В Університеті розпочала роботу ХІ Всеукраїнська науково-практична конференція Форум молодих економістів-кібернетиків «Моделювання

24 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала свою роботу ХІ Всеукраїнська науково-практична конференція Форум молодих економістів-кібернетиків «Моделювання економіки: проблеми, тенденції, досвід». Організатором конференції є кафедра економічної кібернетики економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка.

Захід відбувався у дистанційному форматі за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams. Участь у науковому форумі взяли 97 учасників із 9 закладів вищої освіти України. Розпочався захід хвилиною мовчання на знак пошани до всіх тих, хто віддав своє життя за нашу волю і незалежність.

Під час урочистого відкриття конференції пролунало багато вітальних слів на адресу організаторів та учасників наукового зібрання. Насамперед із привітанням виступив перший проректор Львівського університету Андрій Гукалюк. Він подякував усім тим, хто долучився до конференції, та відзначив велику актуальність проблематики заходу. «Надзвичайно актуальними зараз є ті проблеми, які стосуються моделювання економіко-виробничих систем, функціонування економічних систем у кризових умовах тощо, і я сподіваюся, що сьогодні ми знайдемо багато цікавих спільних рішень, які матимуть важливе практичне і науково-теоретичне значення», – зауважив проректор.

Надалі до слова запросили проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Він привітав учасників конференції та підкреслив ту важливу роль, яку відіграє діяльність економістів-кібернетиків у теперішніх непростих умовах. «Сьогоднішній захід об’єднав учасників із Києва, Львова, Івано-Франківська, Рівного, Тернополя, Харкова, Хмельницького, які стоять на початку свого професійного шляху і чий шлях гартується в незвичних умовах воєнного стану. Коли в нашу країну прийшла війна, у багатьох виникли побоювання, чи втримається економічна система. Поки воїни дають відсіч агресору на полі бою, пріоритетним завданням економістів є забезпечення стабільності держави навіть у таких невизначених умовах. Розвиток промисловості та сільського господарства, підприємництва і високих технологій, забезпечення енергетичної безпеки, надання соціальних гарантій є передумовою збереження людського ресурсу, а також повернення в Україну людей, які вимушено перебувають за кордоном. Відтак інструментарій економістів-кібернетиків, системний підхід, моделювання, планування, проєктування економічних процесів набирає виняткової ваги», – сказав Роман Євгенович.

Наголошуючи на важливості та актуальності проведення конференції з економічної кібернетики, проректор зауважив: «Сьогоднішній форум є доброю нагодою поділитися актуальними напрацюваннями, здобути нові знання, налагодити ефективні професійні зв’язки, які працюватимуть на нашу перемогу. Вірю, що серед учасників форуму є ті, в чиїх руках буде розбудова стабільного суспільства із сильною економікою та сприятливим інвестиційним кліматом. Нехай сьогоднішній форум стане вагомим внеском у нашу спільну перемогу та відбудову країни!»

Наступним привітав учасників конференції декан економічного факультету Ростислав Михайлишин. Він коротко окреслив історію зародження та розвитку наукової школи економічної кібернетики у Львівському університеті, наголосивши на винятковій ролі цієї галузі знань. «Справді, економічна кібернетика – це одна із фундаментальних галузей освіти і наукових досліджень, з якої й розпочинався ще в далеких 1960-х роках економічний факультет. Економічна кібернетика у Львівському університеті розвивається упродовж багатьох десятиліть, і я можу засвідчити, що цей процес є впевненим, поступальним. У нас активно функціонує наукова школа економіко-математичного моделювання, аспірантура, науковці захищають кандидатські та докторські дисертації, ми підготували вже багато поколінь фахівців, і, як показала практика, саме випускники спеціальності «Економічна кібернетика» обіймають надзвичайно поважні посади і у сфері державного управління, і у сфері бізнесу, і в науковій діяльності. Хочу відзначити також те, що освітня діяльність активно поєднується з науковими дослідженнями, і одним із підтверджень цього є сьогоднішня наша подія», – підкреслив декан.

Розповідаючи про науковий форум, Ростислав Михайлишин відзначив, що організаторам вдалося залучити до заходу широке коло представників провідних освітніх і наукових осередків України, а також зауважив, що проблематика, висвітлена у тезах доповідей конференції, є надзвичайно актуальною особливо в умовах війни. «Ідеться, зокрема, про питання, пов’язані зі здатністю економічної системи України не просто вистояти у цій жорстокій війні, а й зміцнитись, підвищити ефективність використання ресурсів і справді створити надійну основу для майбутнього поступу України», – сказав він.

Після цього учасники наукового форуму мали можливість почути вітальне слово від заслуженого професора Львівського університету Володимира-Богдана Вовка. Він висловив подяку всім, хто вже протягом багатьох років підтримує давню традицію збиратись у тісному колі «кібернетичної родини», спільно проводячи подібні заходи. Звертаючись до юних науковців-кібернетиків, професор закликав їх щоденно відточувати свій розум, адже в ньому – сила, яка допоможе перемогти ворога: «Зараз так складаються умови, що треба бути сильним і мудрим, і теперішні молоді кібернетики повинні знати, що їхня сила – в розумі, який треба відточувати щодня, щохвилини, адже місія кібернетиків є надзвичайно важливою, тож їм потрібно дуже добре володіти інструментарієм аналізу. Зараз іде битва не на життя, а на смерть. Зло надзвичайно сильне і агресивне, та добро мусить бути сильнішим, мудрішим і має здолати зло».

До вітань долучились і колеги з інших закладів вищої освіти, зокрема, завідувач кафедри економічної кібернетики Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Дмитро Дмитрів, завідувач кафедри економіки, аналітики, моделювання та інформаційних технологій в бізнесі Хмельницького національного університету, професор Павло Григорук, а також завідувачка кафедри економічної кібернетики та інформатики Західноукраїнського національного університету, професорка Леся Буяк.

Після вітальних слів розпочалося пленарне засідання, під час якого присутні змогли заслухати доповіді, що стосувалися особливо актуальних аспектів економічної кібернетики, а зокрема, таких тем: «Моделювання та оптимізація логістичного ризику в кризових умовах за допомогою еволюційних алгоритмів», «Заякорення інфляційних очікувань: Баєсівська модель TVP VAR зі стохастичною волатильністю», «Підхід на основі копул для оптимізації портфелів із традиційними та альтернативними інвестиціями» тощо.

Надалі учасники конференції продовжили свою роботу в рамках чотирьох секцій: «Моделювання економіко-виробничих систем», «Економетричні моделі та методи прогнозування», «Актуальні проблеми теоретичної та прикладної економіки» та «Функціонування економічних систем в кризових умовах». Секційні засідання, згідно з програмою, триватимуть два дні – 24-25 листопада, а завершиться конференція урочистим закриттям, під час якого буде підведено підсумки наукового форуму.