В Університеті відкрили оновлену експозицію Археологічного музею

31 жовтня 2022 року відбулося відкриття оновленої експозиції Археологічного музею Львівського національного університету імені Івана Франка. Основні ремонтно-реставраційні роботи у приміщеннях вдалося завершити до початку повномасштабного вторгнення росії на територію України. Відтоді працівники музею працювали над адаптацією експозицій до найсучасніших вимог та потреб охочих пізнати минуле за допомогою споглядання унікальних експонатів. Головною метою усіх робіт стало перетворення Археологічного музею Львівського університету на один із найкращих та найсучасніших музеїв України.

Під час відкриття до присутніх звернувся завідувач Археологічного музею ЛНУ ім. Івана Франка Ярослав Погоральський. Він детально розповів про історію створення та розвитку музею, пригадав імена людей, які сприяли поповненню фондових колекцій та допомагали в оновленні експозиції. «У 2019 році з ініціативи Ректора Університету Володимира Мельника та декана історичного факультету Степана Качараби розпочато повне оновлення і реекспозицію музею (уже третю з часу відновлення діяльності у 1967 р.). За цей час, в умовах карантинних обмежень і дії воєнного стану, ми провели масштабні ремонтні роботи, встановили нові вітрини, створили ще одну експозицію. Відтак, зараз музейні матеріали доповнюють відеоматеріали про окремі періоди і пам’ятки, а детальніше про археологічні культури можна ознайомитися через QR-коди», – наголосив на цифровізації музейного простору Ярослав Погоральський та висловив вдячність усім, хто допомагав у реконструкції музею.

Розповідаючи про експозицію, Ярослав Погоральський також додав, що в музеї представлені результати археологічної практики, яку проводять викладачі Університету разом із студентами.

Після цього Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник висловив вдячність усім, хто долучився до оновлення експозиції, і наголосив на важливості функціонування сучасного музейного простору для розвитку української освіти, науки та суспільства загалом.

«Поки наші колеги захищають Україну на фронті, ми маємо якомога активніше долучатися до реалізації важливих ідей тут, у тилу, робити все для того, щоб Університет не просто зберігався, але й динамічно розвивався. В умовах війни на нас покладена відповідальність спільно працювати задля для історичної науки. А, якщо нема літописних свідчень та археологічних досліджень, то немає й історії, є лише художня версія минувшини. Збереження в музеї результатів археологічних досліджень є вкрай необхідним для  того, щоби ми спільно та об’єктивно відтворювали наше минуле. Я вдячний колегам, які розуміють свою відповідальність і проробили таку велику роботу у цих непростих умовах», – акцентував Володимир Мельник.

Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар також приєднався до привітань та висловив щиру подяку усім, хто долучився до оновлення експозиції Археологічного музею та перетворення його у один із найкращих музеїв України.

В.о. декана історичного факультету Руслан Сіромський акцентував на тому, що оновлення експозиції музею є вагомою подією для історичного факультету, Львівського університету та Львова загалом. «Часом здавалося, що нам не вдасться зреалізувати заплановане у зв’язку із пандемією, а тепер і повномасштабною війною. Але завдяки спільній роботі багатьох людей все стало реальним, і я дякую усім, хто сприяв у цій важливій роботі. Археологія – це наука про епохи, і для нашого факультету сьогодні теж відкривається нова епоха, яка ввійде в історію», – зауважив Руслан Сіромський.

Завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Ярослав Онищук наголосив, що сьогоднішня подія є неординарною та довгоочікуваною. «Переобладнання експозиції – це складна справа, яка потребує багатьох зусиль, дотримання вимог до найсучасніших вимог. Але тепер ми маємо чудовий музей, який допоможе нашим студентам побачити ті речі, про які їм розповідають на лекціях, краще пізнати археологію, зрозуміти глибинність наших коренів і традицій», – додав Ярослав Онищук.

Директор КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» у місті Винники Ігор Тимець пригадав спільні проєкти, які організовували фахівці з обох музеїв, та наголосив, що така тісна співпраця сприяє поповненню фондів та популяризації нашої історичної спадщини. Також Ігор Тимець зазначив, що Історико-краєзнавчий музей готовий і надалі пропонувати свою підтримку ЛНУ ім. Івана Франка у реалізації важливих ідей.

Опісля Ректор Університету вручив подяки за співпрацю з Львівським університетом та допомогу у підготовці оновленої експозиції Археологічного музею ЛНУ ім. Івана Франка Ігорю Тимцю, а також заступникові директора з господарської роботи КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» Ігорю Ковальському та науковій співробітниці Історико-краєзнавчого музею Наталії Тимець.

Надалі директор Історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, звертаючись до присутніх, наголосив, що відкриття оновленої експозиції Археологічного музею Львівського університету є одним із елементів «великої битви за нашу культурну та історичну спадщину, а функціонування музею сприятиме тому, щоби наше минуле було збережене та вивчене».

Опісля вітальних слів Ярослав Погоральський продемонстрував присутнім журнал, у якому фіксувалися відвідування музею ще з 1967 року. Вільною у ньому залишилася лише одна сторінка, тож символічно, 31 жовтня 2022 року завідувач Археологічного музею закликав присутніх зробити останній запис у старій книзі, аби розпочати історію відвідувань оновленої експозицію у новому журналі.

Також в рамках відкриття нової експозиції відбулося спецпогашення поштової марки та конверта, присвячених Археологічному музею ЛНУ ім. Івана Франка. А вже надалі учасники урочистого заходу мали змогу оглянути експозицію музею, оцінити модернізацію та нове технологічне оснащення та подискутувати на історичні теми. Музичний супровід на відкритті забезпечив Народний камерний оркестр Львівського університету.

Загалом Археологічному музею вже понад 140 років, на сьогодні фондова збірка музею налічує понад 50 тисяч одиниць зберігання, з них приблизно 1300 – представлені в експозиції, яка висвітлює матеріальну і духовну культуру населення Волині і Прикарпаття від палеоліту і до Княжої доби.

Детальніше про дива, які колекціонує Археологічний музей Львівського університету можна почитати за посиланням.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото