Відбулося урочисте відкриття вулиці Івана Вакарчука

7 жовтня 2022 року відбулося урочисте відкриття вулиці Івана Вакарчука – багаторічного Ректора Львівського національного університету імені Івана Франка (1990-2007; 2010-2013), Міністра освіти і науки України (2007-2010), Героя України, Заслуженого професора Університету. Вулиця Івана Вакарчука розташована у Галицькому районі Львова, поруч із Парком Івана Франка. Вона сполучає вулиці Яна Матейка та Устияновича. Попередня назва вулиці – Кіндрата Рилєєва.

До урочистого заходу долучилася спільнота Львівського університету, представники місцевої влади, а також родина Івана Вакарчука. Урочисте відкриття вулиці пісенно супроводжував хор Львівського національного університету імені Івана Франка.

Відкриваючи захід, модератор події, завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий наголосив, що Іван Вакарчук ввійшов в національну історію як великий поборник демократії, чесності та справедливості. «Його діяльність на зорі побудови нашої держави і в її майбутньому поступі визначала перспективи розвитку освіти і науки не тільки Університету, але й всієї України. Принципова позиція Ректора у ставленні до багатьох державотворчих процесів відіграла важливу роль, а особливо значимі ці принципи є в умовах російсько-української війни та національного спротиву агресору», – підкреслив Олексій Сухий та запросив студентських лідерів Ангеліну Бережненко та Миколу Спересенка урочисто відкрити вулицю Івана Вакарчука.

З вітальним словом до присутніх звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Є ті постаті, які входять в історію, а є ті, які її творять, ті, для яких істинна наука і правда життя є найвищими соціальними цінностями. Такою людиною, яка творила історію, був Іван Вакарчук. Іван Олександрович – це харизматична і навіть сакральна постать, яка стала реформатором освіти і науки України. Але всі, хто його знав особисто, пам’ятають Івана Вакарчука як того, хто завжди впевнено доводив правду, переходив межі усталених норм, щоб відкрити шлях молодому і творчому майбутньому. Він пишався тим, що працював у Львівському національному університеті імені Івана Франка, як пишався усіма, хто творив класичний за формою і національний за духом Університет. Іван Вакарчук створив свій ціннісно-смисловий універсум, у якому визначальними були ідеали правди, свободи і людяності», – акцентував Володимир Мельник.

Під час церемонії перший заступник очільника Львівської ОВА Андрій Годик наголосив, що перейменування вулиць – важливий аспект боротьби з історичною несправедливістю. «Колись вулиці називали іменами не наших героїв, а подекуди і відвертих недругів України. Та зараз ми вшановуємо світлу пам’ять Великого Українця, освітянина, державника – Івана Вакарчука. Ця подія є знаковою і з огляду на те, що в період війни ми віддаємо шану не тільки воїнам, які кожного дня віддають життя на фронті, а й відзначаємо того, хто своєю працею тримав інший фронт – освітній – знаннями, мудрістю формував нове покоління свідомих українців», – зазначив Андрій Годик.

Міський голова Львова Андрій Садовий пригадав, що Іван Вакарчук завжди був лідером. «Він не ховався за студентів, він вів за собою інших, брав на себе удар. Його ненавиділа бюрократична машина, але любили його учні. Так, брати на себе відповідальність – це складно, але я щиро радію, що таку відповідальність взяли на себе депутати Львівської міської ради, і сьогодні ми маємо честь відкривати вулицю Івана Вакарчука», – додав Андрій Садовий.

Зі словами вдячності до усіх присутніх звернувся син Івана Вакарчука співак, композитор, громадський діяч, фронтмен гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук. «Нашій родині дуже приємно бачити сьогодні усіх, хто прийшов на відкриття вулиці Івана Вакарчука, і в цей гарний осінній день я щиро дякую громаді Львова за підтримку і вшанування пам’яті мого тата. Іван Вакарчук вважав себе в першу чергу вченим і він, як і всі справжні вчені, був справді творчою людиною, а щира любов до пізнання допомагала йому досягати успіхів упродовж життя. Я завжди захоплювався його вмінням доводити до кінця свої рішення. Так, за ініціативою Івана Вакарчука в Університеті з’явилися нові факультети та кафедри, а одним із перших його нововведень на посаді Міністра освіти і науки України стало революційне  впровадження зовнішнього незалежного оцінювання. У рядку моєї пісні «Ночі і дні», яку дуже любив тато, є слова «Серед думок як між рядків, десь воно є, хто його знає, хто би навчив та й розказав, як зберегти те, шо ми маєм». Дивлячись на таблицю з назвою вулиці, я сьогодні розумію, що ми справді зберігаємо те, що маємо, за що я ще раз дякую», – наголосив Святослав Вакарчук.

Опісля урочистого відкриття вулиці львівський скульптор Володимир Одрехівський, автор меморіальної дошки на честь Івана Вакарчука, поділився з присутніми ідеєю проєкту пам’ятника Ректору, який може бути розташований у Парку Івана Франка. Митець продемонстрував візуалізацію свого бачення, розповівши, що скульптуру планує зробити висотою приблизно до 2 метрів, а позаду Ректора стоятиме креативна рамка, яка символізує портал, проте кожен зможе побачити у ній свій особливий смисл.

Оглядаючи локацію, Святослав Вакарчук пригадав теплі спогади про розмови з батьком у парку та підкреслив, що його родина повністю підтримує ідею Володимира Одрехівського і має надію, що львів’янам проєкт теж припаде до душі, а оновлений простір стане тим місцем, де студенти Львівського університету комфортно проводитимуть час та черпатимуть натхнення, яке сповнювало Івана Вакарчука упродовж всього його життя.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото