Відбувся розширений онлайн-семінар «Сучасні проблеми фізики Сонця», присвячений пам’яті українського астрофізика Мирослава Стоділки

22 квітня 2024 року відбувся розширений онлайн-семінар Астрономічної обсерваторії та кафедри астрофізики Львівського національного університету імені Івана Франка «Сучасні проблеми фізики Сонця», присвячений пам’яті українського астрофізика, старшого наукового співробітника, доктора фізико-математичних наук Мирослава Івановича Стоділки з нагоди 70-річчя від дня народження.

Мирослав Стоділка народився 22 квітня 1954 року в м. Городку Львівської області. Вищу освіту здобув на фізичному факультеті Львівського університету, який закінчив у 1976 році з відзнакою. У 1976‒1993 р., працюючи у Львівському науково-дослідному радіотехнічному інституті, розпочав дослідницьку діяльність у галузі фізики Сонця під науковим керівництвом доцента кафедри теоретичної астрофізики Богдана Теофіловича Бабія. У 1990 році він захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук «Дослідження профілів ліній нейтрального натрію та магнію в незворушеній атмосфері Сонця». Впродовж 1993‒1997 років був викладачем фізики Львівського фізико-математичного ліцею при Львівському університеті. Від 1998 року ‒ старший науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Львівського університету, від 2000 року ‒ керівник відділу фізики Сонця, від 2002 року ‒ заступник директора з наукової роботи. У 2008 році М. Стоділка захистив докторську дисертацію «Обернені задачі переносу випромінювання та діагностика атмосфери Сонця». Пізніше під його керівництвом було захищено 2 кандидатські дисертації. Науковий доробок Мирослава Стоділки включає понад 100 наукових праць, а також монографію. Мирослав Іванович був сповнений науковими ідеями та планами, але маловивчена хвороба COVID-19 перервала його життєвий шлях 19 березня 2021 року.

З доповідями виступили колеги Мирослава Стоділки, співавтори його наукових праць. До заходу долучилися науковці з інших установ, зокрема із Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України, Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Львівська політехніка», Інституту астрофізики на Канарських островах, Астрономічної обсерваторії в Палермо.

Зі вступною доповіддю виступив директор Астрономічної обсерваторії, член-кореспондент НАН України Богдан Новосядлий, який розповів про життєвий шлях Мирослава Стоділки та його наукові інтереси. Доповіді доцента кафедри програмування Романа Рикалюка та старшої наукової співробітниці Астрономічної обсерваторії Олександри Баран були присвячені раннім та найбільш важливим науковим працям М. Стоділки,  його внеску у розвиток методів діагностики атмосфери Сонця.

Наукові праці Мирослава Стоділки стосувалися фізики Сонця, вивчення механізмів нерівноважного утворення фраунгоферових ліній. Він розробив методику та отримав розв’язки багаторівневої нерівноважної задачі перенесення неполяризованого та поляризованого випромінювання. Удосконалив інверсні методи для дослідження неоднорідностей атмосфери Сонця та зір. Дослідив конвективні рухи та поширення хвиль у фотосфері Сонця, розробив методику прогнозу геомагнітних збурень. Під його науковим керівництвом у відділі фізики Сонця Астрономічної обсерваторії розпочали вивчення замагніченої сонячної плазми, геофізичних проявів сонячної активності, впливу сонячного випромінювання на орбітальні рухи штучних супутників Землі.

Колеги з інших наукових установ — Наталя Щукіна, Всеволод Лозицький, Роман Костик, Сергій Осіпов, Андрій Сухоруков у своїх доповідях розповіли про співпрацю з Мирославом Стоділкою, опубліковані у співавторстві з ним наукові статті, а також висвітлили основні досягнення фізики Сонця останніх років, розповіли про актуальні задачі та перспективу майбутніх досліджень у цій галузі науки.

Учасники наукового семінару говорили не лише про досягнення Мирослава як видатного науковця, а також згадали про його особисті якості, поділилися особистими теплими спогадами про спілкування з ним. Мирослав Стоділка назавжди залишився у пам’яті його колег, друзів та рідних як світла, позитивна, талановита людина із надзвичайною працьовитістю, скромністю та доброзичливістю.