Відійшов у Вічність академік Володимир Панасюк

Із сумом повідомляємо, що 17 липня 2023 року на 98-му році життя відійшов у Вічність відомий український вчений, академік Національної академії наук України, Заслужений діяч науки і техніки України, дійсний член Наукового товариства Шевченка, випускник Львівського університету Володимир Панасюк.

Упродовж всього свого професійного і творчого наукового життя Володимир Васильович заслужено здобув славу знаного у світі українського вченого в галузі механіки матеріалів, матеріалознавства та міцності конструкцій. Професійна діяльність і науковці пошуки Володимира Панасюка стосувалися розв’язання задач фізики і механіки руйнування та міцності матеріалів, розробки теорії руйнування тіл з тріщинами, контактних задач теорії пружності, фізико-хімічної механіки матеріалів.

Володимир Панасюк завжди був наполегливим у процесі наукового пошуку. Саме він запропонував нові оригінальні теоретичні концепції та моделі для вирішення питань граничної рівноваги пружно-пластичних деформівних тіл з тріщинами, окреслив нові підходи до розв’язання задач математичної теорії тріщин для багатозв’язних областей, сформулював принципово нову модель впливів корозивного середовища та водню на ріст тріщин у металах, розробив експериментальні методи встановлення характеристик тріщиностійкості матеріалів.

Серед вагомих здобутків науковця – те, що саме його авторству належить перша у Східній Європі монографія «Гранична рівновага крихких тіл з тріщинами» (1968), яка відіграла особливо важливу роль у формуванні нового наукового напрямку в науці про міцність матеріалів і конструкцій – фізико-хімічної механіки руйнування матеріалів і цілісності конструкцій. Про світове визнання Володимира Парасюка свідчить те, що 1971 року монографію переклали у Сполучених Штатах Америки, а саме дослідження  стало основою циклу праць із дослідження граничного стану деформованих твердих тіл, послаблених дефектами типу тріщин.

Не можемо оминути увагою й низку інших важливих для розвитку науки праць Володимира Панасюка, серед яких – монографія «Механіка квазікрихкого руйнування матеріалів» (1991 р.), семитомний довідник з механіки руйнування та міцності матеріалів (1988-2005 рр.), підготовлений під керівником Володимира Панасюка та інші наукові видання. Не менш фундаментальною для світової наукової спільноти є монографія Володимира Панасюка, яка синтезує попередні дослідження та опублікована 2002 року англійською мовою під назвою «Strength and Fracture of Solids with Cracks». Загалом науковий доробок Володимира Панасюка захоплює: завдяки працелюбності й нестримному прагненню до наукового пізнання з-під пера Володимира Васильовича вийшло понад 600 наукових публікацій, зокрема 19 монографій.

В історії Володимир Панасюк залишився не лише як видатний науковець, але й як успішний організатор та очільник науково-дослідних інституцій. У 1971-2014 роках він очолював Фізико-механічний інститут ім. Г. В. Карпенка Національної академії наук України, де проявив себе як відповідальний керівник, мудрий наставник й особистість, щиро віддана ідеалам розвитку науки та освіти. Як керівник філіалу кафедри механіки Львівського університету при Фізико-механічному інституті Володимир Васильович сприяв активному удосконаленню освітнього процесу та інтенсивному розвитку наукових досліджень в Університеті.

Прикметно й те, що академік Панасюк був серед тих, хто спричинився до відновлення діяльності Наукового товариства імені Шевченка у Львові.

Наукові дослідження Володимира Васильовича високо оцінили в Україні та за кордоном: вчений удостоєний Премії Олександра Динника, Премії Євгена Патона НАН України, Державної премії України в галузі науки і техніки, Медалі Гріффітса (найвища нагорода Європейського товариства з цільності конструкцій (ESIS)), Премії НАН України імені Г. В. Карпенка, Орденом «За заслуги» 3-го, 2-го і 1-го ступенів  та інших нагород.

Академічна спільнота Львівського університету висловлює щирі співчуття рідним, близьким та колегам Володимира Васильовича Панасюка. У тихій молитві розділяємо невимовний біль втрати.

Вічна пам’ять…