Завершилася інтенсивна Програма Міжнародного професійного університетського стажування з трансферу технологій  GUTT.INUP 2021

30 листопада та 1 грудня 2021 року відбулися завершальні сесії презентації проєктів у рамках Програми німецько-українського професійного університетського стажування з трансферу технологій   GUTT.INUP 2021.

Співорганізаторами програми стажування є  Вюрцбурзький університет Юліуса Максиміліана, Львівський національний університет імені Івана Франка та Київський академічний університет. Стажування відбувалося в рамках проєкту DAAD German Ukrainian Technology Transfer University Partnership за підримки Федерального міністерства співпраці та розвитку Німеччини.

Команди представили проєкти за двома треками – «Удосконалення освітніх програм в контексті трансферу технологій» та «Міжнародний потенціал трансферу технологій в університетах задля сталого розвитку». Із детальною тематикою та учасниками можна ознайомитися на сайті проєкту Програми стажування GUTT.INUP 2021.

Для роботи над покращенням освітніх програм в рамках стажування Відділ ліцензування та акредитації Центру забезпечення якості (керівниця – Ана Паєнок) спільно із викладачами економічного факультету (доц. Анна Грищук, доц. Ірина Паславська) та Центром менеджменту якості Вюрцбурзького університету (керівниця –  д-р Анетте Кьостер) розробили методику перегляду освітніх програм в контексті менеджменту якості, інтернаціоналізації, трансферу технологій, внутрішньої та зовнішньої комунікації. В процесі стажування методику було успішно апробовано робочими групами забезпечення освітніх програм. Представлені проєкти покращення включали цінний контент, який був створений в результаті отриманих знань про тенденції, інструменти, підходи європейських університетів, потреби міжнародного бізнесу та командних обговорень і дискусій.

В удосконаленні освітніх програм взяли участь 52 учасники, які представили 9 проєктів покращення програм за галуззю 07 «Управління та адміністрування» з менеджменту організацій та адміністрування (програми бакалавра та магістра), інформаційних систем в менеджменті, маркетингу, обліку та аудитупідприємництва та торгівлі, 051 «Економіка» з економічної кібернетики ЛНУ ім. Івана Франка та магістерської програми з бізнес-економіки КНЕУ ім. В. Гетьмана. Також учасники стажування з Львівського університету презентували концепції нових освітніх програм бакалавра «Психологія бізнесу та управління» (гарант – проф. Наталія Жигайло) у співпраці Товариством психологів України та за підтримки Регіональної  ради підприємців Львівщини і Львіської бізнес-платформи,  консультацій експерта з Австрії гостьового професора психології  Сальваторе Джакомуцці та освітню програму бакалавра «Діджитал облік, бізнес-консалтинг та аудит» (гарант – доц. Віра Шевчук) у співпраці із спеціалізованими професійними бухгалтерськими організаціями ACCA, Аудиторською палатою України, міжнародними компаніями PwC, KPMG, Ernst&Young, Nestle BSL, BJet та кафедрами обліку і оподаткування Вюрцбурзького університету (проф. Дірк Кізеветтер, проф. Гансруді Ленц) . І окремо варто виділити нову англомовну магістерську програму «Innovations in the digital economy» (гарант – проф. Софія Лобозинська), що вже отримала високі оцінки європейських освітніх експертів та рекомендована до наступного конкурсу проєктів ERASMUS+ KA2.

За напрямом «Міжнародний потенціал трансферу технологій в університетах задля сталого розвитку» з метою стажування команда GUTT.UP спеціально створила методику підготовки універсальних концептів проєктів для грантового фінансування з урахуванням вимог і пріоритетів цілей сталого розвитку ООН, програми ЄС ERASMUS+ KA2 та грантових програм DAAD від Федерального міністерства співпраці та розвитку Німеччини.

Концепти проєктів, які підготували учасники, передбачали теж покращення комунікації як всередині університету, так і з зовнішнім середовищем, зокрема з роботодавцями та випускниками для покращення змісту освітніх програм і їхньої адаптації до вимог ринку праці. Досягнуто домовленостей про програму менторської підтримки для студентських кар’єрних сервісів впродовж січня-лютого 2022 між Відділом кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом ЛНУ ім. Івана Франка (керівниця – Ірина Сновидович) та Центром кар’єри Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана (д-р Анетте Ретч).

Окремо варто виділити проєкти сталого розвитку з грантовим потенціалом, які викликали науковий інтерес у німецьких колег – «Університети як осередки сталості екосистем» (керівниця – доц. Ореста Бордун), «Розвиток біоекономіки в Україні: Виробництво екотари з полімерів» (кервниця – проф. Ольга Гринькевич), «Екосвідомість: Старт» (керівниця – доц. Наталія Ільків). Трансфер технологій також включає проблеми комерціалізації розробок та створення і розвитку бізнесу, які розкривалися в процесі стажування. Так, продовжили розвиток стартапу, відпрацювали механізми комерціалізації та підготували документацію для патентування кросфункціональна команда в проєкті «Gora chocolate: Натуральні корисні солодощі – здорова нація» (керівниця – Наталія Шувар).

По завершенні стажування зібрані організаторами проєктні пропозиції будуть розглянуті Центром наукових досліджень та трансферу технологій Вюрцбурзького університету на предмет можливостей співпраці та спільного грантового фінансування. Загалом проєкт партнерства з трансферу технологій GUTT.UP триватиме ще до кінця 2022 року і наміром університетів-партнерів є продовжувати його й далі.

Крім того, командою проєкту GUTT.UP готуються проєкти покращень процесів трансферу технологій та розвитку стартап-екосистеми в Університеті, зокрема, через розробку Положення про трансфер технологій, створення Центру цифрового підприємництва та інноваційного менеджменту для сталого розвитку у співпраці з Центром сервісів для наукових досліджень та трансферу технологій Вюрцбурзького університету, Студією європейського менеджменту.

У результаті стажування, за словами організаторів, було досягнуто поставлених цілей, а саме: покращення знань та навичок учасників з удосконалення освітніх програм, розбудова систем трансферу технологій в університетах, створення та розвиток міжнародної мережі відкритих та інноваційних університетів, підтримка проєктів сталого розвитку.

Загалом, програма стажування загальним обсягом 180 год. (6 ECTS) тривала з 18 жовтня до 1 грудня 2021 року та включала участь у вебінарах,  тренінгах, індивідуальну та командну проєктну роботу.

До програми долучилися понад 100 учасників стажування не лише з університетів-партнерів, а й усієї України та Німеччини. Лекторами, менторами і тренерами були професори та фахівці Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана, Університету Регенсбурга (Німеччина),  Вищої школи Ансбаха (Німеччина),  Університету прикладних наук Амберг-Вайдена (Німеччина), Голдсмітського університету Лондона (Великобританія), Королівського інституту технологій Стокгольма (Швеція), Фундації технологічного підприємництва (Польща), Інституту економіки та прогнозування НАН України, Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана, Національного університету «Львівська Політехніка», Київського академічного університету, Львівського національного університету імені Івана Франка та експерти  Регіонального центру технологій та підприємництва Вюрцбурга, Торгово-промислової палати Вюрцбурга (Німеччина), BAYHOST Баварського академічного центру для Центральної, Східної та Південно-Східної Європи (Німеччина), НАЗЯВО України.

Крім спеціально організованих для учасників стажування GUTT.INUP 2021 онлайн-зустрічей, тренінгів та консультацій, учасники впродовж шести тижнів мали можливість долучитися до інших актуальних тематичних масштабних заходів в університетах-партнерах, зокрема
Eco Innovation Day – 5th International Meetup KAU, Digital Forum “Creating Change – Aspects Of A Sustainable Life, Work And Research” JMU, Career Workshop 2021 IFNUL, Booster of Innovation Projects 2021 KAU, Ringvorlesung Digitale Innovationen JMU, Autumn school “Transfer of Technologies and Innovations: European and Ukrainian Experiences”, EU Career Day 2021 IFNUL,

До лекцій, дискусій та експертизи впродовж стажування також були залучені представники провідних міжнародних компаній – SoftServe, Nestle BSL, s. Oliver, UiPath Ukraine, DevRain, KMPG, PwC, Ernst&Young та ін.

Підсумувавши досягнення та враження від стажування, учасники з університетів України та Німеччини окреслили напрями та конкретні кроки до розвитку співпраці.

 

Андрій Гукалюк, Перший проректор ЛНУ ім. Івана Франка, куратор програми стажування GUTT.INUP 2021.  

«Це унікальна програма не лише для нашого Університету, але й для європейських університетів. Той випадок, коли зміни освітнього формату через пандемічні обмеження, що  принесли нові виклики, створили теж і нові можливості. Адже програма стажування в онлайн-форматі зібрала понад 100 учасників з України та Німеччини, які впродовж шести тижнів співпрацювали заради покращення та зближення  освітніх програм з економіки, менеджменту та психології, процесів зовнішньої та внутрішньої університетської взаємодії.

До організації та проведення стажування була залучена передусім команда викладачів економічного факультету, які в тісній взаємодії із Центром забезпечення якості, Науково-дослідною частиною, Відділом міжнародних зв’язків та Відділом кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом, комунікували з освітніми експертами, професорами, фахівцями з Німеччини та України. І, безперечно, ми вдячні партнерам з Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана за відкритість, підтримку і професійну співпрацю впродовж усього перебігу проєкту».

 

Лукас Воршех, д-р проф., керівник Центру наукових досліджень та трансферу технологій Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана, куратор програми стажування GUTT.INUP 2021.

«Я направду приємно вражений рівнем долученості та інтересом учасників, різноманіттям проєктної тематики та разом з тим єдністю програми стажування, яка зорганізована в рамках нашого проєкту. Ключовою ідеєю при написанні проєкту було залучення різних гравців університету, – студентів, аспірантів, викладачів, науковців, адміністративного персоналу та університетського менеджменту, – та їхня тісніша взаємодія через трансфер знань. І досвід шести минулих тижнів стажування за тематикою вебінарів, командних проєктів та структурою учасників показав, що нам це вдалося. Ми вчилися один в одного як всередині наших університетів, так і на міжнародному рівні. Це був дуже плідний і цікавий обмін думками та досвідом. Дякую нашим партнерам з Львівського університету та Київського академічного університету за те, що розділяєте наші ідеї та прагнення, а також моїй колезі за проєктом, керівниці програми стажування Маріанні Кохан за великий особистий внесок у розвиток проєкту та співпраці. Я надзвичайно задоволений результатом, який є сьогодні на підсумковій сесії презентації проєктів! І бачу величезний потенціал до співпраці щонайменше на наступні 10 років для перенесення трансферу технологій на міжнародний рівень».

 

Олена Кизенко, професорка кафедри бізнес-економіки та підприємництва КНЕУ імені В.Гетьмана, керівниця проєкту “Improving the educational program based on social networking sites technologyGUTT.INUP 2021.  

«Під час програми стажування організаторами було створено креативний інноваційний простір для обміну досвідом та найкращими освітніми практиками між колегами з України та Німеччини. Ми мали можливість вивчати досвід Вюрцбурського університету та ЛНУ ім.  Івана Франка щодо організації системи інфраструктурної підтримки в закладі вищої освіти для процесів розвитку освіти через дієві комунікаційні політики з роботодавцями, інтернаціоналізацію освіти та трансфер технологій.

Сесія обговорення проєктів удосконалення освітніх програм дозволила представити наше бачення та обговорити з колегами напрямки трансформації сучасної системи вищої освіти. На основі широкої колаборації та відкритого цифрового простору, сучасних підходів до організації стажування викладачів нам вдалося згенерувати нові цікаві ідеї, сформувати тісніші професійні контакти та знайти точки дотику для майбутньої співпраці».

Євген Майовець, професор, завідувач кафедри маркетингу економічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка

«Програма міжнародного професійного стажування для викладачів  GUTT.INUP – справжня подія в житті університетської спільноти. Пройдено зустрічі, лекції, вебінари, представлено проєкти, знайдено нових партнерів, розкрито нові можливості розвитку та співпраці. Проєкт дав нагоду та інструменти колективу кафедри удосконалити освітні програми, спираючись на найкращі європейські практики та орієнтири. Особливо хочу відзначити високий рівень організації програми стажування, фаховість керівника та злагоджену професійну роботу команди проєкту. Щира подяка організаторам!»

Мартін Кукук, професор, віце-декан факультету бізнес-менеджменту та економіки Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана:

«Наша співпраця з економічним факультетом Львівського національного університету має дуже гарну попередню історію та динаміку. У співпраці з колегами з економічного факультету – заступником декана Василем Буняком, доцентом Оксаною Осідач та ін. – нам вдалося організувати у 2017 р. у Львівському університеті міжнародну літню школу з математичних методів у економіці, яка мала успіх серед студентів. Щорічно ми також запрошуємо до нашої літньої школи у Вюрцбургу (цьогоріч – онлайн) студентів-економістів з Львівського університету. Коло наукових зацікавлень професорів економіки Вюрцбурзького університету є досить широким, ми дуже цінуємо високий фаховий рівень науковців Львівського університету та запрошуємо продовжувати нашу кооперацію. Реальним кроком може стати розширення угоди ERASMUS+ і створення додаткових можливостей для мобільності викладачів та студентів наших університетів».

 

Ірина Сновидович, керівниця Відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом ЛНУ ім. І. Франка:

«Програма стажування стала дуже корисною та цікавою, бо об’єднала довкола якості освіти та взаємодії з бізнесом фахівців різних напрямів. У нашій команді працювали викладачі біологічного, економічного факультетів, факультету управління фінансами та бізнесу, іноземних мов, аспіранти, фахівці відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом. Командою були підготовлені рекомендації щодо покращення комунікації з роботодавцями на різних етапах процесу оновлення освітніх програм. І навіть ще під час програми ми почали реалізацію пропозицій та дали старт  серії круглих столів «#Діалоги_з_роботодавцями» ( ДР1: Будь мікробіологом», ДР2: Управління. Фінанси. Аудит ) спрямованих на обговорення та перегляд змісту освітніх програм».

Маріанна Кохан, доцентка кафедри менеджменту ЛНУ ім. Івана Франка, керівниця Програми німецько-українського професійного університетського стажування з трансферу технологій   GUTT.INUP 2021, координаторка Партнерства університетів України та Німеччини з трансферу технологій:

«Все, що хотілося б висловити на завершення півторамісячного марафону приготувань, зустрічей, обговорень, воркшопів, командної роботи над покращеннями – це величезна щира подяка усім учасникам, колегам, партнерам з України та Німеччини (особливо координаторам проєкту GUTT.UP – професору Лукасу Воршеху та Мартіну Куфферату-Зіберіну з Центру сервісів наукових досліджень та трансферу технологій Вюрцбурзького університету, Олені Боровській, керівнику міжнародних проєктів з Київського академічного університету), що долучилися до нашої експериментальної програми стажування, професійним лекторам та тренерам програми, що оперативно відгукнулися на запрошення. Та особлива дяка за вмотивованість, пророблену велику роботу в стислі строки  та злагоджену працю, звісно, команді проєкту DAAD Партнерства університетів України та Німеччини з трансферу технологій зі Львова, Києва та Вюрцбурга, керівницям напрямків удосконалення освітніх програм – доцентці кафедри менеджменту Анні Грищук та доцентці кафедри економічної кібернетики Ірині Паславській, а також доцентці кафедри обліку і аудиту Вірі Шевчук, заступнику декана економічного факультету Василю Буняку за промоцію та розширення співпраці із Вюрцбурзьким університетом.

Це й справді був доволі амбітний інноваційний експеримент з покращень різних процесів в Університеті через міжнародну програму стажування, який одразу привернув увагу і вимагав максимальної зосередженості для усіх. Тому щиро дякую за таку важливу в цей момент підтримку та довіру всьому ректорату Львівського університету та куратору проєкту – Першому проректору Андрію Гукалюку особисто. Програма відбулася завдяки спільним зусиллям у бажанні зробити наш Університет кращим»

Довідково. Програма професійного міжнародного стажування для університетів з трансферу технологій (GUTT.INUP 2021)  відбувається як частина спільного міжнародного проєкту DAAD  «Партнерство університетів України та Німеччини з трансферу технологій» German Ukrainian Technology Transfer University Partnership (GUTT.UP).

 

Проєкт  GUTT.UP  реалізовує Львівський національний університет імені Івана Франка, Вюрцбурзький університет Юліуса Максиміліана та Київський академічний університет за підтримки  Федерального міністерства співпраці та розвитку Німеччини за грантом Німецької служби академічних обмінів (DAAD)  з жовтня 2019 року.

Метою проєкту є сприяння сталому розвитку відкритих, інноваційних та ефективних університетів у Німеччині та Україні.

Більше фото