«Еколог року – 2021»: аспірантка Львівського університету стала переможницею конкурсу

Уже вдруге в Україні відбулася Олімпіада для екологів підприємств, метою якої є удосконалення професійного рівня працівників та сприяння поглибленню комунікації між фахівцями цієї сфери.

Цьогоріч у конкурсі взяли участь понад 2000 фахівців. Всеукраїнська олімпіада відбувалася у три тури, під час яких учасники демонстрували як теоретичні, так і практичні знання, зокрема у сфері природоохоронного законодавства, стежили за його змінами та новітніми тенденціями в екологічному менеджменті й екотехнологіями в Україні та світі.

У фінал вийшли шість екологинь з різних підприємств та різних напрямків діяльності, завданням для яких було упродовж тижня підготувати презентацію про свої досягнення в певній галузі.

За результатами оцінювання кваліфікованих експертів олімпіади, серед усіх учасників перше місце здобула аспірантка кафедри конструктивної географії та картографії Львівського національного університету імені Івана Франка, екологиня підприємства «Західнадрасервіс» Марія Лопушанська.

«Конкурс робить ставку на вирішення практичних завдань і призначений для того, аби популяризувати професію еколога підприємства, адже сьогодні в Україні не врегульоване питання потреби еколога в штаті, багато підприємств просто нехтують наявністю екологів серед своїх працівників, – розповіла переможниця конкурсу Марія Лопушанська.

За словами аспірантки Університету, цьогоріч брати участь у конкурсі було непросто, адже основним напрямком завдань було водокористування. «На підприємстві, де я працюю, немає водних свердловин, а відтак у мене не та спеціалізація діяльності. Утім була можливість проаналізувати законодавство і вдалося правильно заповнити типові форми заяв на водокористування, управління відходами, нормативні рахунки із водозабезпечення та декларації про відходи», – поділилася враженнями екологиня.

Фінал олімпіади відбувався в онлайн-режимі, де були присутні понад 20 експертів з екології й шість учасників – екологів із Одеси, Харкова, Полтави і Львова. Кожен учасник мав представити свій кейс екологізації підприємства.

«Мій кейс – «Як змінилось моє життя за 2021 рік від еколога підприємства до екоконсалтера». Зокрема, лише цього року я пройшла 30 курсів із підвищення кваліфікації. Важливо, що мені вдалося знайти контакт із керівництвом, і зараз ми працюємо як один великий механізм, де враховуємо усі екологічні обмеження під час діяльності і забезпечуємо захист довкілля», – розповіла Марія Лопушанська.

Екологиня також працює над дисертацією на тему: «Відновлювальна енергетика Західного регіону України: стан і вплив на навколишнє середовище».

«Окрім роботи над дисертацією, ми з колегами пишемо статті, беремо участь у конференціях. Також я читаю лекції у школі, беру участь в конкурсах, конгресах, окрім того є членом Європейської асоціації географів. У роботі над дисертацією вже визначилася із баченням і загальними підходами, процес триває», – зазначила Марія Лопушанська.

«Еколог повинен бути не лише хорошим теоретиком і практиком, але й хорошим спікером, – переконана переможниця. – Важливо  донести свої меседжі до людей, зокрема, до керівництва щодо популяризації екології». Для мене важливим є збереження довкілля. Щоденно читаю багато інформації, аналізую проєкти і намагаюсь зрозуміти, чи можу я бути «гвинтиком» у великому механізмі. Знання додають впевненості та чіткості у прийнятті рішень. У свої 25 я впевнено можу сказати, що я знайшла себе, своє покликання і готова вдосконалюватись у цьому напрямку».

Більше фото