Колекція фосилій рослинних і тваринних решток Палеонтологічного музею отримала статус Національного надбання

4 листопада 2022 року Уряд з метою збереження унікальних наукових об’єктів, які мають виняткове значення для української та світової науки, надав статус Національного надбання Колекції фосилій рослинних і тваринних решток Палеонтологічного музею Львівського національного університету імені Івана Франка. Колекція складається із монографічних зібрань (4850 одиниць) та науково-тематичних експозиційно-виставкових зібрань (5825 одиниць), і немає аналогів в Україні та світі.

Колекція фосилій рослинних і тваринних решток – це справжнє творіння природи законсервоване у камені. Зразки становлять вагому цінність для науки, адже є свідченням життя, яке вирувало на нашій планеті сотні, мільйони і мільярди років тому. Ці зразки не підлягають відтворенню.

«Добре збережені фосилії створюють уявлення про морфологічні особливості організмів, які мешкали у далекому минулому, їхній спосіб життя. Вони також відіграють головну роль при з’ясуванні «біографії» Землі – послідовності подій, яку науковці відтворюють за повнотою геологічного і палеонтологічного літопису», – зазначає завідувачка Палеонтологічного музею Ярина Тузяк.

Загалом Колекція фосилій рослинних і тваринних решток Палеонтологічного музею представлена фіто- і зоофосиліями (95%): стовбури, кора, стебла, листя, водорості, цілі скелети та їхні фрагменти, зовнішні і внутрішні ядра, сліди життєдіяльності.

За словами працівників Палеонтологічного музею, стан усіх експонатів – задовільний. Чимало з них є унікальними, рідкісними та цінними формами, які були вперше виявлені й описані з території України. Ці експонати мають світове значення.

Зокрема, Колекція фосилій рослинних і тваринних решток містить унікальну і рідкісну едіакарську/вендську фауну – вид примітивних багатоклітинних безскелетних сидячих організмів з особливою морфологічною будовою, виявлених в межах Волино-Поділля. Ці організми і розрізи, з яких вони походять, перебувають під егідою ЮНЕСКО. Сьогодні вони відомі на всіх континентах та відрізняються особливостями морфологічної будови решток, що зумовило дискусії у наукових середовищах щодо їхнього систематичного положення.

Серед зразків також представлене різноманіття фосилій з силуру Волино-Поділля, головоногі молюски з мезозою Паризького басейну, зібрання голотипів слідів життєдіяльності, вперше виявлених й описаних з міоценових (неогенових) молас Передкарпаття – унікальних і єдиних в Європі.

До колекції увійшли рештки мамонта, виявлені в околицях Львова та в кар’єрі села Олексіївка Миколаївської області, відбитки іхтіозавра, червоні корали, що перебувають на межі зникнення, інклюзії у бурштині, які мають велику цінність для досліджень, оскільки ідеально збереглися, фосилії з глобального стратотипу девонських відкладів Чехії, зібрання флори з кам’яновугільних відкладів США, Канади, відбитки риб з палеозойських відкладів Західної і Східної Європи та чимало іншого.

«Колекція фосилій рослинних і тваринних решток Палеонтологічного музею Львівського національного університету імені Івана Франка – це носій неоціненної інформації про науково-дослідну та навчально-освітню діяльність, природу краю, його історію. Завдання Колекції – бути не лише науковим й духовним надбанням, але й пропонувати нове бачення, нове осмислення, розуміння тієї чи іншої проблеми, надихати на розвиток, продукування і пропагування нових ідей», – зауважила Ярина Тузяк і додала, що «перспективою розвитку Колекції фосилій рослинних і тваринних решток Палеонтологічного музею є збереження, помноження та використання з науково-дослідною та навчально-освітньою метою матеріальних і духовних надбань геології та палеонтології України й світу».

Палеонтологічний музей відкриє свої двері для усіх охочих побачити Колекцію вже незабаром, а поки що поринути у мандрівку в минуле нашої планети можна за посиланням.

Додамо, що з-поміж усіх наукових та освітніх установ України саме у  Львівському національному університеті імені Івана Франка є найбільше об’єктів, які становлять Національне надбання України. Так, колекція Палеонтогічного музею стала вже сьомим національним надбанням, яке розташоване у Львівському університеті. До інших шести належать: Відділ рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки Університету, Науково-дослідний комплекс апаратури для вивчення штучних небесних тіл ближнього космосу Астрономічної обсерваторії Університету, Гербарій, Ботанічний сад, Наукові фонди та музейна експозиція Зоологічного музею, Колекція культур мікроорганізмів-продуцентів антибіотиків.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото