Фактично від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України протидія російській пропаганді у Європі і, водночас, розвиток україністики у світі є одними із магістральних завдань у сфері міжнародної співпраці Львівського національного університету імені Івана Франка. Втілюючи це завдання у життя, Львівський університет став ініціатором інтенсивного розвитку українських студій у Великобританії, Чехії, Польщі та інших країнах Європи. Водночас Університет домігся закриття центрів «руского міра» у низці закладів вищої освіти Європейського Союзу.
Про консолідацію зусиль та перспективи спільних проєктів, спрямованих на протидію російській пропаганді, йшлося 29 березня 2023 року під час зустрічі Ректора Львівського університету Володимира Мельника із випускником Університету, науковим співробітником Інституту східноєвропейських студій Карлового Університету (Прага, Чехія) Радомиром Мокриком. У зустрічі також взяли участь проректори Університету Сергій Різник і Володимир Качмар, волонтерка і письменниця Галина Крук та студентські лідери Анжеліка Кульчицька та Микола Спересенко.
Ректор Університету Володимир Мельник під час діалогу розповів про численні ініціативи університетської спільноти, які спрямовані на розвиток україністики у світі й акцентував, що тільки активна популяризація української мови, культури, історії, традицій спроможна подолати російські наративи.
«Ми робимо все можливе, аби об’єднати інтелектуальні спільноти європейських країн довкола ідеї протидії російській пропаганді, адже від цього залежить не лише наша національна безпека, а й безпека всієї Європи і всього демократичного світу. А найефективнішим способом боротьби з пропагандою є правда. Тому ми реалізовуємо ідею популяризації україністики у Європі та світі, адже саме розуміння української історії, культури і традицій зі сторони наших іноземних партнерів вже саме собою повністю руйнує російські імперські міфи», – наголосив Володимир Мельник.
Радомир Мокрик, який у Чехії виконує важливу місію культурно-освітньої дипломатії, висловив думку, що Україні потрібно ще активніше працювати з європейськими партнерами для того, аби протидіяти російській риториці обману. За словами науковця, на прикладі Чехії можна побачити як змінюється образ російських впливів. Зокрема, зараз активізувалися так звані російські ліберальні сили, які створюють образ «хорошого росіянина, який допомагає українцям».
Тезу про зміну методів російської пропаганди підтвердила і Галина Крук, яка активно працює над розвінчуванням російських міфологем в інтелектуальному просторі Європи. Зокрема, вона також зауважила активізацію російської ліберальної пропаганди. Крім того, Галина Крук підтвердила необхідність активнішої презентації української позиції у світі, як одного з головних елементів протидії дезінформації і брехні.
Водночас учасники зустрічі підкреслили низку позитивних тенденцій в суспільному просторі європейських країн. Зокрема, на прикладі Чехії, Радомир Мокрик розповів як зростає інтерес до перекладу художніх творів та наукових досліджень українських авторів. Так, найближчим часом чеською мовою має вийти і праця Радомира Мокрика «Бунт проти імперії: українські шістдесятники».
Загалом учасники зустрічі домовилися консолідовувати зусилля у протидії російській пропаганді та у процесі розвитку україністики у Європі, зокрема у Чехії. До цього процесу планують залучати також студентську молодь, яка часто є найкращим репрезентантом сучасної європейської України.