Фактори успіху підприємства та реалізація моделі правонаступництва в бізнесі – основні питання, на яких акцентував увагу мажоритарний співвласник і голова Ради міжнародної групи підприємств Storch-Ciret Group, засновник Фонду сталого розвитку підприємництва Горст Рогуш під час лекції для студентів і викладачів Львівського національного університету імені Івана Франка, що відбулася 28 вересня 2016 року.
«Мені – 68 років, 41 рік із них я пропрацював на посаді керуючого справами великого підприємства. А сьогодні стою на порозі прийняття важливого рішення – обмеження своїх функцій і здійснення переходу до учасника Наглядової ради. Та в Німеччині дуже важливо розуміти відмінність між поняттями «директор» і «учасник Наглядової ради». Останній, по суті, здійснює лише контролюючу функцію і дає поради», – зауважив Горст Рогуш.
Німецький підприємець вважає, що вирішення проблеми наступництва у бізнесі – надзвичайно складна і важка робота, а відтак, маючи досвід наукової роботи, він має намір допомогти підприємцям знайти спосіб вирішення проблеми наступництва в бізнесі. За словами Горста Рогуша, зі згаданою проблемою не може впоратися третина фірм, які згодом зникають із ринку.
Засновник Фонду сталого розвитку підприємництва також окреслив деякі аспекти самореалізації особистості в контексті ведення бізнесу. На переконання підприємця, головним для людини є вміння зрозуміти себе і вносити ясність у стосунки з іншими. «Важливим критерієм у відборі претендентів до нашої фірми є здатність людини запитувати себе й знаходити відповідь, ставити цілі та досягати їх. Це для мене важливий фактор, який сприяє інтегрованості й цілісності особистості. Водночас, також важливо, аби ті цілі нікому не нашкодили», – вважає Горст Рогуш.
Німецький бізнесмен коротко розповів про підприємство, яким він володіє, й зазначив, що сьогодні фінансовий оборот становить 200 мільйонів євро на рік. Це, за його словами, результат правильних і своєчасно прийнятих стратегічних рішень керівництва.
«Чи не найважливішою ціллю кожного підприємства має стати користь для клієнта. Це, відповідно, максимізує прибуток і кількість робочих місць. А досягти цієї цілі можна тоді, коли вдається розв’язати проблему потенційного споживача», – переконаний бізнесмен.
Як зазначив Горст Рогуш, розв’язання проблеми клієнта передбачає передусім її аналіз та дефініцію, яка не повинна залежати від певного продукту. Тобто підприємство має допомогти підібрати потрібну річ для відповідних цілей, не обмежуючи споживача лише одним конкретним товаром.
Перейшовши безпосередньо до питання правонаступництва у бізнесі, під час лекції німецький підприємець розповів про створення двох фондів – благодійного Фонду сталого розвитку підприємництва та Фонду спільного майна.
«Якщо створення першого Фонду – це мій внесок у розвиток Європи, то Фонд спільного майна створений для економічного успіху мого підприємства, саме в ньому – мажоритарна частка моїх акцій», – зазначив бізнесмен.
Горст Рогуш зауважив, що завдяки такій стратегії юридично підприємство не належить нікому, окрім Фонду спільного майна. Відтак, менеджери Фонду можуть продавати свої акції лише перевіреним компаніям. У випадку, якщо не вдається знайти відповідного кандидата для передання справ бізнесу, то частка акцій повертається у Фонд, адже його завдання – дбати про постійне існування та процвітання фірми.
«Передати керування справами бізнесу можна трьом керівникам, один із яких – мажоритарний акціонер. До підбору кандидатів потрібно ставитися скурпульозно і перевіряти кожну деталь – людина, яка переймає бізнес, не може бути випадковою. До слова, на це я витратив 10 років», – сказав Горст Рогуш.
Німецький підприємець пояснив: «Таким чином, я позбавляю свою родину права успадкувати бізнес. Однак для мене важливішим є розвиток фірми, аніж матеріальне становище моїх нащадків».