14 вересня 2021 року розпочала роботу Міжнародна наукова конференція учених-географів Львівського національного університету імені Івана Франка, Університету Карла Ебергарда (м. Тюбінген, ФРН) та Львівського інституту менеджменту на тему: «Громадський міський простір в Україні: актуальний розвиток і виклики в контексті історії, ідентифікації та національно-державного будівництва». Конференцію організували в рамках програми Німецької служби академічних обмінів (DAAD) «Схід-Захід-Діалог 2021».

Урочисте відкриття наукового зібрання відбулось у Будинку вчених. Модератором заходу був ректор Львівського інституту менеджменту, професор Мирон Янків. Він висловив вдячність співорганізаторам та наголосив на важливості проведення подібних заходів, зокрема для українських міст.

Учасників конференції привітав заступник декана географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Євген Тиханович, який наголосив на актуальності тематики конференції та важливості поступу у сфері урбаністики та просторового планування: «Розвиток урбаністики в наших братніх країнах є надзвичайно динамічним, і зараз відбуваються передові зміни в розбудові міст. Чи це Львів, чи Івано-Франківськ, чи Стрий, чи Радехів, чи менші містечка, наприклад, Судова Вишня – завжди стоїть гостра проблема щодо того, як організовувати забудову, громадські простори, як дати можливість місцевим жителям і туристам зрозуміти історичну і культурну спадщину території, на яку вони приїхали. Тому окрім питань забудови ми займаємося збереженням тих автентичних територій, які є історично, культурно, науково цінними для міста».

Євген Євгенійович звернув увагу також на те, що питаннями урбаністики активно займаються науковці та студенти географічного факультету Львівського університету. «В межах Університету відбуваються численні зустрічі провідних науковців, які займаються урбаністикою, а на географічному факультеті функціонує чудова освітня програма «Урбаністика, просторове планування та регіональний розвиток», на яку цьогоріч був дуже хороший конкурс. Приємно також те, що велика кількість науковців нашого факультету працює над збереженням історико-культурних цінностей міста, допомагає створювати громадські простори. Надзвичайно популярною також є тематика адаптації міст до змін клімату, гідрологічних режимів міст, кліматичної політики, яку опрацьовують провідні науковці, викладачі, студенти», – зазначив він.

З вітальними словами виступив також професор Себастіян Кіндер із Тюбінгенського університету ім. Карла Ебергарда, який відзначив важливість наукової співпраці німецьких та українських закладів вищої освіти.

Себастіян Кіндер наголосив на необхідності визначення конкретної проблематики для поглиблення спільних досліджень. «Спочатку нам необхідно розібратися, які теми нас цікавлять, щоб ми почали глибше дослідження окремих питань. Такою темою є, зокрема, створення громадського простору. Тема ця є дуже актуальною, адже громадський простір втілює те, що місто хоче розповісти про себе, про суспільство, що хоче донести влада про місто, і знання про це необхідні для того, щоб створити правильну атмосферу для побудови майбутнього. Так, в Україні є багато міст, які мають дві різні історії: давню і нещодавню, радянського періоду, і важливо зрозуміти, яку історію доносять до відвідувачів міст стосовно того, якою країна була, якою зараз і куди рухається в майбутньому». Професор додав, що не менш важливим є порівняння досвіду двох країн, що може позитивно вплинути на розвиток урбаністики. «Я сам зі східної частини Німеччини, і ми теж пройшли період возз’єднання із Західною Німеччиною, тож тепер дуже цікаво порівнювати, як відбуваються різноманітні трасформації у наших країнах і порівнювати цей досвід». Насамкінець Себастіян Кіндер висловив сподівання на активний розвиток подальшої співпраці між університетами та можливість ширшого залучення студентів до спільних обмінів та досліджень.

До вітань долучився і керівник Українсько-німецького Центру Львівського інституту менеджменту, проректор з навчальної та наукової роботи Василь Миронюк. Він подякував усім присутнім за участь у конференції та підтримку проєкту і висловив сподівання на те, що започаткована співпраця стане плідною для обох сторін. «Я дуже радий бачити тут вас усіх, адже ми пройшли досить довгий шлях до укладення угоди про співпрацю. Справді, наша співпраця розпочалася ще багато років тому, і хоч останнім часом, у зв’язку з карантином, були певні обмеження, та, на щастя, наша подія все-таки відбулася. Тож маю велику надію на те, що сьогодні і завтра ми прослухаємо багато цікавих доповідей і довідаємось багато нового. Бажаю всім учасникам гарно провести час, взяти участь в екскурсії, і дякую всім, хто прибув, дякую за те, що повірили в нас!»

Після вітальних слів відбулося підписання договору про співпрацю між географічним факультетом Львівського університету та Інститутом географії Тюбінгенського університету ім. Карла Ебергарда. Продовжився захід вступною доповіддю завідувача кафедри економічної і соціальної географії географічного факультету Львівського університету, професора Олега Шаблія, який окреслив різні наукові підходи до трактування категорії міського громадського простору.  Після цього з доповіддю на тему «Трансформація громадського простору в українських містах» виступив міський голова Стрия, керівник благодійного фонду «Добре серце» Олег Канівець.

Згідно із програмою, конференція триватиме упродовж трьох днів –  до 16 вересня. 15 вересня учасники наукового зібрання продовжать роботу в чотирьох секціях: «Теоретичні основи», «Тематичні дослідження з пост-радянського простору», «Тематичні дослідження в Україні», «Голоси з політики і громадянського суспільства». У доповідях учасників конференції буде порушено питання географічної пам’яті, ідентичності місця, розглянуто досвід Литви та Східної Німеччини у трансформації громадського простору, сучасний стан розвитку урбаністики у Львові тощо. 16 вересня, передбачено пішу екскурсію центром Львова зі сходженням на Високий Замок та поїздку до Жовкви, а вже наступного дня – від’їзд науковців до Києва для участі у науковій поїздці Україною (17-26 вересня).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото