Розпочалася Всеукраїнська наукова конференція «Сучасні проблеми прикладної математики та комп’ютерних наук»

7 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка стартувала Всеукраїнська наукова конференція «Сучасні проблеми прикладної математики та комп’ютерних наук», приурочена до 50-річчя кафедри оптимальних процесів факультету прикладної математики та інформатики.

Конференція присвячена обміну досвідом та досягненнями в розвитку і застосуванні методів математичного моделювання, алгоритмів та засобів розв’язування прикладних задач у наукових дослідженнях, освіті, проєктних розробках і промислових технологіях.

Відкрив наукову подію в.о. декана факультету прикладної математики та інформатики Іван Дияк. «У цей непростий час війни ми завдячуємо можливістю працювати і проводити важливі наукові події воїнам Збройних сил України, які роблять все задля нашої безпеки та перемоги нашої держави», – підкреслив Іван Дияк та запросив усіх присутніх вшанувати хвилиною мовчання полеглих борців за волю України.

Надалі до слова запросили проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. «Сьогодні ні в кого не виникає сумнівів, що програмний код проник в кожну сферу нашого життя. Вектор розв’язку комп’ютерних технологій своєчасно адаптується до найгостріших викликів сьогодення. Світова пандемія зумовила суттєву цифровізацію нашого побуту і, як наслідок, ІТ-сектор значною мірою доклався до збереження соціальних взаємодій. Згодом ІТ-спільнота активно долучилася до роботи над вирішенням актуальних воєнних і цивільних завдань. Ми вже переконалися, що повномасштабна війна ХХІ століття, війна в Україні, – це війна технологій, і розвиток комп’ютерних наук є надважливим для нашої перемоги. Штучний інтелект і квантові обчислення стають невід’ємним інструментами у прийнятті стратегічних рішень і безпосередньо на полі бою.  До організації сьогоднішньої події долучилися беззаперечні флагмани прикладної математики та комп’ютерних наук в Україні, які знайшли своє визнання далеко за її межами. Тож я щиро бажаю кафедрі теорії оптимальних процесів і факультету прикладної математики та інформатики невпинного розвитку і великих наукових звершень, а всім учасникам конференції –ефективної роботи, нових ідей та успішних проєктів», – зазначив Роман Євгенович.

Також з вітальним словом до присутніх звернувся президент АН вищої школи України, професор КНУ ім. Тараса Шевченка Олександр Наконечний. «Львівська школа математики, яка підготувала не одне покоління фахівців, відома не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Симбіоз прикладної математики та комп’ютерних наук особливо важливий, адже математика є фундаментом для розвитку комп’ютерної сфери. Тепер, в часі війни, наші військові звертаються до науковців з проблемами, які потребують вирішення, тож висококваліфіковані фахівці у цій сфері є як ніколи затребуваними. Я зичу Львівській школі математики добрих результатів та многих літ подальшого розвитку», – зауважив Олександр Наконечний і вручив завідувачу кафедри теорії оптимальних процесів Степану Шахну Нагороду Ярослава Мудрого за значний внесок у розвиток науки.

Також слово надали представниці компанії SoftServe Ользі Долі: «Вже не один рік наша компанія є надійним партнером Львівського університету, а Університет – добрим партнером для SoftServe. Сама компанія свого часу була створена вихідцями з Львівського національного університету імені Івана Франка, а саме – випускниками факультету прикладної математики та інформатики. Ми розуміємо, що розвиток сфери інформаційних технологій є неможливим без якісної освіти та наукового поступу, тому дякую ЛНУ ім. Івана Франка за участь у розвитку індустрії та організацію важливих наукових заходів і бажаю всім учасникам плідних дискусій та натхненої праці».

Надалі конференція продовжилася у форматі доповідей. Насамперед Степан Шахно розповів про становлення кафедри теорії оптимальних процесів, яка цьогоріч святкує 50-тилітній ювілей. Так, ще з 1973 року кафедра була і є постійним постачальником науково-викладацьких кадрів під час створення нових кафедр як в Університеті, так і за його межами. Під керівництвом професора Михайла Бартіша на кафедрі сформувався науковий напрямок у галузі розв’язування нелінійних функціональних рівнянь і задач на екстремум. На основі розробленої загальної схеми методів типу Ньютона-Канторовича для функціональних рівнянь тут досліджують нові обчислювальні методи, зокрема, для розв’язування нелінійних рівнянь з недиференційованим оператором,  розробляють методи для розв’язування нелінійних задач про найменші квадрати. Науковці кафедри проводяться дослідження методів нелінійного програмування, оптимального керування, розв’язують різні технічні та економічні задачі на основі оптимізаційних математичних моделей.

Також у перший день роботи конференції передбачені доповіді про математику функціональних інтервалів, оптимізацію обчислень під час комплексного оцінювання об’єктів складних ієрархічно-мережевих систем, швидкість збіжності методу операторної екстраполяції, покращені алгоритми зменшення радіовидимості рою БПЛА, параметричну оптимізацію транспортних операцій маніпуляційних систем з активними та пасивними приводами тощо.

Загалом науковий захід триватиме до 9 листопада. З програмою конференції можна ознайомитися за посиланням.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото