Розпочав роботу ювілейний ХХХ Міжнародний славістичний колоквіум

25 травня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка стартував ювілейний ХХХ Міжнародний славістичний колоквіум. Наукове зібрання, яке цьогоріч відбувається у дистанційному форматі, традиційно присвячене вивченню історії, мови, літератури південних і західних слов’ян, їхніх взаємин з Україною й українцями, а також історії славістики.

Організатори ХХХ Міжнародного славістичного колоквіуму – Інститут славістики, кафедра слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького, кафедра історії Центральної та Східної Європи спільно з відділенням східнослов’янських мов і літератур філософського факультету Загребського університету.

Під час урочистого відкриття колоквіуму його учасників привітав Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Це захід об’єднує усіх, хто досліджує славістичну проблематику. Ми завжди готові підтримувати роботу наших колег із різних факультетів, які працюють у славістичному та інших напрямках. Більше того, на нас покладено велику відповідальність – продовжити роботу щодо підготовки фахівців зі слов’янських мов. Сьогоднішня наша зустріч є свідченням того, що Університет відповідально працює, наполегливо виконуючи свої обов’язки під час воєнного стану. І цей захід, думаю Ви усі мене підтримуєте, ми присвячуємо Збройним силам України – вони воюють, ми працюємо. Саме завдяки їхній позиції, поставі і боротьбі ми маємо зараз можливість виконувати свої обов’язки», – констатував Ректор, подякувавши усім закордонним партнерам Університету за підтримку у нашій боротьбі проти російського агресора.

Володимир Петрович додав, що Львівський університет активно взаємодіє з провідними університетами, які припинили співпрацю з центрами «руского міра», освітніми, науковими чи культурними осередками країни-агресора.

Учасників  заходу привітав в.о. декана історичного факультету Руслан Сіромський. «Дуже прикметно, що Львівський університет не перебуває осторонь славістичних досліджень і є одним з центрів цих досліджень. Сьогодні перед нами стоїть дуже важливе завдання – зняти ось цей знак рівності між славістикою і русистикою. Ми маємо максимально працювати в тому напрямку, щоб славістика отримала друге дихання, відбулося розширення проблематики історичних досліджень, були подолані історичні міфи, які нав’язували нам упродовж другої половини ХХ століття», – підкреслив Руслан Богданович.

Слова вдячності усім організаторам та учасникам колоквіуму висловив в.о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний. «Цей рік є знаковим в історії філології Львівського університету, оскільки кафедра слов’янської філології імені Іларіона Свєнціцького святкує 135 років від часу свого заснування, кафедра української словесності наприкінці року святкуватиме 175 років від часу свого заснування, – зазначив Роман Олексійович. – Сьогоднішня наукова комунікація є свідченням великої праці Львівського університету і ми висловлюємо вдячність насамперед Ректорові. Ми дякуємо нашим колегам і партнерам, які буквально в перші дні повномасштабного вторгнення простягнули руку допомоги, надали можливість нашим студентам перебувати у безпечних місцях, продовжуючи навчання у Львівському університеті дистанційно. Співпраця слов’янських країн європейської спільноти допомагає вистояти українському народові, перемогти клятого ворога, дає нам можливість дивитися у майбутнє. З такими партнерами наша перемога й справді буде найближчим часом».

Професорка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Алла Татаренко також долучилася до вітальних слів. «Цього року, як ми бачимо, наш колоквіум особливий. Особливий він тому, що сьогодні він не просто відбувається під патронатом святих Кирила і Мефодія. Цього року він триває передусім під патронатом Збройних сил України. І ми щиро вдячні нашим Захисникам та Захисницям за можливість сьогодні зібратися тут і говорити про науку, про славістику. Але що б ми не говорили, ми завжди говоритимемо про Україну, про її боротьбу за свободу», – констатувала Алла Леонідівна.

Виступи колег підсумував директор Інституту славістики Львівського університету, доцент кафедри історії Центральної та Східної Європи Ігор Шпик, який розповів про перші славістичні наукові читання, які відбувались у 1992 році: «Розвал Радянського Союзу і поява незалежної демократичної України були найголовнішими передумовами появи Львівського славістичного форуму. За задумом його організаторів він мав допомогти відродити давні традиції української славістики, які цілеспрямовано піддавалися забуттю в умовах імперської політики росії та комуністичної диктатури. Він мав також сприяти переосмисленню й оновленню концептуальних засад сучасних славістичних студій. І треба зазначити, що тоді й усі наступні роки ця місія сприймалася переважно в теоретичній площині. Сьогодні ж, коли український народ зі зброєю в руках боронить свою незалежність, відчувається практичний потенціал славістики. Виникла гостра потреба пояснити іноземцям глибинні причини війни в Україні, показати приналежність України до європейської культури і цивілізації, подібно до низки інших слов’янських народів, які стали членами НАТО і ЄС».

Надалі учасники заслухали наукові доповіді, які презентували їхні колеги. Доповідь «Глаголиця на слов’янських землях: гіпотези, теорії, факти» спільно виголосили доцентка кафедри словацької філології Юлія Юсип-Якимович та професорка кафедри української мови і літератури філософського факультету Загребського університету Оксана Тимко-Дітко. Доповідь «Рефлексія ідей Кирила та Мефодія у новітній період: особливості перекладу з церковнослов’янської мови» виголосила проректорка з навчальної роботи Карпатського університету імені Августина Волошина Олена Шимко.

Опісля пленарного засідання колоквіум продовжив роботу у чотирьох секціях – мовознавства, літературознавства, історії та історії культури. Конференція відбуватиметься у дистанційному форматі впродовж 25-26 травня 2023 року.

З програмою ХХХ Міжнародного славістичного колоквіуму можна ознайомитися за посиланням.