Розпочався курс «Стартап: підготовка до злету»

30 березня 2022 року розпочався курс «Стартап: підготовка до злету», який є освітнім виміром ініціативи Львівського університету «Інноваційна весна України». Організатор курсу – кафедра радіофізики та комп’ютерних технологій факультету електроніки та комп’ютерних технологій Львівського національного університету імені Івана Франка. Навчання відбувається у дистанційному форматі на платформі MOODLE.

Ініціатива «Інноваційна весна України» виникла з метою відновлення та прискореного розвитку освітнього, наукового, підприємницького потенціалу України, який загальмований варварським вторгненням росії на територію України. Її реалізація передбачає освітню (проведення тренінгів, семінарів, майстер-класів для підготовки молоді, спроможної до креативних ідей, інновацій, лідерства в різних сферах життя України), дослідницьку (знаходження рішень для конкретних суспільних, економічних, екологічних, інфраструктурних і технологічних потреб) та економічну складові (підготовка проєктів стартапів і трансфер технологій).

Першою ластівкою ініціативи став освітній вимір (курс) «Стартап: підготовка до злету». Курс має на меті допомогти студентам сформувати краще уявлення про те, як створити бажану цінність, організувати інноваційний процес та скласти бізнес-модель для стартапу; сприяти розбудові підприємницького світогляду та поведінки, заохочуватиме студентів до виявлення проблем, визначення потреб окремих цільових груп, мотивуватиме знайти унікальне рішення, провести валідацію очікуваних цінностей в середовищі потенційних користувачів/клієнтів та їх вирізнення серед продуктів конкурентів.

До навчання зареєструвались 100 креативних особистостей, які прагнуть змінювати нашу державу на краще. Так, за словами організаторів, курс слухатимуть учасники не лише з різних регіонів України, але й інноватори з-закордону.

Слухачів курсу привітав проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Напрями, за якими сформований курс, відображають пріоритети розвитку технологій, розвитку суспільства в мирний час, що навіть більш гостро затребувані у воєнний та післявоєнний час. Масштабні питання нереально вирішити в рамках однієї вузькоспеціалізованої області, тому суттєвою перевагою цього курсу є міждисциплінарний підхід, що дозволяє залучити у робочі групи представників різних галузей. Дієві партнерські відносини і комплементарні процеси забезпечують якісний результат. Доброю ідеєю є залучення до курсу представників академічної спільноти, бізнесменів і підприємців, управлінців, адже синергія науки, бізнесу і влади є передумовою прогресу та інновацій», – підкреслив Роман Євгенович та висловив бажання, «щоб курс «Стартап: підготовка до злету» став основою нових успішних проєктів та креативних рішень на благо сильної суверенної неподільної України!».

До слухачів також звернувся доцент кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Львівського університету, автор підручника «Інноваційна весна в тех стартапах», підприємець Ігор Катерняк. Він розповів, як виникла ідея створити такий курс, пояснив організаційні нюанси та окреслив деталі навчального процесу.

«Ми тут. Ми є. Ми – всі. Ми – гурт. Єднаймося! Ми той є ґрунт Подій майбутніх, вирішальних», – ці слова належать Миколі Вінграновському і, на мою думку, чудово пасують до нашого курсу. Я хочу, аби за період навчання, Ви зрозуміли, що таке правильний проєкт, навчилися працювати в командах і якісно представляти свій результат. Також я закликаю усіх ділитися своїми думками та долучатися до дискусій», – наголосив Ігор Катерняк.

Також в перший день функціонування курсу до учасників звернулися ментори освітнього виміру, науковці Львівського університету – завідувачка кафедри мікробіології Світлана Гнатуш, старший науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Христина Міліянчук, доцент кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Олексій Кушнір. Фахівці розповіли студентам про напрями потенційної роботи, які вони координуватимуть, та нюанси створення стартапу за тим чи іншим напрямом. Також науковці наголосили на важливості розвитку різноманітних проєктів для майбутньої відбудови нашої держави і побажали студентам ідей, натхнення, енергії та успіху.

Слухачам курсу пропонують такі галузі для створення своїх стартапів: матеріали і пристрої подвійного (цивільного і військового) призначення; альтернативні джерела енергії; сталий розвиток та екологія; ІТ, веб і мобільні застосунки, інтерфейси, мережі і безпека, штучний інтелект, інтернет речей, бази даних і машинне навчання; урбаністика та містобудування, транспорт та просторовий розвиток; якість продуктів харчування і безпека; соціальна психологія і соціальна робота; культурна спадщина, туризм, креативна індустрія.

Загалом курс «Стартап: підготовка до злету» передбачає онлайн-тренінги, семінари і майстер-класи за менторської підтримки підприємців. До курсу залучені лектори – представники бізнесу та закладів освіти з України та з-закордону. Зокрема, допомагатимуть молоді опановувати особливості розробки та реалізації стартапів такі фахівці, як Мері Шепард Спейт – професорка міжнародного бізнесу і підприємництва Вісконсінського міжнародного університету (США), Маркіян Цимбаліста – керуючий партнер консультаційно-технологічної компанії TageSpot, головний технологічний директор та співзасновник платформи B2B2C компанії InDest (Україна), Томас Карлссон – генеральний виконавчий директор Sörmlandsfonden AB, Фонд венчурного капіталу з активною бізнес мережею у провінції Сeдерманланд (Швеція).

Розпочалось навчання з лекції про емпатію та дизайн мислення, яку провів Ігор Катерняк. Спікер окреслив шляхи для визначення проблем, які потребують вирішення в ході підготовки для реалізації стартапу, розповів про дизайн мислення та пояснив, як відбувається моніторинг інноваційних процесів за допомогою моделі NABC (потреба-підхід-переваги-конкуренція). Під час онлайн-зустрічі слухачі мали можливість взяти участь у дискусії, а також поділитися своїми думками, ідеями, припущеннями та очікуваннями, пов’язаними з курсом.

Також в перший день навчання студенти прослухали лекцію про вихід на глобальний ринок зі своїм стартапом, яку провела професорка міжнародного бізнесу і підприємництва Вісконсінського міжнародного університету Мері Шепард Спейт.

Упродовж курсу, який триватиме до 21 травня, слухачі матимуть змогу опрацювати метод Lean Startup та вивчать його основні принципи, розглянуть валідацію мінімального життєздатного продукту, роботу з канвою для запропонованої цінності, шляхи залучення фінансів, стратегії збуту, цільовий ринок та його сегменти, аналіз ринку та конкурентів, позиціонування на ринку та створення маркетингового плану. Також учасники освітнього виміру ініціативи «Інноваційна весна України» опанують мистецтво розробки концепції стартап-проєкту та відвідають майстер-клас з пітч-тренінгом.

Важливим аспектом навчання є можливість зібрати команду, яка мала б перетворити ідею в реальний бізнес-проєкт, напрацювати бізнес-модель для свого стартапу за менторської підтримки успішних підприємців з відповідних галузей, підготувати концепцію проєкту й отримати її оцінку як від інших учасників курсу, так і від підприємців з досвідом.

Після успішного завершення курсу його учасники вмітимуть підібрати фінансові моделі забезпечення бізнесу, розумітимуть, як працюють фінансові інституції на ринку інвестицій, ідентифікуватимуть ресурси до реалізації бізнес-проєкту і визначатимуть потенційних партнерів. Випускники також зможуть побудувати промо-стратегію, спробувати «продати» своє бачення змін і налагодити партнерські відносини з потенційними інвесторами, зацікавленими сторонами.

«Студенти дізнаються які зміни відбулися в інноваційних процесах за останні 20 років, вивчать досвід ведення підприємницької діяльності та оволодіють інструментами для запуску нових продуктів та побудови компаній. Методи і підходи, які будуть використовуватися під час навчання, допоможуть студентам бути здатними до креативу, нестандартного мислення («out-of-the-box»), ефективного спілкування, міждисциплінарної співпраці, пошуку можливостей для розвитку, бачитимуть нові проєкти і зможуть їх реалістично оцінювати, набудуть впевненості у започаткуванні власного стартапу», – повідомляють організатори.

Завершиться курс Міжнародним форумом – презентацією стартап-проєктів потенційним інвесторам.