Стартувала міжнародна наукова конференція, присвячена 20-річчю кафедри польської філології Львівського університету

19 квітня 2024 року у змішаному форматі розпочала роботу міжнародна наукова конференція «Сучасні виклики у викладанні українцям польської мови, літератури та культури», присвячена 20-річчю кафедри польської філології Львівського національного університету імені Івана Франка. Участь у науковому форумі беруть викладачі, студенти, провідні науковці і дослідники розвитку полоністики у Львівському університеті. Загалом до участі у конференції зголосилися 142 науковці з 5-ти держав.

Наукове зібрання розпочали з хвилини мовчання, якою вшанували пам’ять усіх, хто загинув внаслідок страшної російсько-української війни.

Під час відкриття конференції присутніх привітав декан філологічного факультету Роман Крохмальний. «Наше дійство наукової комунікації засвідчує не лише традицію, історію і любов до української і польської мов, засвідчує не лише культурне ставлення найвищого рівня, але засвідчує найвищу інтелігентну  поставу наших колег. І ми маємо можливість сьогодні продемонструвати високе ставлення любові до всього того, за що боряться наші воїни», – зазначив Роман Олексійович.

З вітальним словом перед учасникам конференції виступив проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці, професор Сергій Різник. «Сьогоднішня подія виняткова тому, що 20 років відновленої кафедри польської філології ми відзначаємо в умовах, коли сьогодні Україна продовжує боротися за перемогу над російським агресором. Ми відчуваємо величезну підтримку польського народу і Польської держави, незважаючи на всі складнощі і труднощі, як минулого, так і сьогодення. І переконаний, всі труднощі ми спільно подолаємо», – наголосив Сергій Васильович і від імені Ректора Університету, професора Володимира Мельника подякував усьому колективу кафедри польської філології за вагомий внесок у розвиток полоністики у Львівському університеті.

Слова вітання присутнім адресував проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар. «Сьогодні ми відзначаємо 20-річчя відновлення кафедри польської філології, проте витоки цієї кафедри сягають XIX століття. Дякуємо польським колегам за підтримку і допомогу у цей складний час і бажаємо усім нам, щоб український і польський народи завжди берегли у пам’яті лише позитивні моменти і все те добро, яке нас об’єднує», – підкреслив проректор. Окрім того, Володимир Качмар вручив подяки Ректора за вагомий особистий внесок у розвиток полоністики у Львівському університеті та в Україні, значні здобутки в науково-педагогічній діяльності, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм та з нагоди 20-річчя кафедри польської філології професорці кафедри Аллі Кравчук, доцентам кафедри Оксані Лозинській, Юлії Стефанишин, Остапові Сливинському, Христині Стельмах, Ірині Бундзі, Христині Ніколайчук, асистентам кафедри Олександрі Біленькій-Свистович, Лесі Король, Ользі Туз, а також багаторічному лекторові кафедри польської філології доктору Єжи Ковалевському.

Перед учасниками заходу виступила і Консулка Республіки Польща у Львові Дорота Дмуховська, яка від імені Генеральної Консулки Елізи Дзвонкєвіч привітала колектив кафедри з ювілеєм. «Сьогодні ми святкуємо 20-річчя кафедри польської філології, але ми пам’ятаємо, що традиції полоністики у Львові сягають ХІХ століття, тому можна сказати, що полоністика у Львові є і дуже давньою, і дуже молодою вводночас. Через аудиторії цього Університету пройшла ціла плеяда видатних учених , які залишили по собі багаті наукові здобутки, – зазначила Дорота Дмуховська. – Одним із найважливіших завдань Республіки Польща є розвиток іміджу нашої країни у світі, невід’ємною частиною цього є викладання та поширення знань про польську мову. Усі, хто зібралися в цій залі, знають, що викладання польської мови як іноземної тісно пов’язане з наукою та культурою, тож висловлюю вдячність кафедрі польської філології за багаторічну співпрацю».

Підсумовуючи виступи колег, до учасників конференції звернулася в.о. завідувача кафедри польської філології Оксана Лозинська: «Наша конференція є не лише нагодою до дискусії та обміну думками, а й добрим імпульсом для подальшої інтеграції і співпраці. Окрім того, що наш захід має викликати радість, світлі емоції і почуття, він також змушує нас задуматися про плинність часу, про ті зміни, які відбулися впродовж 20 років і не лише впродовж цього часу».

Учасників конференції привітала і багаторічна завідувачка кафедри польської філології, професорка Алла Кравчук, яка представила доповідь «Історія і сучасні виклики полоністики у Львові». В межах пленарного засідання також прозвучали доповіді про польсько-українські мовно-культурні взаємини у дзеркалі «Лексикону львівського», аспекти лінгвофілософської концепції Станіслава Лема, двомовні видання польської поезії видавництва «Каменяр» та їхнє місце у розвитку українсько-польських культурних зв’язків кінця ХХ-початку ХХІ ст.

Надалі конференція продовжить роботу у чотирьох секціях, в межах яких будуть представлені доповіді, присвячені актуальним проблемам викладання українцям польської мови, літератури та культури. Конференція відбуватиметься в Університеті упродовж 19-20 квітня 2024 року.

З програмою заходу можна ознайомитися за посиланням

Завантажити (PDF, 254KB)

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото