У Львівському університеті презентували фотовиставку «Фронтові друзі»

4 грудня 2019 року у вестибюлі головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття фотовиставки «Фронтові друзі». Проект включає в себе 24 світлини, на яких українські захисники постають у світлі щирих емоцій разом зі своїми «чотирилапими побратимами». Автором фото є Священик Княжого Храму Св. Миколая м. Львова, військовий капелан отець Андрій Дуда.

Мелодійним виконанням народних пісень відкриття виставки розпочав квартет бандуристок «Червона Калина», який є лауреатом Премії імені Станіслава Людкевича в галузі музичного мистецтва та членом Національної спілки кобзарів України.

Слова вдячності усім, хто долучився до організації фотовиставки, висловив Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Ці 24 фотокартини репрезентують ідею, яку можна назвати «війна з людським обличчям». Світлини не можуть не хвилювати, адже на них зображено не лише звичну для кожного з нас мужність військовослужбовців, а, радше, щиру справжню посмішку людей, які змушені були стати на захист своєї землі. І це виразно демонструє масштабність того, що відбувається на Сході нашої країни: кожен солдат захищає всю нашу Україну, частинкою якої є і маленька тваринка, яку він тримає на руках. Не тільки сила зброї і мужності, але й сила добра врятує світ. І саме через посмішки солдатів на фото ми бачимо щасливе майбутнє нашої держави», – наголосив Ректор і нагадав про героїчний подвиг студентів, працівників і випускників ЛНУ ім. Івана Франка, які захищають Україну, часто жертвуючи найдорожчим – своїм життям.

Привітала усіх присутніх директор Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації Наталія Кузяк. «Напередодні зимових свят усім нам хочеться щирих і теплих емоцій. Мене дуже тішить те, що ці відчуття можна перейняти із презентованих сьогодні світлин. Напевно, фото не були б такими справжніми, якби не обличчя наших захисників. Їм вдалося розповісти про свої почуття очима. Я впевнена, що на війні, поміж усіх жахіть, є також дуже багато любові, яку зміг побачити і передати нам отець Андрій», – наголосила Наталія Кузяк.

Свою подяку організаторам виставки також висловив начальник штабу 80-тої окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗСУ полковник Євген Кураш. «Кожна світлина має свою історію, тож, коли ви будете переглядати фото, дивіться в очі військовим та волонтерам, які зображені на них, і спробуйте усвідомити глибину тих емоцій, які переживали наші Герої», – порадив полковник.

Про закладену фундаментом історії властивість українських солдатів гуманізувати навіть таку жорстоку сторінку епохи, як війна, розповів директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь. «Український воїн завжди був іншим, ніж солдати загарбницьких армій. Він дивився на світ очима миру. Цей фотопроект є дуже важливим чинником для того, аби зберігати тісний зв’язок між людьми, які завдячують своїм спокійним життям захисникам, і самими воїнами. Ми долаємо ворога не лише зброєю а й формуванням свого інтелектуального та духовного простору», – висловив переконання Василь Кметь.

Волонтерка та психолог Світлана Булка зазначила, що відкриття виставки «Фронтові друзі» у Львівському університеті було її мрією. Психолог окреслила усю важливість роботи волонтера в організації не лише матеріальної допомоги солдатам на фронті, а й сприянню ментальної реабілітації та гармонійного життя для тих, хто повернувся зі Сходу. «Якщо хтось в однострої через багато років запитає: «А що ти робив, коли я воював?», то я дуже рада, що поряд зі мною є багато людей, які зможуть сказати: «Я думав про тебе і робив все, що міг в тому часі, аби допомогти». Тож, переконана, що ми йдемо до перемоги пліч-о-опліч», – наголосила Світлана Булка.

Сам автор виставки отець Андрій Дуда зізнався, що йому надзвичайно приємно презентувати свій проект у рідній Аlma mater.

«Ця виставка – це частина моєї проповіді. Подивіться в очі Героїв на фото, бо там є справжня свобода. І це та свобода, яка допомагає ближньому, яка живе для ближнього, яка створена для того, аби нею ділилися. Підійдіть до кожної світлини, проведіть внутрішній діалог з кожним солдатом. Не зупиняйтеся не лише на емоціях, адже я хотів передати через прості речі велику істину: показати що українські захисники є справжнім символом нашого часу. Я щасливий, що можу жити серед таких людей», – підкреслив військовий капелан.

Завершилася презентація фотовиставки виступом квартету бандуристок «Червона калина», після чого усі охочі мали змогу детальніше ознайомитися із роботами отця Андрія Дуди і відкрити для себе ще одну надзвичайно світлу грань відшліфованих пилом війни душ українських захисників.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото