В Університеті обговорили туристичний потенціал Замку Гербуртів

24 березня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся семінар-дискусія «Замок Гербуртів: як стати об’єктом туризму?». Захід провели в рамках проєкту «Торкнутися історії і культури – історико-культурна мозаїка польсько-українського прикордоння», що реалізовують ГО «Товариство Лева» (Україна) і ґміна Заґуж (Польща) завдяки підтримці Програми транскордонного співробітництва ПБУ 2014-2020.

Метою семінару є обговорення туристичного потенціалу українсько-польського прикордоння та включення замку Гербуртів, що біля Добромиля, у туристичні маршрути, а також розробка концепції активізації туризму обʼєктами історико-культурної спадщини прикордонного регіону. Модерував захід очільник громадської організації «Товариство Лева» Андрій Ничипорук.

До присутніх на зустрічі звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Він зазначив, що після перемоги України над ворогом актуальним питанням постане відбудова держави, в тому числі – розвиток її туристичного потенціалу. «Якщо ми не будемо бережливо ставитися до своєї спадщини, відновлювати те, що в минулому будували наші предки, то в нас не буде того майбутнього, якого ми прагнемо. Українська історія – багатогранна, її можна не лише прочитати в книгах, але й побачити на власні очі. І сьогодні ми повинні зберегти цю можливість бачити свою історію для наступних поколінь», – додав Володимир Качмар.

Директор Музею історії Університету Юрій Гудима, звертаючись до учасників заходу, зауважив, що оборонна архітектура вже, здавалося б, виконала своє історичне призначення, проте тепер вона є цінним елементом культурної місії.

Нагадаємо, що в рамках проєкту «Торкнутися історії і культури – історико-культурна мозаїка польсько-українського прикордоння»22 лютого 2023 року у Виставковій залі Університету також відбулося відкриття фотовиставки «Замок Гербуртів кличе». Автор світлин – випускник, а сьогодні – аспірант факультету міжнародних відносин Львівського університету, офіцер 103-ї окремої бригади територіальної оборони Андрій Кирчів.

«Виставка має багато символізму. Коли ми дивимося на Замок Гербуртів, вивчаємо його історію, то помічаємо, що мінімум тричі на цьому замку «зламали собі зуби» орди, які йшли на захід. Зараз цією фортецею є ціла Україна, і на ній знову «ламають зуби» орди, які йдуть на захід», – окреслив цінність історичної спадщини автор світлин.

Організатори семінару, присвяченого обговоренню туристичного потенціалу замку Гербуртів зазначають, що для успішного використання обʼєктів культурної та історичної спадщини у туризмі вони мають бути бодай у задовільному та автентичному стані. «Зруйновані, змінені, спотворені сучасними матеріалами чи невдалими спробами реставрації або відбудови споруди не зацікавлять масового туриста. Натомість, збережені руїни замків чи інших споруд можуть бути (і часто – є) обʼєктом інтересу значної кількості відвідувачів, особливо якщо вони повʼязані з визначними подіями в історії краю, історичними постатями чи навіть легендами. Тому краще просто правильно законсервувати руїни, аніж спотворювати існуючу автентику ремонтом чи відбудовою», – пояснили організатори, запропонувавши візію формування туристичної привабливості замку та прилеглого регіону.

Метою пропонованих заходів є творення туристичної привабливості обʼєктів архітектурної, культурної, історичної та оборонної спадщини через модифікацію існуючих та розробку нових туристичних маршрутів, а також формування для цього належної інформаційної та інфраструктурної бази.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото