В Університеті відбулося Шахове свято

6 жовтня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка з нагоди відзначення Дня Університету відбулося велике Шахове свято. Організували і провели захід факультет педагогічної освіти, кафедра фізичного виховання та спорту і Шаховий клуб Університету.

Усі учасники заходу – студенти, аспіранти, доценти та професори з різних факультетів мали унікальну нагоду не лише прослухати мінілекцію«Популярно про шахи, шахістів, шахові олімпіади», але й спробувати свої сили у грі в шахи зі старшим викладачем кафедри фізичного виховання та спорту, Майстром спорту України Святославом Поповичем.

Урочисто із початком Шахового свята усіх присутніх привітав декан факультету педагогічної освіти Дмитро Герцюк.

«Цими днями ми проводимо багато різних заходів, присвячених Дню Університету. Тож сьогодні, з ініціативи кафедри фізичного виховання та спорту і Шахового клубу ми вирішили організувати велике Свято шахів для університетської спільноти. Недооцінювати роль шахів не варто, адже тепер кращої альтернативи цій грі немає. Адже шахи формують особистість і ті риси характеру, які сьогодні є ключовимипрацьовитість, вміння логічно мислити, інтуїцію, наполегливість, працелюбність, дисциплінованість. І  все це тренує гра в шахи. Тому, вітаючи усіх вас, побажаю розквіту і розвитку шаховому спорту у Львівському університеті», – наголосив Дмитро Дмитрович.  

На Шаховому святі усі присутні мали змогу також прослухати цікаву мінілекцію про шахи, шахістів та шахові олімпіади від старшого викладача кафедри фізичного виховання та спорту, Майстра спорту України Святослава Поповича.

Насамперед Святослав Ігорович відзначив символічність вулиці Фредра, де розташований Львівський шаховий клуб. Там, за його словами, «буде головна локація, де розвиватимуться шахи в Університеті, у Львові і в Україні».

«Сьогодні ми поговоримо про гіподинамічнийвид спорту, який не пов’язаний із потужною м’язевою діяльністю, але який, до речі, за напруженістю боротьби абсолютно незгірший відігрових видів спорту. Його ще називають інтелектуальним, адже це – логічний розрахунок», – насамперед зазначив Святослав Ігорович.

Доповідач коротко ввів слухачів у курс історії виникнення шахів, відзначивши, що гра в шахи сягає корінням до стародавньої Індії і Персії і не є винаходом однієї людини.

«У давній Індії понад 2000 років тому гра в шахи називалася «чатуранга» – було всього-на-всього чотири фігури і дошка. Після цього шахи «просунулися» до Персії, а потім до арабів, які її удосконалили і назвали «шатрандж». Правила і фігури абсолютно відрізнялися від сучасних», – зазначив Святослав Попович.

Під час лекції доповідач не лише розповів слухачам про основні історичні віхи винайдення самої гри, а й про історію побудови пішакових систем.

Святослав Ігорович зауважив і те, що перший Чемпіонат світу з шахів відбувся у 1886 році і розігрувався він між двома німецькими шахістами. В цьому контексті доповідач наголосив, що гра у шахи «повинна іти на користь людині, а не стресувати її.

Лектор також зауважив, що в історії розвитку гри в шахи особливу роль відігравало вивчення психологічного стану суперника, що ставало ключовим моментом у проведенні олімпіад чи інших видів змагань.

Також Святослав Попович коротко розповів усім присутнім про найяскравіших чемпіонів світу з шахів й історії їхнього успіху, головні історичні віхи часів ІІ Світової війни, роль і місце шахістів у ті часи.

Резюмуючи, Святослав Попович відзначив вагому роль і місце українських, зокрема львівських шахістів, на світовій арені.

«Українські шахісти мають значні здобутки. Ще у Радянському Союзі було щонайменше чотири львівських шахісти в команді від Української РСР. Варто зауважити, що першим чемпіоном-львів’янином був Леонід Штейн, який тричі ставав олімпійським чемпіоном в складі збірної Радянського Союзу. Випускниками Львівського університету були такі відомі шахісти як Олег Романишин – міжнародний гросмейстер, визнаний третім шахістом світового рівня; гросмейстер Андріан Михальчишин, який сьогодні займається не лише тренерською діяльністю, але й видавництвом книжок; Марта Шуль-Літинська – чемпіонка Радянського Союзу, срібна призерка збірної України 1990 року, міжнародний гросмейстер, заслужений майстер спорту і сьогоднішня наша гордість Наталія Букса – чемпіонка світу серед юніорок, міжнародний майстер, випускниця Львівського університету. Тож успіхи наших шахістів – беззаперечні», – висловив переконання Святослав Попович.

На завершення лекції Святослав Ігорович процитував патріотичний вірш свого батька, написаний у День незалежності Сполучених Штатів Америки 4 липня.

Після короткої лекції усі учасники заходу мали унікальну можливість взяти участь у сеансі одночасної гри в шахи на понад двадцяти дошках. Відтак студенти, аспіранти, доценти і професори різних факультетів спробували позмагатися зі Святославом Поповичем.

Сеанс одночасної гри тривав понад дві години і вразив учасників результатами. Як розповідає очільник Шахового клубу Університету Михайло Онисько розповідає, що загалом участь у сеансі взяв 21 шахіст, серед яких один із вадами зору. Три партії зіграли в нічию. У 17 поєдинках Святослав Попович святкував перемогу, проте одному супернику таки вдалося перемогти майстра спорту – тріумфатором в одній з партій став студент хімічного факультету Богдан Коротошин. Загалом же за результатами сеансу одночасної гри Святослав Попович набрав 18,5 очок із 21 можливих.

«Одночасно шаховий сеанс такого масштабу відбувався у 80-х роках минулого століття. Тож враження від участі безперечно у всіх позитивні. Студентів мотивував такий захід – деякі із них зголосилися взяти участь у шаховому турнірі, який днями відбудеться у Львівському університеті. Тож такі зустрічі – це завжди позитивні емоції і враження», – висловив переконання Михайло Онисько.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото