В Університеті вшанували постать професора Євгена Гладишевського

15 квітня 2024 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась Урочиста академія з нагоди 100-річчя від дня народження видатного українського хіміка, доктора хімічних наук, Заслуженого діяча науки, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки, професора Львівського університету, одного із засновників Львівської наукової школи «Кристалохімія» професора Євгена Гладишевського. До заходу долучилася спільнота Університету, учні, послідовники та колеги професора. Під час події також відбулося відкриття меморіальної таблиці Євгену Гладишевському, яка розташована на кафедрі неорганічної хімії Львівського університету.

Урочисто відкрити меморіальну таблицю модераторка заходу доцентка кафедри неорганічної хімії Оксана Заремба запросила наймолодшого аспіранта Євгена Гладишевського, кандидата хімічних наук Ігоря Сависюка та ученицю 11 класу Львівської середньої загальноосвітньої школи № 67, призерку Всеукраїнського конкурсу юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського 2023 року Анну Кравчук.

До присутніх звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Сьогодні наша академічна спільнота  вшановує видатну особистість, вченого світового рівня – Євгена Гладишевського. Очевидно, що найкращим вшануванням пам’яті про таку людину є кропітка робота, на зразок тої, яку демонстрував Євген Іванович впродовж усіх років своєї невтомної праці в Університеті. Його досягнення в галузі наукових досліджень відомі, знані і визнані, але за усіма непересічними здобутками стоїть і багатогранна особистість Євгена Івановича, який передусім у непрості часи радянської системи, був носієм і популяризатором української ідентичності. Всі хто знав Євгена Івановича, пам’ятають його як людину безмірної життєвої наснаги, відкритості до спілкування, до допомоги будь-кому, хто зустрічався на його життєвому шляху. Він по-справжньому вмів згуртовувати навколо себе і власних ідей активну та зацікавлену молодь, яка сьогодні вже має власні вагомі досягнення в науці. Щиро дякую усім колегам, які доклали зусиль, аби матеріалізувати пам’ять про Євгена Івановича у вигляді меморіальної таблиці. Вірю, що спомини про великого науковця житимуть вічно», – акцентував Володимир Петрович.

Привітав учасників заходу голова Наукового товариства ім. Шевченка в Україні, академік НАН України, професор Роман Кушнір. «Євген Іванович був одним з засновників всесвітньо відомої школи у галузі кристалохімії, яка сьогодні продовжує розвиватися та поповнюватись молодими дослідниками. Мені пощастило спілкуватися з Євгеном Гладишевським, коли я працював в Західному науковому центрі НАН України і МОН України, і в моїй пам’яті він залишився як працьовита, мудра, надзвичайно врівноважена людина, великий патріот України. У 1989 році він був серед тих, хто прагнув відновити діяльність Наукового товариства ім. Шевченка в Україні, а згодом очолював комісію хімії. Відкриття цієї меморіальної таблиці є виявом шани видатному українцю і великому вченому», – зазначив Роман Михайлович.

Під час урочистого відкриття таблиці до присутніх звернувся її автор, львівський скульптор, народний художник України Володимир Одрехівський: «Ця меморіальна таблиця є прекрасним прикладом продовження традиції пошани до особливо видатних педагогів та науковців. Пам’ять про минуле створює базу для майбутнього, стає основою для подальших наукових здобутків нашої молоді. Я радий, що Львівський університет дбає про такі традиції і вдячний за запрошення до праці над таблицею».

Натхненним та енергійним музичним акордом під час заходу прозвучали пісні у виконанні ансамблю студентів «ЮніSound» факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка, керівники – заслужена артистка України Соломія Приймак та Олег Довгаль. Після цього подія продовжилась у форматі наукових доповідей та щирих спогадів про Євгена Гладишевського.

Професор кафедри неорганічної хімії Володимир Павлюк розповів присутнім про діаграми стану потрійних систем за участю рідкісноземельних металів, а провідний науковий співробітник кафедри неорганічної хімії Лев Аксельруд окреслив кристалічну структуру та властивості силіцидів і германідів. Науковці зазначили, що свого часу над відповідними дослідженнями працював і Євген Гладишевський, зокрема, у своїй докторській дисертації він виявив існування понад 100 бінарних силіцидів і германідів, синтезував 250 нових тернарних сполук, для 200 з яких визначив кристалічну структуру, відкрив 11 нових структурних типів, вивчив фазові рівноваги та побудував ізотермічні перерізи в повному концентраційному інтервалі 27 потрійних систем. Загалом же за свою професійну діяльність Євген Іванович відкрив 74 структурних типів неорганічних сполук, що, безумовно, є неоціненним внеском у розвиток світової кристалохімічної школи.

Надалі доцентка кафедри неорганічної хімії Марія Коник виголосила доповідь про досягнення кафедри у 1968-1989 роках, описавши внесок Євгена Гладишевського у її становлення і розвиток. Вона окреслила наукові дослідження, які проводили науковці кафедри, розповіла про налагодження співпраці вчених-хіміків Університету з дослідниками інших країн світу, а також торкнулася теми здобуття авторських свідоцтв та патентів. За її словами, у 1968-1989 рр. кафедра здобула 36 авторських свідоцтв і патентів переважно на винаходи нових сплавів із спеціальними властивостями: резистивними і термоелектричними – над 20 із них працював Євген Гладишевський. До того ж професор є співавтором 570 наукових праць, автором трьох монографій та одним із засновників і керівників Львівської наукової школи «Кристалохімія», доробок якої становить 20 % світових досягнень у своїй галузі та охоплює понад 200 успішних вчених.

Про науково-організаційну роботу у Львівському університеті у 1971-1991 роках розповів професор кафедри геології корисних копалин і геофізики Університету Микола Павлунь, також поділившись власними спогадами про роботу з Євгеном Івановичем, зокрема згадав про властиве професору вміння вирішити навіть найскладніші ситуації, його доброзичливість та прагнення допомагати іншим, розвивати науку і вдосконалювати простір довкола себе.

Доцентка кафедри неорганічної хімії Світлана Пукас акцентувала на багатогранності особистості професора Євгена Гладишевського, продемонструвавши присутнім архівні світлини з різних подій у житті науковця, наголосивши не лише на науковій та педагогічній діяльності, але й на улюблених заняттях Євгена Івановича, серед яких був й альпінізм, і вітрильний спорт, і мисливство, і лижні прогулянки тощо. Також Світлана Пукас детально розповіла історію розвитку конкурсу кристалів імені Євгена Гладишевського, який за 15 років об’єднав близько 30 тисяч школярів з усіх куточків України та з-за кордону у любові до пізнання науки і світу, чимало з них згодом продовжили свій шлях науковців, ставши студентами ЛНУ ім. Івана Франка та інших провідних університетів світу.

Надалі усі присутні мали змогу поділитися власними спогадами про Євгена Гладишевського, тож слово взяли учні та колеги професора, які пригадали світлі і теплі миті з професійного життя, які назавжди закарбували в їхній пам’яті образ Євгена Івановича як щирої, позитивної, доброї та водночас відповідальної, дисциплінованої, працьовитої і талановитої людини.

До того ж під час заходу проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку професор Володимир Качмар та представник Профспілки Львівського університету професор Володимир Бурак презентували поштові листівку, конверт та марки, присвячені професору Євгену Гладишевському.

На завершення академії до присутніх звернувся академік НАН України, проректор з наукової роботи Львівського університету Роман Гладишевський, який подякував учасникам заходу за збереження пам’яті про його батька та поділився власними найщирішими споминами про дорогу людину. «Євген Гладишевський – це особистість, яка поєднала у собі науковця, вчителя, патріота. Він був дуже активною людиною, а ще сильною, дисциплінованою і відповідальною, і водночас порядною, доброзичливою і мудрою. Він дуже любив Львів і завжди дбав про те, аби робити простір навколо себе кращим. Також я з приємністю згадую наші родинні зустрічі на Різдво, спільне проведення вихідних та інші миті спілкування і праці: для мене це назавжди – неповторні спогади», – зауважив Роман Євгенович та додав: «нехай ця меморіальна таблиця стане натхненням та мотивацією молоді для їхніх майбутніх звершень».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото