Відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Децентралізація публічної влади в Україні: здобутки, проблеми та перспективи»

17 червня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Децентралізація публічної влади в Україні: здобутки, проблеми та перспективи». Організували захід юридичний факультет ЛНУ ім. Івана Франка, Міський уряд Щецина, факультет права та адміністрації Щецинського університету у співпраці з Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Подія відбулася у змішаному форматі з використанням платформи Zoom.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник, який відзначив важливість проведення наукового зібрання у час повномасштабного вторгнення росії на територію України.

«Знаково, що нам вдалося зібратися навіть в такий непростий час війни. Не можу не відзначити важливість співпраці університетських спільнот із місцевою владою, особливо в умовах війни. Я сподіваюся, що сьогодні авторитетні науковці, теоретики і практики дійдуть до нових висновків, адже ми побачили на прикладі подій в Україні, наскільки позиція місцевої влади інколи буває вирішальною. Я щиро вітаю усіх учасників з початком конференції і бажаю всім продуктивної і плідної роботи», – підкреслив Сергій Різник і зазначив, що дата проведення конференції є символічною, адже саме 17 червня вся Україна і Європа очікують на рішення щодо одержання нашою державою статусу кандидата на вступ до ЄС.

До присутніх звернувся народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко. Він зазначив, що ще до початку війни Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади здійснював законодавчий супровід кількох важливих реформ, які мали створити умови для незворотності демократичних перетворень в Україні, утвердження принципу верховенства права. «Ключовою з цих реформ була реформа децентралізації. Саме вона має на меті наблизити владу до людей, забезпечити повноцінну імплементацію Європейської хартії у місцеве самоврядування. В рамках роботи, яка розпочалася ще у 2014 році, було частково проведено фінансову децентралізацію, завдяки чому місцеві бюджети суттєво зросли», – розповів Андрій Клочко та перелічив й інші позитивні кроки, що були здійснені в умовах реформи. Також депутат наголосив на необхідності швидкої відбудови територій, які постраждали через дії агресора, а на завершення свого виступу подякував Ректору Університету за співпрацю та усім, хто сприяв і долучився до проведення конференції.

До вітальних слів долучилася народна депутатка України, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Лариса Білозір. Вона висловила вдячність Львівському університету за те, що «він завжди стає ефективним майданчиком для важливих зустрічей». «Реформа децентралізації – це та реформа, якою ми пишаємось, адже вона справді демонструє свою дієвість, що особливо добре видно в умовах війни в Україні. Місцева влада зараз активно співпрацює з військовими адміністраціями, розширюючи сферу своїх компетенцій до нових важливих і необхідних рівнів», – акцентувала Лариса Білозір та принагідно подякувала польським колегам за постійну допомогу в упровадженні реформи децентралізації і за вагому підтримку України в час війни.

Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода наголосив, що головним завданням міністерства, яке він представляє, завжди було, є і буде приведення місцевого самоврядування в Україні до стандартів і принципів, за якими живуть країни Європи. «Ефективне функціонування місцевої влади і в мирний, і у воєнний час відіграє важливу роль як в питаннях розвитку держави, так і щодо надання відсічі агресору. Загалом європейські оцінки децентралізації влади свідчать про те, що ця реформа є однією із найбільш ефективних у нашій державі», – підкреслив урядовець. Також у своєму виступі В’ячеслав Негода наголосив на різних завданнях, які мають перед собою ставити громади для того, аби стати успішними, серед яких стратегічно найважливішим і спільним для всіх є розвиток місцевої економіки.

Професор Щецинського університету, заступник мера міста Щецина Даніель Вацінкевич, звертаючись до присутніх, висловив щире захоплення мужністю українського народу і тим як українці долають виклики, які щоденно постають перед нами. «Місцеве самоврядування є дуже важливим в час миру, але ще більшу роль воно відіграє в період воєнних дій. Ми приємно вражені тими результатами, яких Україна вже досягла в рамках реформи децентралізації. Віримо, що після повернення миру у вашу демократичну державу, ми зможемо і надалі допомагати й підтримувати вас у цьому напрямку», – зазначив Даніель Вацінкевич та розповів учасникам конференції про місто Щецин, його економічну діяльність і досвід співпраці з європейськими країнами.

Декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Маркіян Мальський, звертаючись до польських колег, подякував за постійну допомогу Україні у час боротьби з ворогом та наголосив на винятковій актуальності конференції. «Реформа децентралізації і вдосконалення місцевого самоврядування тісно пов’язані із міжнародним аспектом. Одним із рушійних елементів успіху цієї реформи є використання досвіду наших сусідів – Польщі. Я вірю, що невдовзі й Україна стане зразком проведення цієї реформи, адже такі виклики часу як пандемія, а тепер й війна в нашій державі, лише стимулюють нас активно проводити успішні і якісні зміни. Функція університетів полягає в тому, аби забезпечити місцевий рівень справжніми фахівцями, які сприятимуть розвитку нашої держави», – підкреслив Маркіян Мальський.

Надалі конференція продовжилася у форматі роботи панелей, під час яких науковці та представники  різних громад мали змогу дискутувати й обмінюватись ідеями щодо науково-методологічних та організаційно-правових основ реформи децентралізації влади в Україні у світлі зарубіжного досвіду, організаційно-правового забезпечення і особливостей функціонування  територіальних громад та органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану. Фахівці виголошували доповіді, що торкалися проблем удосконалення системи місцевого самоврядування та посилення її орієнтації на розвиток середнього і малого підприємництва в Україні, організаційної діяльності громади та її органів з розвитку малого і середнього підприємництв, гармонізації тенденцій децентралізації та централізації у демократичній державі, основних завдань української конституційної реформи у сфері децентралізації публічної влади тощо. Так, на думку судді КСУ у відставці, наукового консультанта Центру Разумкова Петра Стецюка реформа децентралізації державної влади має стати першою і основною реформою після завершення російсько-української війни. Однак, для її успішного проведення вкрай необхідна належна конституційна основа, а відсутність такої основи наперед прирікає цю реформу, чи будь-які інші дії названі такою реформою, на явну невдачу.

Також учасники конференції обмінялися думками щодо законодавчого забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану, організаційно-правового забезпечення відновлення інфраструктури населених пунктів, діяльності органів місцевого самоврядування щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб та напрацювали низку важливих ідей, які є актуальними рішеннями багатьох сучасних проблем та будуть корисними як і в період боротьби, так і після перемоги України.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото