Відбулась Славістична конференція, присвячена 100-літтю від дня народження Костянтина Трофимовича

Упродовж 30-31 березня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувалася Славістична конференція, присвячена 100-літтю від дня народження і 30-м роковинам із дня смерті Костянтина Трофимовича – відомого вченого, багатолітнього завідувача кафедри, професора, доктора філологічних наук, декана філологічного факультету, члена наукового товариства «Матиця Сербська (Лужицька)».

Відкриваючи конференцію, голова оргкомітету, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Качмар зазначив, що сьогодні як ніколи важливо працювати науково та інтелектуально, бо це один із фронтів, на якому ми протистоїмо ворогу. Володимир Михайлович наголосив: активна співпраця Львівського університету зі закладами вищої освіти Європи, зокрема, з провідними славістичними центрами, сприяє витісненню «руского міра» і зміцнює наукові та культурні зв’язки.

Декан філологічного факультету Роман Крохмальний, вітаючи учасників наукового зібрання, акцентував на тому, що Костянтин Трофимович як очільник факультету і кафедри слов’янської філології працював над розширенням палітри слов’янських мов, активно спільнодіяв зі студентами та славістичними центрами світу.

Роман Олексійович висловив подяку студентам та викладачам кафедри, які проявили надзвичайну активність як волонтери-перекладачі в Україні та у слов’янських країнах. А відтак, зазначив, що кафедра є достойною продовжувачкою тих найкращих традицій, які заклав професор Трофимович –  традицій наукової міжкультурної комунікації та академічного партнерства.

Науковий працівник Сербського університету в Хочебузі (Коттбусі) Фабіан Каульфюрст подякував організаторам конференції за те, що навіть у такий важкий час львівські славісти не відмовилися від наукових досліджень, присвячених лужицьким сербам. «За це ви, дорогі колеги, заслуговуєте нашої найбільшої поваги!» – зазначив пан Каульфюрст.

Учасників міжнародної конференції привітав і Народний дівочий хор «Ліра» під керівництвом Оксани Мельничук, який виконав пісню верхньолужицькою мовою «Rjana Łužica» (слова – Гандрія Зейлера, музика – Корли Августа Коцора).

 

Учасники конференції – друзі, колеги, студенти, учні та послідовники Костянтина Трофимовича, поділилися теплими спогадами про Колегу, Учителя, Наставника і спільно намалювали словесний портрет людини великого серця, глибокого розуму та непересічної ерудиції.

Зі спогадами виступили завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства, професор Михайло Гнатюк; дипломат, колишній викладач кафедри слов’янської філології Микола Ярмолюк; випускник кафедри слов’янської філології, полковник Віталій Петрухін; завідувачка кафедри прикладного мовознавства, професорка Ірина Кочан; доцентка кафедри слов’янської філології Ольга Албул та лекторка болгарської мови 70-80-х років XX ст. на кафедрі слов’янської філології, доцентка Любка Стоїчкова з Великотирнівського університету імені Святих Кирила і Мефодія (Болгарія).

У межах конференції також розгорнули виставку витинанок «Два візерунки балканського епосу» за мотивами болгарських та сербських народних пісень із розповідями про героїв та героїнь, образні коди слов’янських народів, за участі авторки, перекладачки, поетки, художниці Ганни Яновської.

Пленарне засідання Конференції присвятили представленню основних етапів біографії професора Трофимовича та його особливому напрямку в науці – сорабістиці. Із доповідями виступили його учні – викладачі кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького професорка Людмила Васильєва, доцентка Ольга Албул і старша викладачка Оксана Лазор.

Загалом до участі в конференції зголосилися вчені із семи держав світу – з України, Німеччини, Великобританії, Словаччини, Польщі, Болгарії, Північної Македонії.

Світлини: філологічного факультету Більше фото