Відбулася Міжнародна конференція студентів та молодих учених, присвячена державному й муніципальному управлінню

25 листопада 2021 на факультеті управління фінансами та бізнесу Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась І Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих учених «Державне й муніципальне управління у XXI столітті: організаційно-економічні, правові та інформаційні аспекти». Організували конференцію кафедра економіки та публічного управління (завідувачка кафедри – Галина Капленко) та кафедра публічного адміністрування та управління бізнесом (завідувачка кафедри – Ганна Комарницька). Подія відбувалась у дистанційному форматі.

Партнерами заходу з України стали Національний університет «Чернігівська політехніка», Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, Центральноукраїнський національний технічний університет, Чернігівський інститут інформації, бізнесу і права Закладу вищої освіти «Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая», Навчально-наукова лабораторія дослідження проблем публічного адміністрування та децентралізації влади Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України. Міжнародними партнерами були: Університет DTI, Дубніца-над-Вагом (Словаччина), Батумський навчальний університет навігації – Дослідницький центр (Грузія), Люблінський католицький університет імені Івана Павла ІІ (Польща), Інститут математики, інформатики та ландшафтної архітектури (Польща), Державна вища школа технологій та економіки о. Броніслава Маркевича в Ярославі (Польща).

Конференцію присвятили актуальним проблемам теорії та практики публічного управління та адміністрування, питанням залучення здобувачів вищої освіти до наукових досліджень. Загалом подія визначає вектори поєднання спільних зусиль академічної спільноти, прогресивної молоді й молодих вчених, сприяючи пошуку спільних ефективних підходів у наукових дослідженнях, актуальних проблем публічного управління та впровадження їхніх результатів у практику.

Конференція відбувалася за такими тематичними напрямками: проблеми та перспективи формування механізмів державного управління соціально-економічним розвитком; стратегія розвитку місцевого самоврядування в умовах глобальної інтеграції; найкращі світові практики управління людськими ресурсами та їхнє впровадження в Україні; управління публічними фінансами та фінансами бізнесу в сучасних умовах; особливості бізнес-адміністрування в територіальних громадах; правове забезпечення публічного управління; правове регулювання відносин у громадянському суспільстві.

У вітальному слові учасникам  заходу декан факультету управління фінансами та бізнесу Андрій Стасишин наголосив на значущості обраної тематики конференції, оскільки такі заходи формують систему критичного мислення у сфері публічного управління у здобувачів вищої освіти та аспірантів. Андрій Стасишин висловив сподівання, що завдяки конференції буде зроблено певний внесок у розв’язання нагальних проблем підвищення ефективності публічного управління в нашій країні, посилення мотивації публічних службовців, активізацію протидії бюрократизму, поліпшення зв’язків з громадськістю. «Саме завдяки таким заходам робляться перші кроки в напрямку забезпечення відповідності публічних службовців тим уявленням про них, які ще у ХІХ столітті окреслив один із фундаторів науки про публічне управління, визначний представник наукової та політичної еліти США, президент цієї держави Вудро Вільсон. Уявленням, за якими «державний службовець –  це добре освічений та самодостатній виконавець, який мудро, енергійно, без самоправства виконує свої обов’язки, будучи при цьому міцно пов’язаним із суспільством». Сподіваюся, що учасники нашої конференції зроблять вагомий внесок в отримання відповідей на поставлені завдання», – зазначив Андрій Стасишин і від імені адміністрації факультету побажав учасникам цікавих доповідей, жвавих дискусій та плідної співпраці.

Завідувачка кафедри економіки та публічного управління Галина Капленко, звертаючись до молодих науковців, наголосила: «Жан-Жаку Руссо належить висловлювання, яке дуже добре відображає місце публічного управління у суспільному житті: «Законодавча влада – це серце держави, виконавча влада – її мозок». Тож як підвищити ефективність публічного управління в нашій країні настільки, щоб Україна увійшла до кола найуспішніших держав світу? Що треба зробити для того, щоб імперативом для публічного службовця стали такі слова великого українського державного діяча та історика  Михайла Грушевського: «Не брати від держави або громади якнайбільше, а давати їй якомога щедріше – се повинно бути предметом амбіції, завданням і утіхою життя»? Ключ до відповіді на ці й подібні запитання й покликані дати наукові дослідження публічного управління, до яких долучилися й наші організатори та здобувачі вищої освіти, зокрема, завдяки сьогоднішній конференції. Сподіваюся, що участь в ній збагатить Ваші знання з теорії та практики публічного управління».

У своєму виступі доцент кафедри соціального права, юрист Профспілки працівників Університету Володимир Бурак відзначив тісний зв’язок проблематики науки про публічне управління з проблематикою юридичної науки, насамперед з такими її галузями, як теорія й історія держави та права, адміністративне право, соціальне право. Він підкреслив, що чимало категорій науки про публічне управління залишаються дискусійними через відсутність однозначного трактування правових аспектів цих категорій. Крім того, він привернув увагу до того, що в теорії і практиці як публічного управлінні, так і юриспруденції, використовуються ті самі категорії, а отже, їхній аналіз потребує спільних зусиль представників цих галузей науки та практики.

З вітальним словом виступив начальник Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Львівській та Закарпатській областях Ярослав Коваль – давній та постійний партнер факультету управління фінансами та бізнесу. Ярослав Коваль наголосив, що проблеми, які висуваються на обговорення є вкрай актуальними та перебувають саме на часі і великою мірою стосуються подальшого розвитку системи державної служби України.

Свої вітання також озвучили і такі важливі гості заходу:  професорка Валерія Прокопенко (Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна), професорка Магдалена Любяж та доктор Пьотр Кулеша (Люблінський католицький університет імені Івана Павла ІІ, Польща), доцентка Ірина Ковтун (перша проректорка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова), професор Олександр Левченко (проректор з наукової роботи Центральноукраїнського національного технічного університету), доцентка Тетяна Шестаковська (ректорка Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая), Ігор Микитин (директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області) та представники студентського самоврядування.

Загалом в конференції взяли участь понад 140 осіб. Варто відзначити високий рівень презентованих здобувачами вищої освіти доповідей та презентацій (16 доповідачів), які часто супроводжувались доволі жвавими дискусіями і торкалися різних сфера публічного управління та місцевого самоврядування. Знаково і те, що багато молодих доповідачів довели, що усвідомлюють значущість вирішення окремих проблем як загальнонаціонального, так і регіонального масштабу, і вже на сьогодні мають розвинуте державницьке мислення, потенціал до прийняття важливих управлінських рішень.

У підсумку учасники конференції висловили подяку організаторам за цікавий та актуальний захід. Як висновок – прийняли спільне рішення продовжити практику проведення науково-практичної конференції студентів та молодих учених і у наступні роки із великим сподіванням, що її вдасться організувати у звичному офлайн-форматі.

За матеріалами факультету управління фінансами та бізнесу