Відбулося святкування 30-річного ювілею відновлення діяльності НТШ в Україні

21 жовтня 2019 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Урочиста академія з нагоди відзначення 30-річного ювілею відновлення діяльності Наукового товариства ім. Шевченка в Україні. У заході взяли участь члени НТШ, представники різних наукових й академічних інституцій та органів місцевої влади.

Модератором заходу був голова НТШ Роман Кушнір, який розпочав захід невеликим історичним екскурсом у минуле Наукового товариства й розповів про формування та становлення товариства, його діяльність на теренах України та в еміграції.

Після цього до слова запросили голову Західного наукового центру НАН України і МОН України, члена Президії НАН України, дійсного члена НТШ Зіновія Назарчука, який зачитав привітання від Президента НАН України Бориса Патона. «Сьогоднішній ювілей – це велике свято не лише для членів НТШ, а й для усіх науковців та освітян України, адже НТШ відіграє важливу роль в культурному та науковому житті нашої країни. Сердечно вітаю усіх присутніх із цією визначною подією. Засноване в далекому 1873 році, НТШ відіграло величезну роль у становленні та розвитку української науки та її організаційних структур, а біля його витоків стояли такі велетні українського духу, як Михайло Грушевський, Олександр Барвінський, Олександр Кониський, Іван Франко, Іван Пулюй та багато інших. Бажаю усім членам товариства творчої роботи на благо України, доброго здоров’я, щастя та благополуччя», – йшлося у привітанні.

Начальник управління дошкільної, загальної середньої, професійної освіти, соціального захисту, позашкільної та виховної роботи, координації діяльності вищих навчальних закладів і науки Львівської облдержадміністрації Галина Яворовська привітала членів НТШ від імені колективу ЛОДА і наголосила на важливості діяльності товариства для розбудови держави: «Члени НТШ завжди долучалися до становлення і розбудови України. Маючи таких громадян, які готові обстоювати незалежність, майбутнє своєї держави, ми можемо з упевненістю говорити, що ми подолаємо будь-які труднощі й утвердимось як сильна й успішна держава!» – сказала Галина Яворовська.

Начальник відділу організаційної роботи та взаємодії з органами місцевого самоврядування Львівської обласної ради Ірина Хороших також привітала членів НТШ з ювілеєм відновлення діяльності в Україні.  «Наукове товариство ім. Шевченка – це товариство, яке має давню історію. Тому я бажаю вам і надалі збагачувати інтелектуальний простір нашої держави новими творчими планами та науковими досягненнями в ім’я нашої України», – сказала вона.

Львівський університет завжди був тісно пов’язаний із Науковим товариством ім. Шевченка, підтримував діяльність членів товариства та всіляко сприяв поширенню їхніх наукових ідей. Відтак, Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, новообраний дійсний член НТШ, професор Володимир Мельник підкреслив роль товариства у розвитку культури та науки і висловив вдячність його членам, які своєю працею утверджують національний дух і генерують нові фундаментальні наукові ідеї. «Щиро дякую тим людям, які сьогодні, незважаючи на різні обставини, самовіддано працюють на користь науки та держави. Варто згадати й про тих членів, які у вкрай несприятливих, антиукраїнських обставинах робили все для того, щоб НТШ не діяло на периферії історичної пам’яті, а було дійсним інструментом збереження і розвитку української духовності. Люди, які творили, розвивали і відновлювали науку – це не просто видатні інтелектуали, а передусім патріоти України. Саме завдяки цьому науковому потенціалу НТШ ми можемо зараз говорити про те, що, незважаючи на історичні обставини, Україна має інтелектуальну і духовну перспективу», – зазначив Володимир Мельник.

Міський голова Львова Андрій Садовий долучився до вітальних слів і також звернувся до членів НТШ: «Ваша звитяга, ваш подвиг не до кінця оцінені, але ви стояли біля джерел відновлення української науки, ви завжди давали цей український сенс, українську глибину усім досягненням і відкриттям, нагадували, що для кожного з нас Україна повинна бути в серці».

Додамо, що усі представники органів місцевого самоврядування та  наукових інституцій вручили почесні грамоти і подяки членам НТШ за активну діяльність та значний внесок  у розвиток науки та освіти. Зокрема, особливою відзнакою – Золотим гербом міста Львова – нагородили почесного голову НТШ в Україні Олега Купчинського. Також упродовж заходу подяками та грамотами Наукового товариства імені Шевченка відзначили членів НТШ та усіх, хто тісно співпрацює із товариством. Знаково, що серед нагороджених науковців було багато представників Львівського університету.

Головний секретар Вченої ради Анатолій Карась зачитав привітання від президента Світової ради Наукових товариств ім. Шевченка академіка Леоніда Рудницького, від голів НТШ у США, Канаді, Словаччині, колективу кафедри україністики Варшавського університету, а також від дійсних членів НТШ з Києва – Івана Дзюби, Ярослава Яцкова та Миколи Железняка.

З привітаннями до членів НТШ звернувся також народний депутат України Олег Синютка. «Я дякую вам за те, що ви в нас є. Адже 30 років тому відновлення діяльності НТШ в Україні стало провісником відновлення незалежності України. Сьогодні перед нами стоять нові виклики. На превеликий жаль, інтелект сьогодні в суспільстві не є в тій пошані, в якій мав би бути. Українська традиція, яка завжди говорила про те, що треба слухати людей, які мають відповіді, вже не поціновується у суспільстві. Для того, щоб ваш інтелект був сприйнятий, ви повинні мати чітку громадянську позицію і заявляти про неї. Адже ніхто не зможе поставити під сумнів ваші наукові розробки, але суспільство, на превеликий жаль, ставить під сумнів громадянську позицію, громадянський обов’язок. Я дуже прошу, щоб той статус, який має ваш інтелект, не знецінився у суспільстві. Прошу, щоб ви завжди стояли гідною, міцною, мужньою поставою. Не сходьте на задвірки суспільного життя. Обов’язково візьміть на себе відповідальність вести за собою суспільство і переформатувати його», – закликав Олег Синютка.

Після вітальних слів з доповіддю на тему «Наукове товариство імені Шевченка в Україні: 30 років новітньої історії» виступив голова НТШ Роман Кушнір. Він детально окреслив мету, завдання та основні напрями діяльності товариства, а також розповів про наукові досягнення членів НТШ, здобутки науково-видавничої діяльності, науково-технічну базу НТШ в Україні та контакти з крайовими НТШ, академічними установами та українськими університетами. Окрім того, Роман Кушнір розповів про виклики та перспективи розвитку товариства у сучасний період. Доповненням до доповіді Романа Кушніра стали виступи голів НТШ з інших областей України.

Після завершення Урочистої академії відбулося офіційне погашення поштової марки, присвяченої 30-річному ювілею відновлення діяльності НТШ в Україні.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото