Відбувся науковий семінар, присвячений реалізації проєкту «Materials Science Ma(s)ters – development a new master’s degree»

26 грудня 2023 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науковий семінар, присвячений реалізації другого етапу міжнародного проєкту «Materials Science Ma(s)ters – development a new master’s degree», який співфінансується Європейським Союзом у рамках програми Erasmus+ KA220 HED.

У засіданні взяли участь колективи кафедри фізичної та колоїдної хімії і кафедри неорганічної хімії ‒ безпосередні виконавці цього проєкту. Партнерами Львівського університету в реалізації цієї програми є Жилінський Університет (м. Жиліна, Словаччина), Університет Афьон Кокатепе (м. Афьонкарахісар, Туреччина). Лідером проєкту є Сілезький університет (м. Катовіце, Польща). Основна мета проєкту – покращити якість освіти в галузі матеріалознавства шляхом розробки нової міждисциплінарної магістерської програми.

З презентацією проєкту виступила його координаторка з української сторони доцентка кафедри фізичної та колоїдної хімії Лідія Бойчишин. Вона детально зупинилася на змісті та календарному плані реалізації трьох етапів проєкту. Зокрема, станом на тепер завершено перший етап «Аналіз ринку праці та наукового середовища», результатом чого стало визначення знань і навичок фахівців-магістрів, які відповідали б потребам роботодавців, очікувань студентів щодо методів і результатів навчання, а також проблем викладання в галузі матеріалознавства. Зараз реалізується другий етап проєкту з наповнення чотирисеместрової інноваційної програми навчання, що передбачає розроблення 80 нових навчальних дисциплін-модулів (по 20 від кожного університету-партнера), на основі яких студент зможе скласти власний маршрут навчання відповідно до свого цільового інтересу. Для успішної реалізації проекту «Materials Science Masters» запущено платформу електронного навчання на основі платформи Moodle, доступну для всіх партнерів проєкту. Вона слугує простором, де партнери можуть обмінюватися ідеями та освітніми ресурсами, а також покращувати свої навички використання електронного навчання. З початку 2024 року розпочнеться останній, третій етап проєкту, присвячений впровадженню нової магістерської програми. Освітня програма розробляється на основі передового досвіду викладання матеріалознавства в європейських академічних установах та буде імплементована в рамках консорціуму.

Про стан реалізації другого етапу проєкту колег поінформував завідувач кафедри фізичної та колоїдної хімії, професор Олександр Решетняк. Заступниця декана хімічного факультету, доцентка кафедри неорганічної хімії Оксана Зелінська розповіла про особливості структури та вимоги до силабусів і посібників для викладачів, які розробляються виконавцями програми. Окрім того, вона поділилася своїми враженнями про семінар у Сілезькому Університеті (20‒24 листопада 2023 р.), організатори якого продемонстрували різноманітні методики навчання та їхнє застосування в освітньому процесі, використання інструментів штучного інтелекту в навчальному процесі.

Учасники семінару відзначили, що підготовка фахівців-магістрів за спеціальністю «Матеріалознавство» є важливим завданням природничої освіти, що відповідає потребам сучасної економіки, ринку праці і суспільства загалом. При цьому, як наголосив, підводячи підсумки засідання, проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, на передній план виходить дуальна освіта, коли теоретичний матеріал опановується в Університеті, а практичне навчання проходить безпосередньо на виробництві. У свою чергу декан хімічного факультету Григорій Дмитрів окреслив перспективи впровадження нової магістерської програми в освітній процес факультету.

Більше фото