Відбувся семінар «360 кроків до Іларіона Свєнціцького»

20 вересня 2021 року на філологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся семінар, приурочений до 145-річчя від дня народження та 65-річчя від дня смерті українського філолога, етнографа, музеєзнавця, громадсько-культурного діяча Іларіона Свєнціцького. Захід організувала кафедра слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького у співпраці з Посольством України у Болгарії, Національним музеєм у Львові імені Андрея Шептицького, Відділом української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Відділом стародруків Національного інституту ім. Оссолінських та Львівським національним літературно-меморіальним музеєм Івана Франка. Захід провели у змішаному форматі: частина учасників долучилася до події безпосередньо, а частина – з використанням платформи Zoom

З вітальним словом до присутніх звернувся в.о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний, який відзначив, що формат заходу дозволяє «у такий цікавий і вже звичний спосіб комунікувати між собою, долаючи перешкоди часу і простору, та згадувати ті постаті, які творять нашу свідомість, свідомість нашого Університету і філологічного факультету, серед яких і постать Іларіона Свєнціцького». Підкресливши важливість та актуальність семінару, Роман Олексійович зауважив: «Сьогодні ми маємо гарну нагоду не просто при святі згадати добрим словом ім’я великого вченого, а ще й розбудити розуміння когерентності його життя і наукової діяльності, протлумачити постать Свєнціцького з погляду його життя, думок, здобутків і разом з тим відчути себе причетними до творення науки в нашому Університеті».

До вітальних слів доєднався проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Сергій Різник, який підкреслив важливість вивчення постаті Іларіона Свєнціцького – «постаті непересічної та цілісної, людини, яка, можливо, й не була радикальним дисидентом, але своєю спокійною, тихою, але кропіткою працею заслужила славу і для Університету, і для Львова». Проректор зазначив, що назва семінару «360 кроків до Іларіона Свєнціцького» вдало перегукується з 360-річним ювілеєм Львівського університету, а діяльність видатного вченого вкотре демонструє, що «Університет за свою 360-річну історію ніколи не був конфедерацією сепаратних факультетів, а завжди функціонував як цілісна, комплексна інституція».

За допомогою онлайн-зв’язку до учасників семінару звернувся український дипломат, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Болгарії Віталій Москаленко. Він привітав працівників та студентів Львівського університету із 360-літтям від дня заснування їхньої Alma Mater та відзначив важливість співпраці між ЛНУ ім. Івана Франка та закладами вищої освіти Болгарії, адже «Львівський університет є одним із провідних центрів розвитку болгаристики в Україні». Також Віталій Москаленко зауважив, що Іларіон Свєнціцький був першопрохідцем у багатьох сферах української науки та поділився власними враженнями від творчого доробку видатного філолога, зокрема, тих робіт, які мають стосунок до Болгарії. ««Нариси з історії болгарської літератури», видані 1957-го року у Львівському університету стали новим словом у літературознавстві, своєрідним відкриттям, адже до того українською мовою не було видано жодної історії болгарської літератури. Ця праця Іларіона Свєнціцького є дуже вагомою і досі використовується багатьма дослідниками», – зауважив Віталій Москаленко.

Також усіх присутніх привітав генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан. Він зазначив, що чи не найвагоміший професійний і творчий внесок Іларіон Свєнціцький здійснив у становлення Національного музею у Львові, очоливши його як перший директор. Ігор Кожан розповів про кропітку працю видатного музеєзнавця над розвитком інституції і утвердженням цінностей та місії музею. «Іларіон Свєнціцький опікувався музеєм майже 50 років. Він беріг його та усі надбання у різні складні періоди історії України. Він жив збірками музею, щиро хвилювався за них та докладав колосальних зусиль для поповнення фондів найкращими зразками мистецтва. Я переконаний, що без збереження пам’яті про цю видатну людину ми просто не можемо рухатися вперед», – підкреслив Ігор Кожан.

Надалі модераторство події взяла у свої руки завідувачка кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького Ольга Сорока. Вона подякувала усім, хто долучився до організації наукового семінару і запросила до слова представниць Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького. Так, вчений секретар Ангеліна Забитівська розповіла детальну історію становлення музею, особливо підкреслюючи низку тих етапів у його розвитку, які тісно переплелися із життєписом Іларіона Свєнціцького. А її колега – завідувачка відділу рукописів і стародруків Анна Навроцька ознайомила учасників семінару із друкованими виданнями, які так чи інакше пов’язані із діяльністю видатного вченого. Свої доповіді працівниці Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького проілюстрували презентаціями із різноманіттям архівних світлин.

Про зв’язок Іларіона Свєнціцького із діяльністю Оссолінеуму у Львові розповіла працівниця відділу стародруків національного інституту ім. Оссолінських Ольга Ткачук, поділившись низкою цікавих фактів та історичних знахідок. Завідувачка книжкових фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Соломія Вівчар переповіла відомості про спілкування Іларіона Свєнціцького з Іваном Франком у форматі листування та пояснила його значення і вплив на життєпис обох українських геніїв. Крім того, завідувачка Відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Наталія Багнюк пояснила учасникам семінару роль професора Іларіона Свєнціцького у становленні осередку академічного мовознавства у Львові.

Опісля усіх виступів, семінар продовжився неформальним спілкуванням та дружніми дискусіями щодо життєпису, професійної і творчої діяльності, а також ідей і здобутків Іларіона Свєнціцького.

 

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото