10-11 квітня 2024 року відбулася Перша та наймасштабніша в історії Європейського освітнього простору конференція з питань дуальної вищої освіти за ініціативи Альянсу європейських університетів EU4DUAL, що проходила на Мальті на базі Мальтійського коледжу мистецтв, науки і технологій (MCAST).
Конференція створила спільний стратегічний майданчик, об’єднавши європейських урядовців, керівників міжнародних організацій, наукових експертів, лідерів індустрії, представників університетів і громадянського суспільства навколо питання створення інтегрованого транснаціонального Європейського дуального університету. З ключовими доповідями виступили Ільяна Іванова, Європейська комісарка з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді, професор Джон Альтуна, координатор Альянсу EU4DUAL, професорка Нора МакРе, співголова Світової асоціації кооперативної та інтегрованої освіти (WACE), проректорка Університету Ватерлу, Джон Едварс, Генеральний секретар EURASHE: Європейської асоціації закладів вищої освіти, та Маркус Томашіц, директор з управління персоналом та речник компанії AVL, голова наглядової ради FH JOANNEUM, Університету прикладних наук у місті Грац, Австрія.
Завдяки плідній співпраці з Альянсом у 2023 році за посередництва Кошалінського політехнічного університету (Польща), на початку 2024 року Львівський національний університет імені Івана Франка підписав угоду про однорічний проєкт EU4DUAL4UKRAINE у межах Альянсу за фінансової підтримки Польської агенції академічних обмінів (NAWA). До проєкту також долучилися Київський політехнічний університет імені Ігоря Сікорського та Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
Новий формат проєктної співпраці EU4DUAL4UKRAINE уможливив участь представників Львівського університету в цій знаковій конференції, зосібна: декана факультету прикладної математики та інформатики, професора Івана Дияка, заступника декана факультету прикладної математики та інформатики, доцента Віталія Горлача, декана факультету електроніки та комп’ютерних технологій, доцента Юрія Фургали, керівниці Центру англомовної академічної та крос-культурної комунікації та співкоординаторки проєкту EU4DUAL4UKRAINE, доцентки Ірини Одрехівської й кандидатки філологічних наук, викладачки факультету іноземних мов і Центру англомовної академічної та крос-культурної комунікації Анни Галас.
Важливо, що делегати конференції вже мають успішний досвід співпраці з Альянсом та представлені факультети частково реалізовують дуальні програми. До прикладу, нгадаємо, що завдяки партнерству в 2023 році було створено спільну віртуальну лабораторію міжкультурної комунікації з укладеним англомовним довідником Handbook of Intercultural Communication (ISBN 978-617-10-0827-4 DOI 10.30970/hic.2023), опубліковано двомовну колективну монографію Дуальна форма здобуття вищої освіти: європейський досвід, український контекст та практики реалізації в Львівському університеті / Dual Higher Education: European Experience, Ukrainian Context and Implementation Practices at Lviv University (ISBN 978-617-10-0836-6; DOI 10.30970/dhe.2023) та інші посібники, а також реалізовано низку навчальних візитів в університети Франції, Іспанії, Угорщини, Хорватії та Польщі.
Сьогодні однією з амбіцій EU4DUAL є заснування Центру передового досвіду дуальної вищої освіти (Center of Excellence in Dual Higher Education), який генеруватиме практики для майбутніх потреб ринку талантів і пропонуватиме рішення глобальних викликів у співпраці зі студентами. Це стане вагомим компонентом для реалізації конструктивного та сталого діалогу з Львівським університетом, на чому закцентував координатор Джон Альтуна під час переговорів з делегатами нашого університету. Загалом, Центр охоплюватиме дослідження, обмін знаннями та розбудову потенціалу в галузі дуальної освіти, і в рамках консорціуму, і за його межами.
За результатами конференції Іван Дияк зазначає: «Альянс EU4DUAL представляє 588 кампусів університетів навколо світу та понад 50 дуальних програм, які вже реалізують учасники, і водночас до Альянсу також входять 35 провідних бізнес-компаній з кожної країни-учасниці, що хочуть просувати інноваційну модель дуальної освіти та створювати майбутні таланти для ринку. Така модель дає змогу і розпочати спільні екосистемні дослідницькі проекти, які підтримують досягнення програмних цілей Альянсу, й започатковувати інноваційні освітні програми”.
Віталій Горлач теж ділиться враженнями: «Цікаво, що для консолідованої візії розвитку Європейського Дуального Університету та його подальшого масштабування заплановано створити Програму підготовки тьюторів для дуальної форми здобуття вищої освіти (скажімо, для представників індустрії). Також мене найбільше вразили формати співпраці з компаніями у французькому університеті ESTIA, особливо новаторським є тандем з спортивною фірмою Decathlon».
Юрій Фургала додає, що продуктивними є екосистемні рішення Альянсу щодо започаткування спільних магістерських та докторських дуальних програм на здобуття загальноєвропейського ступеня (для прикладу, European MA degree of Engineering), і тут практики подвійних дипломів можуть стати практичним варіантом для України.
Власне, як окреслює Ірина Одрехівська, «у роботі Альянсу EU4DUAL також заплановано створення міжнародної програми обміну, яка дасть змогу студентам скористатися перевагами міжнародного обміну для навчання на робочому місці. Для цього буде випрацювано процедури для транскордонного моніторингу та оцінювання стажування, а також схему визнання й акредитації роботодавців між навчальними закладами, що колективно згенерує базу даних міжнародних (віртуальних і фізичних) можливостей навчання на робочому місці, зібраних зі списку галузевих партнерів Альянсу. Альянс теж планує ініціювати програми подвійних дипломів, для цього між партнерами EU4DUAL буде узгоджено унікальну структуру, що передбачає використання місцевих мов і знайомство з місцевою культурою. Щонайменше два партнери вже співпрацюють над кожною програмою подвійного диплому. Вагомо, що EU4DUAL також планує створити платформу мікрокредитів для реалізації концепції освіти впродовж життя, що може стати додатковим вектором партнерства з ЛНУ ім. Івана Франка». Також Анна Галас та Ірина Одрехівська виступили на конференції зі спільною презентацією моделі «поступового переходу» на дуальний формат освіти для соціальних та гуманітарних спеціальностей через інтеграцію міждисциплінарних курсів, що побудовані на моделюванні та вирішенні реальних проєктів з індустрії 5.0.
На завершальному круглому столі конференції Еваріст Мартоло, екс-міністр освіти і науки Мальти, підсумував, що дуальна освіта – це освіта майбутнього, бо гармонійно актуалізує основні цінності: «learning to know, learning to do, learning to be, learning to live with others».
З матеріалами спільного проєктного видання (україномовна версія) Дуальна форма здобуття вищої освіти: європейський досвід, український контекст та практики реалізації в Львівському університеті (2023) можна ознайомитися тут: https://www.tu.koszalin.pl/attachments/495.
Програму та опубліковані матеріали конференції представлено тут: https://eu4dual.education/malta-conference/.