Кафедрі економічної і соціальної географії присвоїли ім’я професора Олега Шаблія

28 червня 2023 року під час засідання Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка розглянули питання про присвоєння кафедрі економічної і соціальної географії імені професора Олега Шаблія. Питання представили декан географічного факультету Володимир Біланюк і проректор з науково-педагогічної роботи, соціальних питань і розвитку Володимир Качмар.

Олег Шаблій ‒ доктор географічних наук, Заслужений професор Львівського університету, Заслужений діяч науки і техніки України, Почесний член Українського географічного товариства, Почесний член та голова Географічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, керівник відділення Науки про Землю Львівської обласної Малої академії наук, довголітній завідувач кафедри економічної і соціальної географії Львівського національного університету імені Івана Франка (1990–2022). У 2017 році був нагороджений Міжнародною премією імені Івана Франка у номінації «За вагомі досягнення у галузі соціально-гуманітарних наук». Олег Іванович відійшов у Вічність 14 січня 2023 року на 88 році життя.

Професор Олег Шаблій є засновником української системної суспільної географії на новітньому етапі її розвитку: він розкрив закони суспільної географії, обґрунтував систему методів суспільної географії та сутність головної категорії суспільної географії ‒ геопросторової організації суспільства, започаткував математико-географічні дослідження в українській суспільній географії.

Олег Іванович був багатолітнім керівником Львівської суспільно-географічної школи як осередку творення фундаментальних знань в Україні та світі. Професор ‒ автор майже тисячі наукових, науково-методичних і науково-публіцистичних праць, найцитованіший в Україні учений у галузі суспільної географії.

Враховуючи науковий та освітній аспекти діяльності професора Олега Шаблія у Львівському національному університеті імені Івана Франка Вчена рада географічного факультету виступила з ініціативою щодо присвоєння кафедрі економічної і соціальної географії імені вченого, адже саме такий крок засвідчує вагомий внесок Олега Івановича у розвиток географічної науки.

Одноголосним рішенням члени Вченої ради Університету підтримали ініціативу географічного факультету щодо присвоєння кафедрі економічної і соціальної географії імені професора Олега Шаблія.

Додамо, що під час засідання також прийняли рішення щодо перейменування трьох кафедр історичного факультету. Так, кафедру давньої історії України і архівознавства перейменували на кафедру давньої історії України та спеціальних галузей історичної науки; кафедру археології та спеціальних галузей історичної науки – на кафедру археології та історії стародавніх цивілізацій; кафедру нової і новітньої історії зарубіжних країн – на кафедру світової історії модерного часу.

Окрім того, рішенням Вченої ради створено комісію для підготовки питання щодо присвоєння кафедрі мінералогії, петрографії і геохімії імені професора Ореста Матковського.