Коляда як молитва: мистецькі колективи Львівського університету – на культурному фронті

Традиційно творчі колективи Львівського національного університету імені Івана Франка є учасниками різноманітних конкурсів та фестивалів, приурочених до святкування Різдва у Львові. Своїми натхненними виступами творчі колективи не лише дарують таке важливе у час складних випробувань відчуття Різдва, а й долучаються до збору кошті на потреби Збройних сил України.

Так, цьогоріч, Заслужена хорова капела «Боян» імені Євгена Вахняка Львівського національного університету імені Івана Франка, вокально-хоровий ансамбль «Евфонія» студентів освітньої програми «Хорове диригування» факультету культури і мистецтв та Народна чоловіча хорова капела «Прометей» Львівського університету продовжили добру традицію й взяли участь у ХХІV Різдвяному фестивалі «Велика коляда», який майже місяць тривав у храмі Пресвятої Євхаристії (Домініканському соборі) у Львові.

Захід вражав своєю різноманітністю та багатогранністю: учасники – діти і дорослі – колядували, віншували, декламували вірші про Різдво в Україні у військовий час, проникливо і щиро оспівували народження Ісуса Христа.

«Цьогоріч ми мали унікальну можливість зібратися знову на фестивалі «Велика коляда» завдяки нашим воїнам – безстрашним захисникам України. Ми тут воюємо на культурному і духовному фронті. Тож дякуємо Збройним силам і молимось за них», – зазначила координаторка фестивалю «Велика коляда» – 2023 Наталія Манько.

«Якби обставини склалися інакше, цього фестивалю і нашої участі у ньому могло б і не бути. Тож колядувати тут – означає спільно боротися з ворогом, адже якщо ми не будемо цього робити, то втратимо віру у те, заради чого воюємо», – поділився враженнями від участі у фестивалі керівник Заслуженої хорової капели «Боян» імені Євгена Вахняка Львівського університету Василь Чучман.

«Цього разу різдвяний фестиваль тривав у змішаному форматі – була можливість колядувати у храмі, а також долучатися до заходу онлайн. ХХІV«Велика коляда» відбулася під назвою «Слобожанська», і відповідно, в репертуарі колективів звучали колядки з цього регіону. Ми знайшли дуже цікавий матеріал, кинули «клич» по львівських композиторах, які залюбки погодились допомогти і створили аранжування як для дитячих, так і для змішаних хорів. Цьогоріч лунали також актуальні колядки на військову тематику, які український народ створив ще понад століття тому», – розповів Василь Мар’янович.

«Народна чоловіча хорова капела «Прометей» Львівського національного університету імені Івана Франка бере участь у фестивалі коляди вже 13 років поспіль. Цього разу ми хвилювались, чи вдасться виступити, утім, усі концерти відбулись без тривог», – розповів керівник Народної чоловічої хорової капели «Прометей» Львівського університету Віталій Чмир.

«Коляда-2023 особлива тим, що відбувається у військовий час, і ми свій виступ вирішили присвятити нашому загиблому хористу, доценту кафедри туризму географічного факультету Михайлові Гамкалу, а також згадали поминальним словом усіх Героїв, зокрема, вшанували жертв страшної трагедії, яка днями трапилася у Броварах. Ми колядуємо і співаємо – щиро звертаємось до Бога і маємо надію, що Україна вистоїть і переможе у цій війні», – висловив переконання Віталій Чмир.

Також Віталій Чмир  додав: «У репертуарі Народної чоловічої хорової капели «Прометей» Львівського національного університету імені Івана Франка були колядки як зі Слобожанщини, так і інші, на наш вибір – ми обрали власне колядки, які любив наш хорист Михайло Гамкало. Йому завжди подобалось співати їх удома, з дітьми… Це дуже зворушливо.Таким чином, змогли віддати шану полеглому Герою. Ми відчуваємо, що ми – з ним, а він – з нами».

Цікаво, що не лише мистецькі колективи Львівського університету традиційно беруть участь у різдвяних фестивалях, але й приймають гостей – цього року до Львівського національного університету імені Івана Франка з щиросердечною колядою завітав Студентський хор «Соломія» Тернопільського мистецького фахового коледжу імені Соломії Крушельницької під керівництвом Андрія Голодриги. Хористи завітали на факультет культури і мистецтв, прогулялись вулицями стародавнього Львова і заколядували у головному корпусі Університету – зокрема, проникливо виконали легендарний «Щедрик» Миколи Леонтовича.

Активно колядували усі мистецькі колективи Львівського університету. Так, Народний дівочий хор «Ліра» під керівництвом Оксани Мельничук завітав з колядою до Львівського фахового коледжу транспортної інфраструктури та подарував його колективу різдвяний настрій. Окрім того, Народний дівочий хор «Ліра» цьогоріч, колядуючи, долучився до благодійного збору коштів на потреби ЗСУ.

«Цього року наша коляда – особлива, адже ми не просто колядували, але й долучилися до благодійного збору коштів для потреб Бригади ім. Івана Богуна, що відбувався у рамках ініціативи «1000 автомобілів свободи». Разом із волонтерами наш колектив їздив по селах Городоцького району Львівської області і колядував як у приватних подвір’ях, так і в церквах після Служби Божої. З колядою ми відвідали, зокрема, с. Керниця. Загалом зібрали близько 130 000 грн на позашляховик для військових. Будемо продовжувати колядувати у рамках цієї акції», – розповіла керівниця Народного дівочого хору «Ліра» Оксана Мельничук. За значний внесок у волонтерську діяльність радник начальника Львівської ОВА Любомир Сопільник, голова ГО «Центр об’єднаних рішень» Ростислав Радишев та волонтер Мар’ян Курань вручили подяку колективу «Ліра» та його керівниці Оксані Мельничук.

Як завжди проникливо і щиро колядувала також Народна капела бандуристок Львівського національного університету імені Івана Франка «Зоряниця» під керівництвом Зіновії Сичак. Цього року коляда від «Зоряниці» лунала у Храмі Вознесіння Господнього УГКЦ та Храмі Святих Кирила і Методія УГКЦ, що у Львові. «Капела бандуристок «Зоряниця» колядує ще з 2013 року, – зазначила керівниця капели Зіновія Сичак. –  Колядувати особливо у такий складний час – це наш обов’язок. Тож ми вдячні Богу, що усі виступи нашого колективу вдалися і відбулися без перешкод, повітряних тривог не було. Наша щира коляда нікого не залишила байдужим, у багатьох з’являлись сльози на очах. Наші бандуристки – професіоналки своєї справи, вони завжди у виступ вкладають і серце, і душу», – поділилася враженнями від коляди Зіновія Михайлівна. Керівниця ансамблю також запросила охочих доєднуватись до колективу бандуристок і разом продовжувати колядувати і виступати як в Україні, так і за кордоном.

«Оркестр Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» Львівського національного університету імені Івана Франка цьогоріч дарував колядки для внутрішньо переміщених осіб у Центрі гуманітарної допомоги Спільноти святого Егідія у Львові, а також для військовослужбовців 1 окремої бригади імені Князя Лева Державної спеціальної служби транспорту. Також «Черемош» виступив на фестивалі «Коляда фест» як спеціально запрошений колектив у місті Миколаїв Львівської області. За участь у цьому заході ми отримали пам’ятну подяку», – розповіла керівниця ансамблю Оксана Ступак.

До великої коляди у Львові 2023 року долучився також Хор Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош». «Цьогорічна коляда для «Черемошу» була особливою, адже ми всі переживаємо свята по-іншому. З одного боку, дуже важко нести радість, коли довкола стільки терпіння та страждань, а з іншого – коли ми бачили щасливі очі людей, які колядували разом із нами, то розуміли – коляда не може бути не на часі», – розповіла керівниця ансамблю та диригентка Тетяна Когут. – Усі наші виступи були благодійними, і ми долучалися до збору коштів для наших захисників. Особливою була коляда в Центрі підтримки переселенців «Я – Маріуполь»: ми відчули неймовірне єднання, розуміння, що наша українська пісня (бо почали з коляди, а завершили «Червоною рутою») має якусь магічну силу. Дуже хочеться, щоб наша коляда летіла далеко-далеко до наших захисників, щоб вони відчули, що разом ми – сила! А після війни ми продовжимо популяризувати українську культуру та підтримувати наших воїнів», – висловила переконання Тетяна Іванівна.

Світлини: Ірини Онисько і творчих колективів Університету Більше фото