30 серпня 2022 на геологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася «Зустріч в Мінералогічному музеї», під час якої львів’яни та гості міста мали змогу дізнатися, за якими фізичними властивостями геологи розрізняють мінерали, ознайомитися з дивами природи та різноманіттям експозиції. Подія проводилася в межах проєкту ENGIE (Encouraging Girls to Study Geosciences and Engineering – «Заохочення дівчат до вивчення геознавства та інженерії»), який реалізується за Програмою «Горизонт 2020».
Гостей зустріла директорка музею Альбертина Бучинська, яка розповіла про історію мінералогічного музею та його фонди. «За понад 170 років музей зібрав більше, ніж 14 000 зразків-експонатів із всіх континентів світу. Частину колекції закупили в Європі ще за часів Австро-Угорської імперії, а велика кількість експонатів потрапили до нашого музею у 40-50-ті роки минулого століття. Тоді український геолог-мінералог Євген Лазаренко організував низку експедиційних та екскурсійних виїздів у різні регіони тодішнього СРСР (Урал, Забайкалля, Волинь, Карпати, Поділля тощо), звідки й привезли чимало цікавих зразків», – зазначила Альбертина Бучинська.
Надалі учасники заходу мали змогу ознайомитися ближче із роботою науковців-геологів та спробували відчути в цій ролі і себе. Завдяки зберігачці фондів музею Оксані Цільмак та завідувачці лабораторії геологічного факультету Катерині Бурбан і діти, і дорослі навчилися визначати зовнішні (макроскопічні) властивості мінералів: колір, прозорість, блиск, спайність, злом, твердість тощо, а також дізналися, як за допомогою досліджень цих властивостей проводиться первинна діагностика мінералів.
Особливу цікавість в гостей музею викликало знайомство із фізичними властивостями мінералів на музейних зразках. Так, Оксана Цільмак розповіла, що твердість мінералу визначається за так званою шкалою Мооса, у якій алмаз – найтвердіший мінерал, а тальк – найм’якший. Також геологиня продемонструвала учасникам зустрічі зразки, які входять до шкали Мооса та детально розповіла про їхні властивості і практичне застосування.
Детально про те, як роблять мінеральні фарби, яких кольорів вони бувають і як їх використовуються у мистецтві розповіла Катерина Бурбан, принагідно згадавши і про традиції мешканців різних країн, пов’язані із використанням мінералів. Жваві обговорення викликала історія про китайське свято – фестиваль човнів-драконів, під час якого традиційне традиційне жовте вино, додаючи до напою подрібнений мінерал реальгар.
Знайомство із дивами природи продовжилось тактильним пізнанням тих чи інших мінералів, вивченням їхньої структури, відмінностей та цінності, як для науки, так і для промисловості і навіть ювелірної справи. Також гості заходу мали змогу самотужки спробувати попрацювати з мінералами: визначити твердість зразка та перевірити, чи може мінерал слугувати сировиною для фарб.
Під час зустрічі йшлося не лише про натуральні мінерали. Так, працівники музею розповіли гостям про мистецтво вирощування штучних мінералів для різноманітних потреб, а також поділилися «рецептами» для швидкого і безпечного експерименту домашніх умовах. Особливо захопливою інформація була для найменших відвідувачів музею, які сповнились натхнення провести цікаві досліди разом із батьками.
На завершення заходу учасники вирушили на екскурсію Мінералогічним музеєм Львівського національного університету імені Івана Франка, аби побачити ще більше цікавих зразків із різноманітних куточків нашої планети.
Організатори зустрічі обіцяють, що вона була не останньою і вже у вересні відбудуться нові зустрічі у Мінералогічному музеї. Стежити за анонсами можна на фейсбук-сторінці музею.