Микола Павлунь: «Ми зможемо подолати усі труднощі і працювати далі задля розвитку геологічної науки та зміцнення Української Держави»

19 грудня 2022 року на геологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте засідання Вченої ради факультету з нагоди ювілею доктора геологічних наук, професора, декана геологічного факультету, академіка Академії наук вищої школи України, дійсного члена Українського мінералогічного товариства, дійсного члена Наукового товариства імені Тараса Шевченка Миколи Павлуня.

У заході взяли участь Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, проректори, викладачі та студенти геологічного факультету, а також представники провідних наукових установ України у сфері геології.

Урочисте засідання Вченої ради відкрив професор кафедри мінералогії, петрографії і геохімії, доктор геолого-мінералогічних наук, професор Орест Матковський. Орест Іллярович відзначив урочистість і важливість проведення такого заходу і наголосив, що сьогодні варто пригадати усі важливі життєві етапи ювіляра, його науковий та педагогічний шлях.

Відтак, із доповіддю про ученого-геолога Миколу Миколайовича Павлуня виступили доцентка кафедри загальної та історичної геології і палеонтології, кандидатка геолого-мінералогічних наук Лариса Генералова та завідувач кафедри геології корисних копалин і геофізики, заступник декана геологічного факультету з навчально-методичної роботи, кандидат геолого-мінералогічних наук Сергій Ціхонь.

Зокрема Лариса Володимирівна закцентувала увагу присутніх на біографічних віхах життя Миколи Павлуня, зауваживши, що «місце народження Миколи Миколайовича – місто Берестечко Волинської області, яке має славетну історію, надихнуло його на широкі можливості – Микола Павлунь відмінно закінчив Берестечківську середню школу. Багато читав, займався художньою самодіяльністю, авіа- та судномоделюванням, помітних успіхів досягнув спорті».

У доповіді Лариса Генералова також коротко розповіла присутнім про перший етап становлення Миколи Миколайовича як науковця – вступ у Львівський державний університет імені Івана Франка на геологічний факультет, спеціальність «Геологічне знімання і розшуки родовищ корисних копалин». «Любов до природи, мандрів, нових вражень і фахових знань захопили студента в процесі навчання і під час польових геологічних навчальних і виробничих практик (в Карпатах, на Закарпатті, Поділлі, Гірському Криму, Тянь-Шані, Східному Забайкаллі). При виконанні різних геологічних і розшукових завдань М. Павлунь зрозумів необхідність глибоких професійних знань і добре наполегливо вчився, опановуючи фах.  Переддипломну практику Микола Павлунь проходив у Східному Забайкаллі (верхів’я р. Амазар – допливу р. Амур) у 1974 р.», – зазначила Лариса Генералова.

Доповідачка також коротко окреслила основні напрямки наукових досліджень  молодого дослідника Миколи Павлуня у 70-80-х роках, розповіла про витоки його викладацької діяльності, яка розпочалась у 1982 році, а також ґрунтовне вивчення золоторудних родовищ Цілиноградського рудного району: Бестюбе, Джеламбет, Аксу-Жильне.

Також Лариса Генералова закцентувала увагу присутніх на професійній і науковій діяльності Миколи Павлуня, яка крок за кроком дала можливість обійняти посаду спершу проректора з наукової робити Львівського університету, а згодом декана геологічного факультету.

Доцент Сергій Ціхонь зосередив увагу присутніх на основних наукових етапах роботи Миколи Павлуня за часів незалежності України.

«З 1991 року, після отримання Україною незалежності, Микола Павлунь разом з іншими фахівцями починає займатися вивченням золоторудних родовищ Українського щита і його фанерозойського облямування в контексті Державної програми «Золото надр України». Водночас творчий колектив спеціалістів, до складу яких входить Микола Миколайович, працює над написанням і підготовкою до друку інструкції та монографії «Термобарогеохімія золота» з проблем теорії процесів золотоутворення і прикладного її застосування на родовищах золота різних геолого-генетичних та формаційних типів, яка вийшла у світ 1995 р. Написання цієї праці свідчило про повне визнання Львівської наукової школи термобарогеохімії та її прикладного напряму науковою галузевою елітою», – зазначив Сергій Іванович.

Окрім того, доповідач зауважив, що Микола Павлунь є ініціатором й організатором  багатьох наукових форумів і конференцій не лише на геологічному факультеті, але й активним учасником багатьох міжнародних конференцій.

Сергій Ціхонь також відзначив, що пам’ятним для Миколи Миколайовича стало відрядження в Монголію на запрошення випускників геологічного факультету у 2010 році. Під час поїздки делегація відвідала розташоване в південній частині пустелі Гобі родовище Оюу Толгой, яке було відкрито за участі випускника геологічного факультету Львівського університету 1991 року.

Завершуючи доповідь, Сергій Ціхонь також відзначив, що Микола Миколайович є автором і співавтором понад 400 наукових праць: статей, наукових звітів, трьох монографій, чотирьох підручників, двох навчальних посібників. «Микола Павлунь підготував і опублікував 20 навчально-методичних розробок з різних курсів і спецкурсів, у тім числі збірники змістових модулів і тестових завдань у контексті Болонського процесу. Ці праці є реалізацією важливих нині міждисциплінарних програм геологічної освіти, яка стратегічно й економічно забезпечує кадрами геологорозвідувальну галузь, оскільки без забезпечення мінерально-сировинною базою не може існувати й розвиватись українська промисловість та людський соціум», – наголосив Сергій Іванович.

Після цього із вітальним словом до усіх присутніх звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Насамперед Володимир Петрович наголосив, що проведення сьогоднішньої події – знакове та вагоме не лише для геологічного факультету та Львівського університету, але й для української науки та освіти загалом.

Володимир Петрович охарактеризував Миколу Павлуня як людину «щирості, простоти, відповідальності і завзятості» й закцентував увагу на трьох ключових рисах постаті ученого-геолога – людина і особистість, педагог і науковець, керівник. «Його світоглядні цінності сформувалися у двох вимірах – це місто Берестечко і Львівський університет. Я переконаний, що Микола Миколайович органічно поєднує у собі цінності рідної землі, українства, активності і відповідальності, які він утверджує, зміцнює, поширює, обстоює уже багато років», – зазначив Володимир Мельник.

Ректор також пригадав момент свого знайомства із Миколою Павлунем ще у 80-х роках і зауважив, що тоді він одразу ж відзначив відкритість Миколи Миколайовича до всіх, хто його оточує, незалежно від статусу чи посади. «Він – рівний у ставленні до людського, завжди уміє не лише слухати, але й переживати проблеми, вирішувати їх в межах своїх можливостей. Його людська сутність ніколи не була і не є подоланою жодними обставинами. У теперішній час прагматизму, інформаційної знеціненості людського, динаміки часу, соціально-психологічних обставин, пов’язаних з війною, непохитність  людських якостей Миколи Миколайовича беззаперечно вказують на те, що геологічний факультет, Львівський університет й Україна – непереможні», – переконаний Ректор.

Розмірковуючи про суть ефективного керівника, Володимир Петрович відзначив, що Микола Павлунь завжди ставив в основу відповідальність перед людиною, аналізував, як краще розвинути її потенціал. «Микола Павлунь завжди відкритий. Своїм прикладом «втягує» у своє поле відповідальності і заохочує до роботи», – зазначив Ректор, після чого від імені університетської спільноти вручив деканові геологічного факультету подяку «за багаторічну сумлінну працю, значні успіхи у науково-педагогічній діяльності та особистий вагомий внесок у розвиток Львівського університету та української геологічної науки».

«За значний внесок у розвиток української геологічної науки» під час урочистого засідання Вченої ради Миколу Павлуня також відзначила ГО «Спілка геологів України». Зокрема, Миколу Миколайовича нагородили золотою медаллю І ступеня «За заслуги».

Також до привітань ювіляра долучився голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек, вручивши Миколі Миколайовичу нагороду Федерації професійних спілок України – почесний знак Федерації профспілок України «За розвиток соціального партнерства».

Теплі вітання деканові також адресували студенти геологічного факультету, які не лише відзначили його відкритість, щирість, активність та доброзичливість, але й вручили символічний подарунок від студентської спільноти.

Урочисто привітати ювіляра також завітали заступник директора Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України Андрій Побережський та член-кореспондент НАН України, професор, доктор геологічних наук, завідувач відділу геохімії глибинних флюїдів Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України Ігор Наумко. Гості передали Миколі Павлуню відзнаку Українського мінералогічного товариства.

Крім того, Миколу Павлуня привітали фахівці ДП «Західукргеологія»  – заступник директора підприємства Ростислав Драгущак та головний геолог Дмитро Панов.

До привітань також долучились колеги – від імені всього колективу геологічного факультету заступниця декана з наукової і навчально-виховної роботи Галина Гоцанюк та Голова профбюро геологічного факультету Олександр Шваєвський подарували символічну картину із бурштину.

Галина Іванівна наголосила, що привітання для Миколи Миколайовича надходили, без перебільшень, із усіх континентів. Так, серед вітальних адрес – провідні українські наукові інституції, світові дослідницькі центри і навіть вітання від президента Зімбабве.

На завершення урочистостей, Микола Миколайович щиро подякував усім за теплі слова та подарунки. Будучи невтомним працелюбом, Микола Павлунь акцентував увагу на досягненнях колективу факультету та перспективах розвитку. Зокрема, Микола Павлунь надзвичайно щиро подякував колективу факультету, який, попри усі труднощі, наполегливо працює задля розвитку геологічної науки у Львівському університеті. Зокрема, упродовж останніх років простежується позитивна динаміка в публікаційній активності вчених факультету, започатковуються нові проєкти, вчені факультету успішно захищають свої наукові роботи, проводиться активна робота зі студентством. Окрім того, факультет співпрацює з провідними профільними установами, серед яких ПАТ «Укргазвидобування», з яким Університет у 2018 році підписав угоду про співпрацю.

Микола Миколайович висловив переконання, що «завдяки спільній праці колектив факультету зможе подолати усі труднощі і працювати далі задля розвитку геологічної науки та зміцнення Української Держави».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото