Науковці та практикуючі судді обговорили проблеми та перспективи європейського вектора розвитку адміністративної юстиції в Україні

З ініціативи Всеукраїнської громадської організації «Асоціація адміністративних суддів» у співпраці з Львівським окружним адміністративним судом, Львівським апеляційним адміністративним судом і Львівським національним університетом імені Івана Франка та Українським католицьким університетом 1 липня 2016 року в Дзеркальній залі Університету відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція: європейський напрямок розвитку».

Науковці та судді Вищого адміністративного суду України, судді Київських окружного й апеляційного адміністративних судів, Львівських апеляційного й окружного адміністративних судів, Апеляційного суду м. Яніна (Греція), президент Асоціації європейських адміністративних суддів взяли участь в обговоренні актуальних проблем, пов’язаних із судовою реформою в Україні, зокрема тих, які стосуються адміністративної юстиції та досвіду європейських країн у сфері адміністративного судочинства.

Привітали учасників конференції президент Асоціації адміністративних суддів (ААС) Олександр Пасенюк; віце-президент ААС, суддя Вищого адміністративного суду України Наталія Блажівська; президент Асоціації європейських адміністративних суддів Едіт Зеллєр, голова Львівського апеляційного адміністративного суду Сергій Богаченко, голова Львівського окружного адміністративного суду (2007-2016 рр.) Віталій Тертичний, директор Центру верховенства права УКУ Іван Городиський.

Професор Олександр Пасенюк відзначив актуальність конференції, що відбувається у період повномасштабної судової реформи, та її прикладне значення, зауваживши, що реформування судової гілки влади має відбуватись комплексно, з іншими складовими державної влади – законодавчою і виконавчою.

Президент Асоціації європейських адміністративних суддів Едіт Зеллєр, продовжуючи думку Олександра Пасенюка, підкреслила, що жодна з гілок влади не має бути вивищеною над іншими, вони мають доповнювати одна одну. «Судова система має бути незалежною і відповідати запитам суспільства, яке керується верховенством права», – вважає Едіт Зеллєр.

Керівник АЄАС переконана, що представники судової гілки влади мають співпрацювати з колегами, які представляють виконавчу і законодавчу владу, на партнерських засадах.

«Ми відповідальні перед суспільством, а тому маємо діяти згідно з високими стандартами якості. Наше основне завдання – забезпечити фундаментальні права людини та незалежність судової гілки влади. Передусім ми маємо бути чесними, дотримуватись суддівської етики і діяти прозоро», – резюмувала Едіт Зеллєр, окресливши основні принципи, на яких має базуватись діяльність адміністративної юстиції в Україні.

Про специфіку адміністративної юстиції в Греції йшлося у виступі судді Апеляційного суду м. Яніна (Греція) Панайотіса Даніаса.

Аналізуючи адміністративну юстицію Великої Британії, доцент кафедри адміністративного та фінансового права ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Решота наголосив на тому позитивному досвіді, який може запозичити Україна, реформуючи судову систему.

На нових викликах, які постали перед адміністративною юстицією в Україні, закцентувала увагу суддя Вищого адміністративного суду України Наталія Блажівська.

Сучасний стан і перспективи імплементації Угоди про Асоціацію України та ЄС окреслив у своєму виступі завідувач кафедри європейського права, професор Львівського університету Михайло Микієвич.

Підсумовуючи, учасники конференції відзначили важливість того, що до діалогу з питань адміністративного судочинства та реформування судової системи активно долучились і науковці, адже це дозволяє цілісно проаналізувати проблеми, пов’язані з розпочатим процесом змін, та окреслити шляхи їх вирішення.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото