Олександр Решетняк – лауреат Національної премії України імені Бориса Патона

Доктор хімічних наук, завідувач кафедри фізичної та колоїдної хімії хімічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Олександр Решетняк удостоєний цьогорічної, першої Національної премії України імені Бориса Патона.

Згідно із Указом Президента України №660/2021, Премію працівнику Університету присуджено за колективну працю «Електрохімія функціональних матеріалів та систем», співавторами якої є також науковці Інституту загальної та неорганічної хімії імені В.І. Вернадського НАН України, НУ «Львівська політехніка», НТУ «Харківський політехнічний інститут» та Інституту фізичної хімії ім. Л. В. Писаржевського НАН України.

Робота присвячена розв’язанню актуальних науково-практичних проблем, серед яких найвагомішими є теоретичні та прикладні аспекти електрохімічного формування та функціонування нових матеріалів і систем, а також з’ясування основних закономірностей їхнього утворення та визначення факторів, які дозволяють цілеспрямовано впливати на наноструктуру, склад та комплекс функціональних властивостей. Отримані результати розширюють міждисциплінарні зв’язки електрохімії з нанонаукою і нанотехнологією в матеріалознавстві, енергетиці, електроніці, сенсориці, токсикології та багатьох інших галузях.

Цикл цих досліджень, які координувала Наукова Рада НАН України з проблеми «Електрохімія», дав змогу вперше у світовому електрохімічному матеріалознавстві сформулювати та науково обґрунтувати основні принципи керування процесами електроосадження та електрохімічного синтезу, структурою та комплексом функціональних властивостей покриттів металами, сплавами, оксидами металів, композитами, полімерами, що сприяло подальшому розвитку сучасного хімічного матеріалознавства. Успіхи в цьому напрямі досліджень дали можливість розробити та впровадити нові матеріали і технології для їхнього електрохімічного формування, а також для ефективного поверхневого оброблення деталей і виробів та надання їм принципово нових, недосяжних раніше експлуатаційних властивостей. Отримані видатні результати фундаментальних наукових досліджень у царині електрохімічного матеріалознавства здобули міжнародне визнання і сприяли утвердженню високого авторитету української науки у світі

Створений авторами комплекс теорій процесів електроосадження металів дав змогу розробити та впровадити ефективні методи керування електрохімічними технологічними процесами та визначити головний напрямок науково-технічного прогресу у цій галузі в Україні. Розроблено та впроваджено у промисловість держави ефективні екологічно чисті унікальні технології одержання функціональних матеріалів із заданими властивостями, способи рециклінгу та електровилучення металів, вилучення металів із рудної та вторинної сировини електрохімічними методами тощо. На основі розроблених наукових підходів створено нові функціональні матеріали: електро- і фотокаталізатори, гальванічні покриття металами, сплавами, оксидами та композитами, які за фізико-хімічними та експлуатаційними властивостями перевищують відомі світові аналоги. Новизну та конкурентоспроможність технічних рішень захищено 33 діючими патентами (з них 7 – патенти Казахстану, Китаю, США).

Колективна робота включає 700 публікацій, серед них 30 монографій (7 – видано за кордоном) та 39 розділів монографій (30 – видано за кордоном), 2 підручники і 34 навчальних посібники (5 – англомовні), 500 статей у фахових виданнях (350 – у зарубіжних виданнях) На час подання роботи на конкурс загальна кількість посилань на публікації авторів, які представлено в роботі, згідно з даними наукометричної бази Web of Science складала 1856, h-індекс (індекс Гірша за роботою) дорівнював 21, а i10-індекс становив 52; згідно з даними наукометричної бази Scopus: 2185 / 22 / 71, відповідно; згідно з базою даних Google Scholar –  4903 / 33 / 148.

Щиро вітаємо професора Олександра Решетняка та весь авторський колектив із високим визнанням результатів їхньої наукової діяльності!