Поетична збірка Галини Крук  – серед п’яти найкращих за версією премії Griffin Poetry Prize

Днями українська письменниця, літературознавиця, перекладачка, членкиня Асоціації українських письменників та «Українського ПЕН», доцентка кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, авторка збірки поезії «Прискорений курс із «коктейлів Молотова» («A Crash Course in Molotov Cocktails») Галина Крук потрапила у короткий список – топ-5 канадської літературної премії Griffin Poetry Prize.

Журі літературної премії Griffin Poetry Prize опрацювали 592 поетичні збірки, серед яких 49 перекладів із 22 мов, які представили 235 видавництв із 14 країн світу. У результаті оцінювання, кваліфікована комісія  внесла у шортліст світових поетів всього п’ять книжок, серед яких опинилась «A Crash Cours in Molotov Coctails» Галини Крук.

Збірка віршів доцентки Львівського університету вийшла в англомовному варіанті в американському видавництві Arrowsmith Press у травні 2023 року завдяки зусиллям і перекладацькому хисту доцентки кафедри слов’янської літератури та культури Стенфордського університету Юлії Ільчук і професорки літератури в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго Амелії Ґлейсер. Більшість текстів, які містить книга, Галина Крук написала після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Окрім цієї збірки поезії, тексти письменниці перекладено англійською, німецькою, шведською, польською, литовською, сербською, хорватською, португальською, вірменською та іншими мовами. Сама ж авторка перекладає з польської та білоруської мов.

За словами Галини Крук, робота над збіркою поезії «Прискорений курс із «коктейлів Молотова» розпочалася ще у 2013 році, перед Революцією Гідності. Тематика віршів охоплювала події, які відбувалися із 2014 року в Україні ‒ у віршах відображаються емоції і переживання від поїздок авторки на Схід України як письменниці і волонтерки. Згодом, значну віршів письменниця допрацьовувала під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. До слова, це перше з видань Галини Григорівни, яке одразу вийшла за кордоном у форматі білінгви.

Додамо також, що премія Griffin Poetry Prize — канадська поетична нагорода, яка до недавнього часу передбачала перемогу лише одного канадського та одного міжнародного поета, котрий пише англійською мовою. Однак, у 2022 році дві номінації організатори об’єднали в одну міжнародну премію Griffin Poetry Prize і надали можливість кандидатам здобути нагороду «Пожиттєве визнання». Галина Крук за свою творчість здобула численні літературні нагороди, серед яких – Премія імені Богдана-Ігоря Антонича, польська стипендія Gaude Polonia, премія Bookforum за найкращу книгу, а також премія Фонду Коваліва за прозу.

Особливою відзнакою для письменниці став Почесний нагрудний знак Головнокомандувача Збройних Сил України «За сприяння війську», який письменниця отримала восени 2023 року під час засідання Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка.

Щиро вітаємо Галину Крук з визнанням її творчого доробку і дякуємо за самовіддану працю, спрямовану на утвердження в українському суспільстві ідеалів свободи, демократії й гідності та донесення до міжнародної спільноти правди про російську агресію.