Ректор Університету, професор Володимир Мельник взяв участь в урочистостях  з нагоди 75-ої річниці розстрілу львівських професорів на Вулецьких пагорбах

Щороку на початку липня академічні спільноти Львова та Вроцлава вшановують пам’ять невинно убієнних львівських учених на Вулецьких пагорбах.

Сьогодні минає 75-та річниця від трагічної події, коли в ніч із 3 на 4 липня 1941 року на Вулецьких пагорбах були розстріляні відомі українські та польські науковці. Тієї кривавої ночі було заарештовано декілька десятків професорів львівських ВНЗ, головно Університету Яна Казимира (сьогодні – Львівський національний університет імені Івана Франка), а також членів їхніх родин та осіб, які на той час перебували в їхніх квартирах. 22 викладачів розстріляли: 14 – зі Львівського університету, 7 – Львівської політехніки, 1 – Академії ветеринарної медицини.

Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Володимир Мельник і проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський 2 липня 2016 року взяли участь у вічі й урочистому покладанні квітів до пам’ятника розстріляних львівських професорів.

Серед учасників заходу були також голова Львівської ОДА Олег Синютка, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, міський голова Львова Андрій Садовий, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін, представницька польська делегація, ректори ВНЗ Львова і громадськість міста.

«Нині нам важко утриматися від історичних аналогій, адже Україна в ці дні переживає найдраматичніший період своєї новітньої історії. Як і 75 років тому, так і зараз гинуть люди», – зазначив ректор НУ «Львівська політехніка», голова Ради ректорів Львівщини, професор Юрій Бобало.

Юрій Ярославович зауважив, що трагічна загибель львівських професорів, яких підло арештовали вночі й розстріляли без суду й слідства, – втрата не тільки Львова, України, Польщі, а й всього наукового світу. Адже це була еліта світової науки.

«Сьогодні ми низько схиляємо голови, вшановуючи світлу пам’ять цих мучеників сумління і честі, наукових подвижників міста Лева. І водночас думаємо про майбутнє, аби подібне більше не повторилося», – сказав професор Юрій Бобало.

Ректор НУ «Львівська політехніка» підкреслив, що «споруджений п’ять років тому цей скорботний монумент нашої пам’яті про жертви нацизму має і ще одну надзвичайно значиму сутність. Це – пам’ятник примирення і порозуміння з нашими польськими друзями та колегами. Пам’ятник – очищення від негативних нашарувань і фальсифікації історії в минулому».

Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка наголосив: «Цей монумент – символ порозуміння та примирення з нашими польськими друзями та колегами. Усі ми розуміємо, що не може бути вільної Польщі без незалежної України, ніколи не буде вільної України без незалежної Польщі. Тільки у співпраці дві наші країни будуть успішними процвітаючими перспективними державами».

«У ці важкі хвилини ми, як дружні європейські народи, маємо бути разом. Якщо ми не поставимо надійний заслон російському агресору, то ці трагічні події повторяться й у ХХІ столітті. Пам’ять про розстріляних львівських професорів закликає нас не допустити цього», – сказав голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.

«Коли п’ять років тому ми відкривали цей пам’ятник, у страшному сні не могли подумати, як зміниться хід історії в наступні роки. Добре пам’ятаючи історію, ми можемо унеможливлювати помилки у наступних періодах нашого життя. Україна сьогодні має один з найскладніших періодів – кожного дня гинуть українці. Українці гинули під час Революції Гідності, маючи прапор Європейського Союзу. Українці гинули за цінності, за право бути вільним народом. Ми захищали і захищаємо не тільки себе чи свою землю, ми захищаємо весь цивілізований світ. Сьогодні, вшановуючи спільно пам’ять львівських професорів, хочу ще раз наголосити про нашу відповідальність за завтрашній день, бо він залежить від мене особисто і від кожного з тут присутніх», – зазначив під час віча міський голова Львова Андрій Садовий.

За словами ректора Вроцлавської політехніки, професора Тадеуша Вєнцковськи, Вулецькі пагорби – особливе місце для України та Польщі. На його думку, без цієї жертви – невинно убієнних професорів – не було б таких академічних традицій, які зараз має Львів та Вроцлав. Тадеуш Вєнцковськи закликав шанувати пам’ять загиблих, аби ніколи не допустити повторення цієї страшної трагедії.

Після меморіального зібрання очільники міста та області, ректори львівських ВНЗ, посол Генрик Літвін, представники польської делегації поклали квіти до пам’ятного знаку і вшанували пам’ять розстріляних львівських професорів хвилиною мовчання.

Нагадаємо, що меморіал розстріляним ученим на Вулецьких пагорбах був відкритий у Парку студентів НУ «Львівська політехніка» 3 липня 2011 року, у день 70-х роковин загибелі професорів. Монумент-арка складається із 10 каменів, які символізують 10 Божих заповідей. П’яту заповідь – «Не вбий!» – порушено (зміщений один із каменів), ніби збито, що символізує загрозу руйнування цілісної конструкції світу.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото