17 червня 2020 року розпочався XXII Міжнародний семінар з Фізики та хімії твердих тіл (eISPCS’20). Традиційно організовують наукове зібрання фізичний та хімічний факультети, факультет електроніки та комп’ютерних технологій Львівського університету, Гуманітарно-природничний університет ім. Яна Длугоша (м. Ченстохова), а також Науково-виробниче об’єднання «Карат». Цьогоріч до проведення наукового форуму долучилися також Міністерство освіти і науки України та Львівська міська рада. Вперше за свою багаторічну історію семінар відбувається у онлайн-форматі за допомогою платформи «Zoom».
З вітальним словом до учасників форуму звернувся проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський. Він розповів не лише про шлях становлення Львівського університету та фізичного й хімічного факультетів зокрема, але й пригадав основні аспекти заснування Міжнародного семінару з Фізики та хімії твердих тіл. За словами Романа Євгеновича, перший науковий захід відбувся 1996 року у Закопаному, а другий – у Шацьку. Спершу семінар проводили щорічно, а зараз подія гуртує науковців раз на два роки.
«Функціональні матерії оточують нас у повсякденному житті. Тож, перед нами як науковцями стоїть важливе завдання – зрозуміти процеси і феномени, зібрати та передати знання, вміти прогнозувати зміни і завжди бути напоготові до взаємодії з новими факторами та викликами. Я дякую усім, хто долучився до нашого семінару і поділиться з нами своїми думками, ідеями і результатами досліджень», – додав Роман Гладишевський і побажав усім продуктивної комунікації.
До привітань долучився й завідувач кафедри фізики металів ЛНУ ім. Івана Франка Степан Мудрий. Він висловив щире переконання у тому, що «результати наукового семінару будуть надзвичайно цікавими, оскільки зараз як фізика, так і хімія, прогресують у модернізованих напрямках, які в свою чергу пропонують широкі можливості для наукової діяльності і всебічного вивчення».
Декан фізичного факультету Університету Петро Якібчук пригадав імена вчених Львівського університету, які здійснили значний поступ в царині науки і свого часу долучилися до започаткування Міжнародного семінару з Фізики та хімії твердих тіл. «Цей захід є надзвичайно позитивною подією, адже дозволяє залучити до участі й молоде покоління. Я не сумніваюся, що цьогорічний семінар буде продуктивним та корисним для всіх нас, і ми відчуємо справжню насолоду від науки», – зазначив Петро Миколайович.
Привітав усіх учасників і декан хімічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Григорій Дмитрів. «Дуже шкода, що обставини дозволяють нам бачитись лише в онлайн-режимі. Проте, я переконаний, що навіть за таких умов наша робота буде плідною, усі презентації – цікавими та інформативними, а дискусії – корисними», – зазначив Григорій Степанович.
Розпочала роботу пленарного засідання представниця Інституту хімії Гуманітарно-природничного університету ім. Яна Длугоша Кароліна Клузяк із доповіддю на тему «Гідрогенераційні властивості Gd1-xTixNi (0 <x <1)». Також першого дня роботи семінару свої напрацювання презентували науковці фізичного факультету Львівського університету. Професор кафедри експериментальної фізики Віталій Вістовський виступив із доповіддю «Формування мікрочастинок CsPbBr3 в KBr матриці», а доцент кафедри загальної фізики Тарас Демків розповів про швидкі композитні полістирольні сцицилятори з вкрапленими частинками. Модерував роботу пленарного засідання начальник Науково-дослідної частини Львівського університету, професор кафедри фізики металів Юрій Плевачук.
Загалом семінар триватиме до 19 червня. Понад 70 учасників з наукових установ різних міст України, Польщі, Канади та Чехії представлять свої дослідження, які охоплюють широкий діапазон тем зі сфери фізики та хімії. Зокрема, науковці обмінюватимуться інформацією про сплави, інтерметалічні сполуки та їхнє застосування, нові неорганічні та органічні матеріали, магнітні матеріали, технології та застосування мікро/нано-електромеханічних систем тощо. Також упродовж семінару обговорюватимуть теорію твердотільних конденсованих систем, комп’ютерну симуляцію та моделювання, структурні дефекти та пов’язані з ними явища в твердих тілах, неруйнівні методи тестування та дослідження в сучасному матеріалознавстві, технологію та інженерію наноструктурованих та сучасних матеріалів, фізику та хімію низькомірних матеріалів та їхні властивості.
Після завершення наукового семінару вибрані доповіді будуть опубліковані у Журналі фізичних досліджень.