Соціолог Ігор Рущенко розповів про підривні соціальні технології Росії

«Росія нав’язала Україні війну четвертого покоління, яку зараз прийнято називати гібридною», – таку думку висловив доктор соціологічних наук, професор, завідувач кафедри соціології та масових комунікацій навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ Ігор Рущенко під час IХ Львівського соціологічного форуму.

«На початках історії гібридних воєн вони вважались ознакою слабкості супротивника, однак, коли людство зрозуміло потенціал і механізми дії так званої «м’якої сили» гібридної війни, то змушене було переоцінити її значення», – зазначив соціолог.

Ключовим елементом гібридної війни Ігор Рущенко назвав підривні соціальні технології, які розгортаються під час підготовки до військових операцій.

За словами науковця, «сьогодні людство вперше зустрічається з технологіями, покликаними зруйнувати соціальний порядок, не використовуючи традиційних методів». Основною зброєю в цьому контексті стає інформація, яка масово вражає колективу свідомість.

Як приклад реалізації механізмів підривних соціальних технологій Ігор Рущенко назвав події в Автономній Республіці Крим, що тривали від 20 лютого і до 18 березня 2014 року й призвели до анексії півострова Російською Федерацією.

Зокрема, у випадку російсько-української гібридної війни простежується чітко спланований технологічний аспект, який Росія випрацьовувала впродовж багатьох років. Основним соціальним матеріалом для реалізації технологій такого типу, за словами науковця, стають «хиткі соціальні сегменти», що легко піддаються маніпуляціям.

Ще одним елементом підривних соціальних технологій, який також був успішно використаний у Криму, на думку соціолога, є підпільно сформована «п’ята колона», яка в театрі воєнних дій закладає осередки для проведення спецоперацій.