Студенти Університету презентували перспективні стартапи в рамках ініціативи «Інноваційна весна України»

23 травня 2023 року на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Міжнародний форум – презентація студентських стартап-проєктів потенційним інвесторам у рамках ініціативи «Інноваційна весна України». Організатором проєкту є доцент кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Ігор Катерняк. Захід відбувався у змішаному форматі – наживо та онлайн за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams. У ньому взяли участь понад 160 студентів.

Нагадаємо, що ініціатива Львівського університету «Інноваційна весна України» покликана до суспільного поступу, відновлення та прискореного розвитку освітнього, наукового, підприємницького потенціалу України, який загальмований варварським вторгненням росії на територію України. Її реалізація передбачає освітню (проведення тренінгів, семінарів, майстер-класів для підготовки молоді, спроможної до креативних ідей, інновацій, лідерства в різних сферах життя України), дослідницьку (знаходження рішень для конкретних суспільних, економічних, екологічних, інфраструктурних і технологічних потреб) та економічну складові (підготовка проєктів стартапів і трансфер технологій). Освітня складова цієї ініціативи знайшла свій вияв у курсі «Стартап: від ідеї до злету», який передбачає онлайн-тренінги, семінари і майстер-класи за менторської підтримки підприємців. По завершенні курсу, який покликаний сформувати у студентів підприємницький світогляд, навчити їх генерувати ідеї, напрацьовувати рішення та розробляти бізнес-стратегії для стартапів, команди презентують свої стартап-проєкти потенційним інвесторам з України, США, Німеччини та Швеції на Міжнародному форумі.

Захід розпочався з вітального слова від організаторів. Доцент кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Ігор Катерняк привітав усіх присутніх та звернувся до студентів, даючи їм настанови щодо презентації проєктів. «Слухайте зауваження і рекомендації від експертів, адже важливо, щоб ви почули різні точки зору і змогли подивитися на свій проєкт по-іншому. Все залежить від вашої комунікації, вашої командної роботи, натхнення, вашої любові до свого бізнесу, бо без любові ви нічого не досягнете. Якщо це не ваше, краще взагалі не починайте, адже бізнес повинен будуватися на тому, що є вашим призначенням», – відзначив Ігор Катерняк, після чого ознайомив усіх із регламентом роботи, представив експертне журі та коротко розповів про успіхи колишніх випускників курсу.

Надалі до слова запросили проректора з наукової роботи Львівського університету, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського. Звертаючись до студентів, Роман Євгенович акцентував увагу на сучасних  викликах, перед якими постало українське суспільство у зв’язку з війною та перспективою повоєнної відбудови країни, і зауважив, що саме молодь покликана визначити траєкторію, за якою буде рухатися держава у майбутньому. «Сьогоднішні реалії ставлять перед нами нові виклики і завдання. Нам необхідно неперервно акцентувати увагу на зміцненні обороноздатності країни, а також окреслити пріоритетні кроки на шляху відновлення стабільної і сильної країни після нашої перемоги. Цей курс мав на меті об’єднати досвід лекторів і менторів з креативністю молодих учасників програми. Важливим є поєднати освітню, наукову, інноваційну та бізнесову складові для отримання конкурентоздатного продукту. Дорогі студенти, у вас є унікальна можливість бути не тільки користувачами, але й творцями технологій майбутнього, визначати новітні тренди і напрями», – сказав Роман Гладишевський.

Після цього проректор звернувся до іноземних експертів, які долучилися до курсу «Стартап: від ідеї до злету» в ролі лекторів, і подякував їм за підтримку та зацікавленість у розвитку інновацій в Україні. При цьому він підкреслив, що важливу роль у вихованні молоді, яка займатиметься інноваціями і підноситиме українську економіку на новий рівень після перемоги, відіграє саме Університет. «Класичний університет – такий, як ЛНУ ім. Івана Франка, – має багато ролей. З одного боку, він має зберігати і передавати пам’ять про минуле, але з іншого боку, він повинен орієнтуватися на майбутнє. Зараз в Україні потреби визначені війною і перспективою повоєнної відбудови, яка буде надзвичайно важливим завданням. Принісши смерть і руйнацію, російське вторгнення вплинуло також на всю українську економіку. Основні зусилля, спрямовані на побудову економічно сильної держави, повинні походити зсередини, від інноваційних підприємств. Ми показали, що можемо перемагати, а тому зможемо повернутися до високих стандартів і навіть перевищити їх. Світ майбутнього в руках теперішньої молоді», – наголосив Роман Гладишевський.

Після вітальних слів розпочалася власне презентація стартапів. У рамках заходу свої унікальні стартап-проєкти представили 24 студентські команди. Студенти презентували свої особливі бізнес-моделі та прототипи інноваційних продуктів і послуг, які покликані вирішити актуальні проблеми сьогодення. Вже традиційно до заходу були залучені інвестори, підприємці та експерти зі США, Швеції, Німеччини та України, які поділилися досвідом і дали цінний фідбек щодо кожного проєкту.

Захід відбувався у форматі двох сесій. Після презентації стартапу кожної команди окремий час було відведено на питання від журі. Експерти мали змогу запропонувати студентам шляхи для подальшого вдосконалення їхніх проєктів,  підкреслити сильні та слабкі сторони кожного стартапу та уточнити деталі, що стосуються практичної реалізації представлених ідей. До складу експертного журі входили фахівці, які вже тривалий час співпрацюють зі студентами та викладачами Львівського університету, зокрема, Мері Шепард Спейт – професорка міжнародного бізнесу і підприємництва Вісконсінського міжнародного університету (США), Євген  Кренцель, засновник і президент innoVEK і співзасновник  UPLIFT Accelerator  (США), Маркіян Цимбаліста – керуючий партнер консультаційно-технологічної компанії TageSpot, головний технологічний директор та співзасновник платформи B2B2C компанії InDest (Україна), Томас Карлссон – генеральний виконавчий директор Sörmlandsfonden AB, Фонд венчурного капіталу з активною бізнес-мережею у провінції Сeдерманланд (Швеція), Андреас Нільссон – директор з досліджень та інновацій Spring AB (Стокгольм, Швеція) та інші. Зі спеціальним візитом на форумі були присутні представники клубу Бізнес-ангелів Берліна, на чолі зі Стефаном Шандерою, Головою правління інвестиційної компанії Gigahertz Ventures GmbH (Німеччина).

Варто зазначити, що всі студентські стартап-проєкти мали інноваційний, креативний та прикладний характер. Учасники Startup Jam у ході презентацій описували створені ними бізнес-моделі, роз’яснювали цілі та завдання їхніх проєктів, бюджети, переваги у порівнянні з конкурентами, окреслювали цільову аудиторію тощо. Стартапи стосувалися найрізноманітніших сфер: від сервісу з доставки квітів до платформи для пошуку житла в екстремальних умовах, від розробки відеоігор до криптовалюти, від органайзера для таблеток до павер-банків. Чимало проєктів було орієнтовано на потреби самих студентів. Так, серед стартапів були проєкти, покликані покращити психічне здоров’я та моральний стан студентів через проходження тренінгів та майндфулнес-практики; надати допомогу з пошуком відповідей на завдання з конкретних дисциплін тощо. Крім того, окремі стартапи стосувалися збереження і популяризації нашої культури та історії, зокрема, розвитку українського кінематографу, привернення уваги іноземців до війни в Україні через популяризацію українських відеоігор, поширення інформації про Львівський університет через колекцію NFT-зображень тощо.

Наприкінці заходу члени журі поділилися своїми враженнями від прослуханих презентацій. Томас Карлссон зауважив, що особливу увагу під час  реалізації стартапу необхідно приділяти створенню прототипу та валідації проєкту потенційними клієнтами. «Навіть якщо ваш прототип дуже простий, навіть якщо він ще не допрацьований, випробовуйте його на клієнтах, випускайте свій продукт на ринок, бо лише так ви матимете можливість його покращити», – наголосив він.

Маркіян Цимбаліста теж підкреслив важливість прототипів: «Зверніть особливу увагу на те, щоб показати, як власне працює ваш продукт, адже це надзвичайно важливо. Багато проєктів помирають на стадії ідеї, та якщо ви створите перший, нехай недосконалий, прототип, – це вже велика частина успіху».

Андреас Нільссон додав, що при створенні стартапу потрібно фокусуватися на проблемі, а не на її рішенні, адже ідеї та підходи можуть змінюватись у процесі заглиблення у проблему. «Вам треба закохатися в проблему, а не в її рішення. Закохайтесь у якусь велику проблему, і тоді ви зможете зайнятися її вирішенням, і воно ставатиме все кращим і кращим у міру того, як покращуватиметься ваше розуміння проблеми. Не зациклюйтесь на ідеї, бо ідеї можуть змінюватись – фокусуйтесь на самій проблемі. І навіть якщо зазнаєте невдачі, пробуйте знову, і знову, і знову», – сказав він.

Додамо, що учасникам курсу запропонували відповісти на запитання: «Чи хотіли б Ви продовжити працювати у своїй команді після завершення курсу в рамках спеціальної тренінгової програми менторства з боку досвідчених підприємців?». 80% студентів відповіли ствердно, акцентувавши на важливості курсу та потрібності засвоєних знань і навичок.

«Сподобалося активне навчання, нові знайомства, цінний досвід від наших іноземних гостей», – зазначають слухачі курсу. В анонімних відгуках молодь також відзначає цінність безпосередньої комунікації із інвесторами: «Мені сподобалося те що викладач організував дійсно цікавий предмет, до якого були залучені десятки іноземних інвесторів, гостей, людей котрі є фахівцями у своїй галузі, які були не проти допомогти молодим студентам».  Серед іншого студенти відзначають цінність здобутих навичок організації команди та роботи у колективі, створення конкурентної бізнес-моделі, вміння артикулювати свою думки, доводити цінність власної ідеї та багато іншого.