Львівський університет уже впродовж багатьох років співпрацює з різними компаніями-партнерами із бізнес-середовища як у рамках кар’єрних заходів, так і в межах створення нових чи оновленні чинних освітніх програм. Відділ кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом Центру маркетингу та розвитку, що постійно комунікує з потенційними роботодавцями, у 2022 році зосередив свою увагу на аналізі всіх вимог до вмінь і навичок майбутніх працівників, їхньої освіти та професійного досвіду в різних галузях. Тож уже традиційно, протягом травня-листопада, підрозділ здійснив анкетування в компаніях щодо актуальних тенденцій та настроїв на ринку праці. Метою такого дослідження було передусім сформувати пріоритетність покращення якості освітнього процесу та виявити взаємовигідні форми співпраці Університету з роботодавцями.

Цьогоріч у традиційному опитуванні взяло участь понад 60 компаній, а до формування анкет та аналізу зібраного матеріалу, окрім Відділу кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом, долучилися також фахівці Центру моніторингу. Результати показали, що навіть попри повномасштабне вторгнення росії на територію України фактично усі респонденти, а це 93,4 %, не змінили місце розташування свого підприємства/установи/організації. Значною мірою це пов’язано із тим, що  основна кількість опитаних компаній знаходиться у Львові та області.

Серед роботодавців ми побачили широке зацікавлення можливістю співпраці з Університетом: 62,3% компаній готові приймати студентів на практику та стажування, вважаючи це однією із найефективніших форм співпраці. Також близько 40% роботодавців зацікавлені участю у масштабних кар’єрних заходах Університету (Дні кар’єри, Форуми кар’єри), а понад 79% були б раді прийняти на роботу студентів за умови успішного проходження у них практики/стажування.

Особливо перспективною більшість роботодавців (72,1%) вважають можливість долучатися до розробки нових чи оновлення наявних освітніх програм, які дотичні до виду їхньої діяльності. Також учасники опитування раді брати студентів та випускників без досвіду на постійну роботу на повний робочий день (63,9%), якщо вони добре виконуватимуть завдання та вміло поєднуватимуть її із навчанням. Про готовність компаній до взаємодії свідчить і той факт, що більшість опитаних, а це 60,5%, зацікавлені в укладанні договору про співпрацю з ЛНУ ім. І. Франка, а частина вже це зробила – 19,2%.

Згідно з нашим анкетуванням роботодавці найбільш зацікавлені практикантами у фінансовій (економіка, фінанси, облік і аудит тощо), біологічній та юридичній сферах. Вже традиційним є також попит на фахівців педагогічного напрямку різних спеціальностей.

Загалом дані нашого дослідження збігаються із всеукраїнськими тенденціями, відображеними в результатах опитування Європейської бізнес-асоціації в серпні 2022 року. На сучасному ринку праці сьогодні з’являється дедалі більше пропозицій роботи для спеціалістів без досвіду та студентів. Теж відносно нова тенденція – потреба бухгалтерів та фахівців з управлінського обліку: до війни ця професійна сфера не входила до десятки найбільш кількісних вакансій. 

Тішить те, що роботодавці загалом задоволені фаховими компетентностями молодих фахівців-випускників Львівського університету (80%). Чимало з них відзначило високий рівень навичок міжособистісної  комунікації та взаємодії та вміння працювати в команді. Також важливим вмінням компанії вважають високий рівень володіння іноземною мовою, особливо англійською та, звичайно, фахові компетентності. Водночас 62,7% роботодавців зауважують завищені зарплатні та кар’єрні очікування молодих фахівців та вважають, що їм варто раціонально зіставляти це зі своїм досвідом роботи й професійними навичками задля об’єктивної фінансової винагороди.

Зважаючи на результати дослідження, можемо стверджувати, що бізнес-середовище попри важку економічну ситуацію продовжує активно працювати та розвиватися, а також декларувати свою відкритість і бажання до взаємодії із Львівським університетом. Тож маємо чудову мотивацію працювати, навчатися та створювати для наших студентів ще більше крутих кар’єрних можливостей у 2023 році й надалі.