Дисертант

Романський Михайло Миколайович

Тема

Функтори і асимптотичні властивості метричних просторів

Дата захисту

13.05.2021

Місце праці

Вчитель фізики та математики Орівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів Трускавецької міської ради

Науковий керівник

Михайло Михайлович Зарічний доктор фізико-математичних наук, професор кафедри алгебри, топології та основ математики ЛНУ ім. Івана Франка

Кафедра, де виконана дисертація

Кафедра математики ННІФМЕІТ Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка

Анотація

Дисертація присвячена сучасній області топології, яка останніми десятиліттями інтенсивно розвивається – асимптотичній топології (прийнято також термін “груба геометрія”). Вона присвячена вивченню крупно масштабних інваріантів метричних просторів та, більш загально, грубих структур (модифікаціями останніх є так звані боллеани, які запровадив і досліджував І. В. Протасов).
Ця галузь топології має свої витки також і в геометричній теорії груп. Так М. Громов означив поняття асимптотичного виміру скінченнопородженої групи, яке знайшло застосування у розв’язуванні певних відкритих проблем алгебраїчної топології. Також були означені модифікації асимптотичного виміру Громова (асимптотичний вимір Ассуада-Нагати, асимптотичний підстепеневий вимір).
Природно, що дослідження асимптотичних властивостей метричних просторів вимагає включення їх у певну категорію. Найважливішими для застосування є асимптотичні категорії А. Дранішнікова і Дж. Роу, для яких означено і досліджено різноманітні функторіальні конструкції.
Однією з важливих задач асимптотичної топології є класифікація функторіальних конструкцій з точністю до грубої еквівалентності. У цьому напрямку лежать результати дисертації.
У дисертації доведено, що гіперпростір exp3(R2) ізоморфний R 4 у категорії A. Цей результат є асимптотичним аналогом теореми Р. Ботта, яка стверджує, що exp3S 1 гомеоморфне S 3 .

Ми також довели ізоморфність в асимптотичній категорії A наступних пар просторів:

– другий симетричний степінь SP 2 R 2 та конус над листом Мебіуса Cone(M);

– простір ймовірнісних мір P 2 R 2 та евклідів простір R 4 ;

– суперрозширення λ 3 R 2 та евклідів простір R 4.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор фізико-математичних наук, старший науковий співробітник, член-кореспондент НАН України . Максименко Сергій Іванович, завідувач лабораторії топології у складі відділу алгебри та топології інституту математики НАН УкраїниЗавантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор фізико-математичних наук, професор Никифорчин Олег Ростиславович, завідувач кафедри алгебри та геометрії Прикарпатського національного університету імені Василя СтефаникаЗавантажити відгук

Файл дисертації

Файл автореферату