В Університеті відбувся науково-практичний семінар до Дня соціальної справедливості

Про політичну свободу та соціальну справедливість, права молоді у сфері зайнятості та особливості трудового законодавства у часі війни змогли дізнатися учасники науково-практичного семінару на тему: «Соціальна справедливість – одна з головних цінностей суспільства». Захід відбувся 20 лютого 2023 року у змішаному форматі за організацією Первинної профспілкової організації працівників ЛНУ ім. Івана Франка, Українського центру соціально-правових досліджень та Центру соціального розвитку та громадських ініціатив Університету. Для участі у семінарі зареєструвалися понад 110 осіб, серед яких працівники та студенти Університету, представники профспілкових організацій інших закладів освіти, зокрема з Дніпра та Харкова.

Науково-практичний семінар провели з нагодиВсесвітнього дня соціальної справедливості, який відзначають щороку 20 лютого, починаючи з 2009 року. У вступному слові професор кафедри соціального права, юрисконсульт Первинної профспілкової організації працівників УніверситетуВолодимир Бурак зазначив: «Однією з цінностей сучасного суспільства повинна бути соціальна справедливість. Колеги можуть зараз спитати, чи є вона, чи немає. Очевидно, відповідь на це питання ми не можемо дати, але спробуємо якимось чином дослідити це питання і сформулювати шляхи, яким чином ми повинні прагнути чи досягати цієї соціальної справедливості. Більше того, ми повинні розглянути і складові цієї соціальної справедливості, оскільки це запорука стабільності і благополуччя широких верств населення всієї нашої планети».

З доповіддю на тему «Взаємозвязок між політичною свободою і соціальною справедливістю» виступив професор кафедри теорії та історії політичної науки Ігор Вдовичин. Доповідач ознайомив колег з історичними та соціальними подіями, які затвердили початок міжнародного розвитку соціальної справедливості у різних країнах Європи. Ігор Вдовичин зазначив: «Соціальна справедливість повноцінною буде лише у випадкузростання економічного потенціалу України. Тобто ми не можемо більше роздати, ніж ми заробили. Це знову ж корелюється з питанням політичної боротьби. Це означає, що ми повинні сприяти покращенню конкурентоздатності української економіки, піднесенню продуктивності праці, зменшенню енерго та матеріалозатратностіукраїнської економіки. Тобто наша соціальна справедливість може реалізовуватись у конкурентній боротьбі».

Доцентка кафедри соціального права, експерткаУкраїнського центру соціально-правових досліджень Ірина Ласько виступила з доповіддю на тему: «Права молоді у сфері зайнятості як елемент соціальної справедливості». Спікерка звернула увагу на такі питання, як становлення молоді у політичному йекономічному житті країни, категорії зайнятості, нововведення щодо працевлаштування молоді та можливості для стажування. Ірина Ласько розповіла про досвід європейських країн у питанні прав молоді у сфері зайнятості та проаналізувала можливості інтеграції такого досвіду. Спікерка також охарактеризувала роль закладів вищої освіти: «Головна роль Університету у сприянні працевлаштування молоді – це підготовкапрофесійних кадрів. Це забезпечення навчальних програм, вибіркових дисциплін, які мали би прикладний характер і, власне, готували б висококваліфікованих спеціалістів. Іншим аспектом є залучення і виховання активної молоді, організація різних освітніх просторів».

Про трудові права працівників в умовах воєнного стану детальніше розповів професор кафедри соціального права, юрисконсульт Первинної профспілкової організації працівників Володимир Бурак. Доповідач ознайомив учасників семінару з особливостями організації трудових відносин в умовах воєнного стану, процедурою оформлення трудового договору, оплатою праці, наданнямвідпустки без збереження чи зі збереженням заробітної плати, переведенням працівника на інше місце роботи, працевлаштуванням внутрішньо переміщених осіб.

Виступи колег підсумував голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Юліан Бек, який наголосив на важливості проведення подібних заходів. Юліан Бек додав, що підсумки семінару обов’язково будуть належно оформлені й розміщені на сайті профспілкової організації.

До учасників заходу звернувся також голова Первинної профспілкової організації працівників Національного університету «Львівська політехніка»Роман Колодій, який резюмував, що дотримання соціальної справедливості є одним із ключових аспектів діяльності профспілкових організацій.

Наприкінці семінару учасники змогли поставити запитання доповідачам й отримати більше інформації про викривлення у системі трудових доходів у державному та приватному секторах економіки, ефективність гіг-контрактів, можливість зреалізувати в Україні шведські соціальні стандартита інше. За підсумками науково-практичного семінару учасники отримали іменні сертифікати.

На завершення зустрічі проректор Університету з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар подякував колегам за організацію цікавого майданчика для обміну думками.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото