Вчена рада Університету підтримує ініціативу перейменування вулиць у Львові

Сьогодні, 27 квітня 2022 року, відбулося чергове засідання Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка, яке провели у дистанційному форматі за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams з перервою для таємного голосування. Головував на засіданні Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

Розпочалося засідання із питання про присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам Університети. Члени Вченої ради заслухали інформацію про рішення атестаційно-кадрової комісії, з яким виступив проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Надалі, відповідно до процедури, декани факультетів представили кандидатури працівників, які претендують на присвоєння вчених звань.

Згідно із порядком денним Вчена рада також підтримала висунення циклів робіт на здобуття премії Президента України для молодих вчених, яка присуджується за видатні наукові дослідження, що сприяють подальшому розвитку гуманітарних, природничих, технічних наук, позитивно впливають на суспільний прогрес і утверджують високий авторитет вітчизняної науки у світі. Так, Вчена рада проголосувала за висунення циклу робіт «Тверді розчини на основі інтерметалідів як спосіб оптимізації властивостей: розробка нових електродних і магнітних матеріалів» на здобуття премії Президента України для молодих вчених і включення кандидата хімічних наук, наукового співробітника  кафедри неорганічної хімії Василя Кордана та кандидата хімічних наук, молодшого наукового співробітника  кафедри неорганічної хімії Мирослави Горячої до колективу авторів; висунення циклу робіт «Нові монокристалічні матеріали групи А2ВХ4 для сенсорної техніки і оптоелектроніки» на здобуття премії Президента України для молодих вчених і включення кандидата фізико-математичних наук, доцента  кафедри загальної фізики Павла Щепанського та кандидата фізико-математичних наук, старшого наукового співробітника кафедри загальної фізики Мирона Рудиша до колективу авторів.

На порядок денний засідання було винесено й звіт про навчально-виховну та наукову роботу на географічному факультеті. Зі звітною інформацію перед колегами виступив декан географічного факультету Володимир Біланюк. Під час презентації звіту Володимир Іванович ознайомив колег із ґрунтовною інформацією щодо показників освітньої діяльності, наукової роботи та міжнародної співпраці. Декан також розповів про співпрацю з роботодавцями, національно-патріотичне виховання, творчу і культурно-просвітницьку роботу, інформаційні технології та інновації, промоцію та комунікацію, фандрайзинг та проєктну діяльність, матеріально-технічну базу і господарську діяльність географічного факультету. Окрім того, Володимир Біланюк окреслив основні напрями та завдання факультету на 2022-2026 роки. Перед присутніми виступив також голова комісії з підготовки звіту, проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар, який ознайомив колег із інформацією про роботу комісії. Надалі усі охочі виступили з оцінкою звіту та поставили свої запитання. Заслухавши й обговоривши звіт декана географічного факультету, врахувавши зауваження і пропозиції, Вчена рада схвалила звіт і задля підвищення якості освітньої та наукової діяльності, рекомендувала деканові, заступникам декана та завідувачам кафедр факультету вжити заходи щодо посилення роботи колективу факультету за пріоритетними напрямами.

Надалі члени Вченої ради розглянули питання щодо ініціативи перейменування вулиць у Львові. Напередодні було оприлюднено попередній перелік вулиць, які заплановано перейменувати у Львові, адже зараз вони носять імена російських діячів, що, зважаючи ганебне російське вторгнення є неприйнятним. Ці вулиці пропонують перейменувати на честь видатних постатей української історії, зокрема й відомих львів’ян. Так, перед членами Вченої ради виступив декан фізичного факультету Ярослав Чорнодольський, який підтримав ініціативу перейменування однієї з центральних вулиць Львова – вулиці Герцена – іменем багаторічного Ректора Львівського національного університету імені Івана Франка (1990-2007; 2010-2013), Міністра освіти і науки України (2007-2010), Героя України, Заслуженого професора Університету Івана Вакарчука. Попередньо з цією ініціативою також виступила «Фундація Івана Вакарчука». До колег звернувся також декан хімічного факультету Григорій Дмитрів, який виступив з ініціативою щодо перейменування вулиці Менделєєва іменем українського хіміка, кристалохіміка, одного зі засновників Львівської кристалохімічної школи, професора Львівського університету Євгена Гладишевського. Вчена рада одноголосно підтримала ініціативу дерусифікації львівських вулиць, шляхом перейменування їх іменами відомих вчених. Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник висловив  підтримку обох ініціатив, зазначивши, що відповідні клопотання будуть скеровані у Львівську міську раду.

В рамках засідання члени Вченої ради затвердили освітні програми і навчальні плани, а також продовжили реалізацію освітніх програм Університету банківської справи в порядку правонаступництва. Окрім того, під час засідання внесли зміни до положень про філологічний та юридичний факультети. Традиційно Вчена рада проголосувала і за призначення рецензентів для проведення попередньої експертизи дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук та створення разових спеціалізованих вчених рад для захисту дисертаційних робіт. Вчена рада також створила комісію для підготовки питання про навчально-виховну та наукову роботу на філологічному  факультеті, внесла зміни до складу редколегій наукових видань Університету та рекомендувала до друку наукові праці.

Завершуючи засідання, Ректор Володимир Мельник наголосив на актуальних питаннях, пов’язаних із життєдіяльністю Університету в умовах війни. Йшлося, зокрема, про ініціативи Міністерства освіти і науки України, підтримку Збройних сил України, відпустки працівників Університету в умовах воєнного стану та подальшу роботу Львівського університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото