Відбулась Урочиста академія з нагоди 75-річчя Марти Літинської

25 березня 2024 року у приміщенні Шахового клубу Львівського університету відбулась Урочиста академія з нагоди 75-річчя випускниці Університету, міжнародної гросмейстерки, чемпіонки України, Європи та світу з шахів, переможниці та призерки міжнародних шахових турнірів, заслуженої працівниці фізичної культури і спорту України Марти Літинської. У заході взяли участь представники академічної спільноти Університету, влади міста та регіону, відомі українські шахісти, друзі й колеги ювілярки та інші охочі розділити урочистості з Мартою Літинською. Модерував подію проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету Володимир Качмар.

Насамперед усіх присутніх привітав Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. «Ім’я Марти Літинської нерозривно пов’язане з особливим періодом у житті нашого міста – часом величі львівських шахів, що приніс Львову світову славу. Чемпіонка СРСР та України, призерка Всесвітньої шахової Олімпіади, чемпіонка Європи, володарка титулу чемпіонки світу серед сеньйориток, новаторка з позиційно-комбінаційної шахової гри, переможниця багатьох турнірів і одна з найсильніших шахісток України і світу – Марта Літинська зробила колосальний внесок не лише у становлення львівської шахової школи, але й у розвиток світового шахового руху. Недаремно для навчання Марта Іванівна обрала механіко-математичний факультет Львівського університету, адже математика і шахи дуже схожі між собою: обидва ремесла вимагають концентрації, терпіння, творчого підходу, стратегічного мислення, витривалості, креативності і, звичайно, характеру», – підкреслив Володимир Мельник і вручив подяку Марті Іванівні.

Надалі про основні віхи життєпису Марти Літинської розповів її син, доцент кафедри програмування факультету прикладної математики та інформатики  ЛНУ ім. Івана Франка Святослав Літинський. Він окреслив як особистий, так і професійний життєвий шлях шахістки, наголосивши на вагомих здобутках та особливо визначних перемогах. Так, Марта Літинська почала зайтися шахами в 11 років, і вже за три місяці занять виконала четвертий розряд. Першу свою медаль (бронзову) здобула через декілька років, граючи за команду Львівщини на ХІХ спартакіаді школярів УРСР.

Будучи студенткою механіко-математичного факультету, встигала і здобувати освіту, і брати участь у змаганнях: навчаючись на другому курсі, Марта Літинська першою серед львів’янок стала чемпіонкою України. А вже в 1972 році вона стала чемпіонкою Радянського Союзу вперше серед українок. Також Марта Літинська – перша українка, яка є міжнародним гросмейстером. За час своєї шахової кар’єри вона здобула чимало нагород та титулів, зокрема 16 золотих медалей, а у 2002 році – стала чемпіонкою світу з шахів серед ветеранів.

Опісля презентації життєпису з теплими словами вітання до Марти Літинської звернулися представники влади Львова та області. «Настільки приємно чути, з якою гордістю Святослав Літинський розповідає про свою маму. Але вона є не тільки гордістю Святослава і його родини, а й усієї Львівщини. Дякую, пані Марто, за ваш шаховий талант, елегантність й усмішку, дякую, що не боялися доносити свою проукраїнську позицію. Хай вам віддасться все те, що ви вклали у своїх учнів, дякуємо за вашу працю!» – наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.

В.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод зазначив, що Марта Літинська – велика Українка, а кожна її перемога на шаховій дошці є великою перемогою для України. «Марта Літинська власним прикладом дала багатьом спортсменам надію на перемогу. Тому слово «перемога» у всіх нас асоціюється з постаттю львівської шахістки. Бажаю пані гросмейстеці наснаги, міцного здоров’я і сили», – додав Юрій Холод і вручив ювілярці грамоту Львівської обласної ради.

До події долучивcя і міський голова Львова Андрій Садовий, який передав шахістці премію від громади у розмірі 75 тисяч гривень та Золотий герб Львова.

Українську шахістку привітав і міжнародний гросмейстер з шахів, голова тренерської комісії європейської спілки з шахів Адріан Михальчишин. «Марта Літинська – одна з найвидатніших шахісток у світі. Окрім того – це неймовірна людина, спілкування з якою є надзвичайно приємним. Бажаю їй міцного здоров’я, радості та наснаги до виховання нового покоління шахістів», – зазначив Адріан Михальчишин.

Голова відділення Національного олімпійського комітету України у Львівській області Юрій Турянський підкреслив силу характеру і волю до перемоги Марти Літинської та вручив їй подяку від президента НОК України. А міжнародний гросмейстер з шахів, найтитулованіший шахіст України, головний тренер збірної України Олександр Білявський наголосив присутнім на тренерських здобутках видатної шахістки та подякував їй за участь у становленні шахової школи у Львові.

До вітальних слів долучився і міжнародний гросмейстр з шахів Олег Романишин. «Марта Літинська завжди була надійною частиною будь-якої команди, а також здобула високий авторитет серед інших гравців, випромінюючи дух патріотизму на усіх змаганнях», – акцентував Олег Романишин.

Щирі слова, адресовані ювілярці, звучали і від директора ДЮСШ «Дебют» Володимира Грабінського, голови профкому НУ «Львівська політехніка» Романа Колодія, виконавчого директора Львівської обласної шахової федерації Ярослава Мандрука, голови Профкому студентів ЛНУ ім. Івана Франка Миколи Спересенка, міжнародного гросмейстра з шахів, віце-президента Львівської обласної шахової федерації Назара Фірмана. Усі вони подякували Марті Літинській за неоціненний внесок у розвиток шахових традицій Львова та всієї України, побажали міцного здоров’я та злагоди і вручили подарунки й відзнаки.

На завершення урочистостей до присутніх звернулася і сама Марта Літинська. «Мені надзвичайно приємно бачити тут так багато дорогих людей, які прийшли привітати мене зі святом. Дякую за всі ті теплі і щирі слова, які ви сьогодні мені адресували. Дякую своїм рідним, близьким і друзям, окремо дякую і Ректору Львівського університету Володимиру Мельнику за цю урочисту академію, яка нас тут зібрала», – зауважила Марта Літинська та вручила низку подяк організаторам події.

Натхненною частиною заходу стало пісенне привітання від творчих колективів Львівського університету – Народного камерного оркестру та Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош». До того ж індійський танець презентувала присутнім майстриня східного танцю, подруга Марти Літинської Галина Журавльова.

Опісля урочистостей відбувся сеанс одночасної гри для дітей-переможців чемпіонатів України, Європи та світу. Перші ходи у всіх партіях зробила Марта Літинська, а надалі гру з юними шахістками продовжив Олег Романишин.

Додамо, що 27 березня, під час Засідання Вченої ради Університету заплановане нагородження Марти Літинської «Медаллю Івана Франка».

Світлини: Олега Лядика Більше фото