«Феномен Львівської наукової кристалохімічної школи творять особистості»: в Університеті вшанували постать Петра-Богдана Крип’якевича

16 березня 2023 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося спільне засідання кафедри неорганічної хімії та хемічної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, присвячене 100-річчю від дня народження видатного кристалохіміка Петра-Богдана Крип’якевича – доктора хімічних наук, доцента, старшого наукового співробітника кафедри неорганічної хімії, одного із засновників Львівської наукової кристалохімічної школи.

Захід розпочав проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академік НАН України, професор Роман Гладишевський, який привітав учасників засідання, зокрема Олександру Крип’якевич – дружину брата Петра-Богдана Крип’якевича – художницю декоративного текстилю, громадську діячку, членкиню Спілки художників України.

Роман Євгенович ознайомив учасників із передісторією, зародженням та розвитком Львівської наукової кристалохімічної школи й акцентував увагу на внеску Петра-Богдана Крип’якевича у становлення Школи: «1959 рік ми вважаємо роком заснування Львівської наукової кристалохімічної школи. Засновниками школи є вчені кафедри неорганічної хімії Євген Гладишевський та Петро-Богдан Крип’якевич. Свій авторитет наукова школа здобула завдяки ключовим відкриттям. Тут вперше синтезовані: CeAl2Ga2, ZrNiAl – структурні прототипи тисяч інших сполук; неомакс Nd2Fe14B – найпотужніший постійний магніт; CeCu2Si2 – сполука, яка вперше показала співіснування магнетизму і надпровідності; Gd5Si2Ge2 – матеріал рефрижератора завтрашнього дня. Символічно, що більшість з цих відкриттів зроблені за авторством Петра Івановича. Відомими є також і відкриті фундаментальні кристалохімічні закономірності. Створена Петром-Богданом Крип’якевичем систематика структурних типів за координаційним числом внесена в Міжнародний історичний атлас кристалографії. Феномен про середнє координаційне число носить ім’я Ярмолюка-Крип’якевича».

За словами Романа Гладишевського Львівській науковій кристалохічній школі належить 20% світових досягнень в галузі кристалохімії інтерметалічних сполук. «Комплексність та міждисциплінарність наукових досліджень забезпечують гармонійний розвиток трьох основних складових кристалохімії: склад-структура-властивості. За авторством представників Школи – працівників кафедри неорганічної хімії – опубліковано понад 50 монографій та довідників, 5000 статей, з них –  1500 (500 в журналах з імпакт-фактором) за останні 15 років. Кафедра неорганічної хімії організовує та проводить наукові форуми різного рівня: Міжнародну конференцію з кристалохімії інтерметалічних сполук, Науково-методичну конференцію «Сучасні тенденції навчання хімії», Школу молодих науковців «Дифракційні методи», Всеукраїнський конкурс юних дослідників «Кристали» імені Євгена Гладишевського. За час існування Школи кафедра підготувала понад 1000 випускників, з яких кожен шостий (165) захистив кандидатську дисертацію, а кожен шостий кандидат наук (29) захистив докторську дисертацію і це є також феноменом Школи, бо Школу творять особистості», – наголосив Роман Гладишевський.

Про життєвий шлях видатного кристалохіміка, сина відомого українського історика, академіка Івана Крип’якевича – Петра-Богдана Крип’якевича, розповіла кандидатка хімічних наук, доцентка кафедри неорганічної хімії Світлана Пукас. Доповідачка закцентувала увагу на навчанні Петра-Богдана Крип’якевича в І Українській гімназії м. Львова та СШ №2 м. Львова і на здобутті вищої освіти у Львівському політехнічному інституті, Віденському політехнічному інституті, Львівському університеті імені Івана Франка, на наукових дослідженнях, які вилилися у кандидатську та докторську дисертації, монографію та понад 200 наукових праць, а також наголосила на рейтингу науковця за наукометричною базою даних Scopus та розповіла про внесок в кристалохімію неорганічних сполук за базою даних Pearson’s Crystal Data (базою даних кристалічних структур неорганічних сполук).

Як зауважила Світлана Пукас, у своїх спогадах колеги та учні Петра-Богдана Крип’якевича згадують про шляхетність родини Крип’якевичів, привітність, доброзичливість, про те, що вже в першу мить знайомства відчувався дух взаємної поваги, розуміння та підтримки. У підсумку доповіді Світлана Пукас зазначила: «Всі люди різні. Є такі, які одержимі наукою. Петро Іванович присвятив своє життя кристалохімії. Навіть екслібрис Петра Івановича має кристалохімічну нотку, характеризується симетрією, на ньому зображено відкриту книгу із упаковкою куль-атомів. Але не обмежувався Петро Іванович лише наукою, мав багато різносторонніх захоплень: шахи, музика, філателія, історія, література».

Учасники засідання вшанували увагою також Федора Деркача – першого декана хімічного факультету Львівського університету імені Івана Франка. Так, під час заходу прозвучала доповідь доктора хімічних наук, професора Онуфрія Банаха «Перший декан хемічного факультету – Федір Деркач (до 115- річниці від дня народження)». Надалі учасники заходу мали можливість заслухати наукову доповідь доктора хімічних наук, доцента Юрія Сливки на тему: «Структурна хемія π-координаційних сполук купруму (1) з алільними похідними N-вмісних гетероциклів».

Світлини: хімічного факультету Більше фото