Львівський університет долучився до проєкту HeForShe University Tour

17 вересня 2021 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся показ прем’єри навчального фільму про гендерну рівність. Захід організували в рамках туру закладами вищої освіти України HeForShe University Tour, до якого долучилося п’ять університетів.

HeForShe – це рух солідарності за гендерну рівність від ООН Жінки, який започаткували Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун і Послиня Доброї волі Емма Вотсон ще в 2014 році. HeForShe University Tour – це проєкт, який уже відбувся в США, Канаді, Великій Британії, Франції та багатьох інших країнах, а цьогоріч стартував і в Україні.

Першою зупинкою HeForShe University Tour став Чернівецький національний університет імені Ю. Федьковича, а другим до проєкту долучився Львівський університет. Захід викликав значний інтерес серед студентської молоді. Впровадження таких проєктів підтримала й адміністрація Університету. Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник висловив вдячність організаторам за ініціативу проведення такого потрібного і корисного заходу та наголосив, що в Університеті за його 360-річну історію було проведено значну роботу «в напрямку утвердження не лише національних, а й універсальних цінностей західної цивілізації, недискримінації, поваги до людей різних рас, кольору шкіри, походження, соціального статусу тощо. Це дуже важливий принцип університетської освіти і просвіти, адже завдання Університету – працювати над тим, аби студенти не лише були успішними фахівцями, й приносили користь суспільству».

Згадуючи приклади дискримінації в історії людства, Сергій Васильович звернув увагу на те, що ця проблема досі залишається невирішеною. «Навіть країни, що відзначаються найвищими стандартами прав людини, досі стикаються з проблемами на цьому ґрунті, які навіть нам часом видаються дивними».  Звернувшись до студентів, проректор закликав усіх брати активну участь не лише в цьому, а й у інших проєктах, які впроваджуватиме Студентський уряд і запевнив, що адміністрація буде підтримувати й інші ініціативи у цьому напрямку, а Університет завжди залишатиметься відкритим до утвердження прав людини, рівності та свободи.

У рамках проєкту до Львівського університету завітала також Радниця Посольства Швеції в Україні Марія Ліндгрен-Салтанова. Вона розповіла про досвід Швеції у намаганні забезпечити гендерну рівність в усіх сферах і додала: «Швеція вже більше чотирьох років підтримує рух HeForShe в Україні, чим ми дуже пишаємося, адже це сприяє утвердженню рівних можливостей чоловіків і жінок висловлюватись, проявляти себе і впливати на своє життя. Хоча Швеція багато чого досягла у цій царині, в нас, як і в інших країнах світу, на жаль, досі немає рівності. У бізнесі, наприклад, все ще домінують чоловіки». Підкресливши важливість руху HeForShe, Марія Ліндгрен-Салтанова наголосила: «Ми можемо змінити цю ситуацію лише в тому разі, якщо і жінки, і чоловіки почнуть протистояти стереотипам у собі та своїй поведінці разом. Прогрес до рівності не може відбуватися сам по собі. Тому бажаю Вам продовжувати бути активними в житті Університету й надалі долучатися до таких проєктів, як цей».

Координаторка руху HeForShe в Україні Ольга Дячук детальніше розповіла присутнім про сутність руху і наголосила, що основною його метою є залучення до діалогу про рівність чоловіків і хлопців, робота зі знаменитостями, інфлюенсерами, залучення амбасадорів для актуалізації цієї дискусії у суспільстві. Ольга Дячук розповіла також про проєкт University Tour, який пройшов уже багатьма країнами і який нарешті вдалось адаптувати й до України.

Після цього розпочався показ фільму. Його героями стали відомі люди, серед яких Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, співак Дмитро Шуров (Pianoboy), співачка Аліна Паш, журналіст Роман Вінтонів (Майкл Щур) та інші. Вони розповіли про стереотипи, які досі панують у нашому суспільстві й передаються з покоління в покоління, а також поділилися власним досвідом, пов’язаним із проявами дискримінації, об’єктивації, сексизму, упередженого ставлення до жінок тощо.

Після фільму організатори проєкту презентували результати опитування серед студентів про дискримінацію та нерівність у навчальних закладах, у ході якого учасники відповідали на питання про різні прояви дискримінації та ділилися власними історіями. Результати показали, що ця проблема й досі гостро стоїть на різних рівнях, а гендерні стереотипи певною мірою впливають на навчальний процес та на стосунки студентів між собою і з викладачами.

Завершилася зустріч відкритою дискусією між студентами та організаторами проєкту, до якої долучилися також відомий комік, працівник компанії «Intellias» Роман Гапачило і журналіст та телеведучий Вадим Карп’як. Модератором дискусії став голова Освітнього центру з прав людини у Львові та амбасадор руху HeForShe Володимир Бєглов.

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото