На факультеті культури і мистецтв презентували новий випуск часопису «Просценіум»

27 березня 2024 року на факультеті культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація нового випуску театрознавчого часопису «Просценіум» (“Proscaenium”) за 2023 рік. Видання впродовж понад двох десятиліть пропонує читачам матеріали про історію, теорію, аналітику, педагогіку театру. Роботу над номером, який нещодавно вийшов у світ, минулоріч розпочала декан факультету культури і мистецтв Майя Гарбузюк, яка відійшла у Вічність 14 серпня 2023 року.

Усіх присутніх на заході привітала в.о. декана факультету культури і мистецтв Мирослава Циганик. «Дорога театральна спільното, насамперед вітаю Вас з Міжнародним днем театру! Ми сьогодні зібралися в такий чудовий день, аби поговорити про досягнення минулого та поділитися новими ідеями і планами, а головне – презентувати новий випуск часопису «Просценіум» – єдиного в Україні театрознавчого журналу, якому невдовзі буде 23 роки. Усі ці роки наш часопис дотримувався надважливої ідеї – єдності, патріотизму, ідеї боротьби, розвитку, ідеї українськості», – акцентувала Мирослава Циганик.

До учасників події звернувся проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Ще з античних часів театр посідав особливе місце в житті суспільства. З однієї сторони, він є важливою складовою мистецтва і культури загалом, а з іншої – маркером епохи, інструментом поширення істини. У 2014 році значною мірою саме через театральні постановки світ дізнавався про жахіття війни в Україні. А з початком повномасштабного вторгнення на провідних сценах світу голос українського театру зазвучав ще потужніше. Нині ми з певністю можемо стверджувати про культурну дипломатію, яка промовляє не лише фактами, але й емоціями, знаходить шляхи до свідомості кожного глядача і має потенціал конвертуватися в дієву допомогу нашій країні», – окреслив роль театру Роман Гладишевський і розповів про історію створення часопису «Просценіум», зауваживши, що «за час свого існування журнал став візитівкою театрознавства Львівського університету».

У цьому контексті Роман Євгенович пригадав теплими словами і Майю Гарбузюк, яка була однією з фундаторок часопису і його «рушійною силою, серцем журналу, людиною, яка своєю кропіткою редакторською працею сприяла виходу в світ численних наукових публікацій в царині театрознавчих студій, була авторкою непересічних розвідок про розвиток і становлення українського театру, його безумовну приналежність до світової театральної спільноти».

Слово також надали багаторічній літературній редакторці часопису Ніні Бічуї. «Новий номер журналу насправді доволі сумний, але, тим не менш, – дуже важливий. Він присвячений Майї Гарбузюк, яка розпочинала цей випуск, планувала його й уявляла, яким він вийде у світ. Наш журнал функціонує вже понад 20 років, чимало інших часописів про мистецтво вже припинили роботу через різні обставити, ми ж продовжуємо свою працю. Тож закликаю усіх знайомитися з писаним словом, читати його і пізнавати, адже тексти – надзвичайно важливі, лише вони можуть розповісти нам правду про все те, що було», – зазначила Ніна Бічуя та закликала студентів факультету культури і мистецтв долучитися до підготовки часопису, адже «важливими є статті не лише професорів, а й майбутніх професорів».

Також до присутніх звернулися й авторки часопису: завідувачка кафедри театрознавства Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, член-кореспондент Національної академії мистецтв України Наталія Владимирова, в.о. завідувачки кафедри театрознавства Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського Юлія Щукіна, доцентки кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв Світлана Максименко та Софія Роса-Лаврентій, які поділились думками щодо виходу у світ нового випуску часопису, а також подальшими редакційними планами, розповіли про важливість тяглості традиції випуску «Просценіуму», наголосивши, що він є унікальним театрознавчим журналом, на нові номери якого з нетерпінням чекає не лише українська мистецька спільнота, але й послідовники Мельпомени в інших країнах Європи.

Також на заході була засновниця Благодійного фонду імені Майї Гарбузюк, донька Майї Володимирівни, Софія Гарбузюк, яка подякувала всім присутнім за теплі спомини про маму і розповіла про діяльність благодійного фонду. «Після того, як Майя Гарбузюк відійшла у Вічність, ми вирішили наперекір несправедливості продовжувати втілювати в життя всі її ідеї та починання. Наш фонд об’єднав людей, які прагнуть розвивати театральну сферу України, ми маємо на меті реалізацію і підтримку багатьох проєктів, одним із яких є видання випуску театрознавчого часопису «Просценіум»», – зазначила Софія Гарбузюк.

Так, на завершення урочистостей успішних студентів факультету культури і мистецтв нагородили преміями від Благодійного фонду імені Майї Гарбузюк та Наукового товариства ім. Шевченка, грамотами і подарунками за вклад і розвиток театральної діяльності в час війни.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото