Наукова бібліотека Львівського університету стала однією із важливих локацій «Форуму видавців 2021»

У 2021 році один з найбільших книжкових фестивалів Східної Європи «Форум видавців у Львові» повернувся в офлайн-режим. Упродовж 5 днів, з 15 по 19 вересня, відбулося майже 400 заходів, які включали в себе книжкові презентації, дискусії, лекції та зустрічі з письменниками. Наукова бібліотека Львівського університету також взяла участь у цьогорічному Форумі видавців та провела близько 30 різнопланових подій.

16 вересня

 • Презентація книг «Альманах бібліофілів» (перший та другий томи). Упорядник – Євген Пшеничний

«Не лише про книги, але про книги і про людей». Так описав презентацію двох томів «Альманаху бібліофілів» упорядник Євген Пшеничний. А за словами палітурника Олега Дячка, в цих книжках використано довговічний папір, який значно полегшить їхнє зберігання в книгозбірнях. Окрім того, на його думку, видання «Альманаху бібліофіла» – важливий крок до формування потужного бібліофільського руху в Україні.

 • Презентація книги «Ярослав Стешенко. Епістолярний монолог»

У виданні йдеться про життя і творчість бібліографа, книгознавця, екслібрисиста-колекціонера Ярослава Стешенка. У ньому вперше опубліковані його листи (близько 100) до різних осіб, переважно українських книгознавців та бібліографів.

Директор Наукової бібліотеки Василь Кметь у своєму виступі зауважив, що презентована книга – це видання нового зразка, коли читач знайомиться з інтелектуальним доробком автора дуже вишукано та естетично. «Ярослав Стешенко. Епістолярний монолог» – справжня подія цьогорічного BookForum.

 • Презентація збірки «Львів. Пристрасті. Таємниці»

Це сьома, і завершальна, книга із серії збірок, які покликані створити літературну візитівку Львова. «Ми зробили добру справу для впізнавання Львова, для його розуміння», – зазначила співавторка та натхненниця видавничого проєкту Ніка Нікалео.

 • Найкращі книги про розвиток бізнесу та саморозвиток

За словами засновника премії KBU AWARDS та голови Оргкомітету Дмитра Лаппо: «За рік українськими авторами було видано понад 50 книг про розвиток бізнесу і особистісне зростання.

 • «Друга година арт терапії» – Акустичний вечір співаної поезії з Йорданою Дранчук та камерним ансамблем Quattro corde

Завершенням 1-го дня Форуму видавців у Науковій бібліотеці став акустичний вечір співаної поезії «Друга година арт терапії» з Йорданою Дранчук  та камерним ансамблем Quattro corde.

17 вересня

 • Презентація книги Степана Гайдучка «Відбиванка»

Модератор презентації Ярослав Тимчак зазначив, що презентована книга уперше вийшла в світ 1930 р. У СРСР вважали, що розвиток фізичної культури та спорту західних українців розпочався тільки після встановлення радянської влади, однак насправді це було не так. На становлення української фізичної культури потужний вплив мала центральноєвропейська традиція, і презентоване репринтне видання, зокрема, це ще раз доводить.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Лівані, ініціатор видання Мазепинського Євангелія, випускник Львівського університету Ігор Осташ, зазначив: «Ця презентація і місце її проведення для мене є дуже символічними, адже тут я, випускник Львівського університету, розпочинав свій шлях науковця, творив свої перші пошуково-дослідницькі рядки. Символізм є й у тому, що це видання Мазепинського Євангелія є подарунком для Львівського університету від його випускника у час, коли Університет відзначає 360-річчя».

 • Презентація воєнних проєктів видавництва «Фоліо»

Директор видавництва Олександр Красовицький ознайомив присутніх з історією видання книг на воєнну (про російсько-українську війну, яка триває з 2014 р.) тематику.

 • «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними»: дискусія за книжкою «Дискордія»

Автор книги Остап Українець зазначив, що дискордія для нього – це світ як рух до хаосу. У ньому залишаться лише ті зміни, які можуть породжувати інші зміни. Сам же роман «Дискордія» – це насамперед твір про контексти.

 • Археологія міста Володимира. Презентація Святослава Терського

Монографія охоплює весь історичний період від давньої до ранньомодерної доби, та містить найновіший огляд археологічних матеріалів знайдених на території міста Володимира та околиць. Учасники подій ознайомилися зі схемою розкопок, фрагментами цегляних кладок у замковій стіні, знахідками кашинної кераміки, колекцією східної кераміки (найбільшою з відомих), межами давніх кладовищ міста, срібними знахідками тощо

 • Остап Дроздов. Публічна зустріч Deluxe №1 + №2

Ще одна подія в рамках книжкового форуму у Науковій бібліотеці – презентація романів знаного львівського журналіста Остапа Дроздова, під час якої присутні мали нагоду подискутувати й на теми політичні та почути від Остапа Дроздова його візію перспектив українського соціуму та держави.

 • Презентація «Світи Джорджа Орвелла: українське звучання»

Презентація проєкту «АБУК» «Найкращі книжки українською мовою» зібрала повний читальний зал. Популяризуючи культуру читання, автори відкривають широкі можливості для шанувальників аудіокниги. Сьогодні – це тексти Джорджа Орвелла, які зазвучали для українців знайомими голосами акторів – «Колгосп тварин» Сергія Притули та «1984» – Остапа Ступки. Модераторкою заходу була радіоведуча та співачка Соня Сотник.

Предметом обговорення стала популярність та актуальність Орвелла в сучасному інтелектуальному дискурсі. Ведуча сфокусувала увагу не лише на 30 з 37 «передбачень» автора, які збулися, але й на загалом песимістичній стилістиці творів: «У нього немає хепіендів».

 • Літературний слем на 28 Bookforum

Поетичний слем вже став традицією кожного Форуму видавців. Цього року він був проведений спільно з київською ініціативою «Літературний лікнеп». В заході взяли участь 4 учасники, які читали свої вірші та змагалися за прихильність аудиторії. Цьогорічним переможцем слему став Ігор Мітров. Окрім нього вірші читали також Микола Кулінич, Анастасія Корольова та Богдан Порічка. Слем-майстром виступив Олександр Ткачинський.

18 вересня

 • «Чому саме час видавати нових українських авторів?»

В розмові взяли участь Ірина Білоцерковська, засновниця видавництва «Білка», Олексій Храмов, засновник видавництва «Фелікс» та модерторка Вікторія Ма з літературної агенції «ОКО». Модераторка зустрічі зазначила, що останні десятиліття не було тяглості в появі нових українських авторів, адже раніше видавництва займалися передовсім перекладною літературою. Проте зараз все змінилося!

 • Презентація книги Тараса Романюка «Патріарх Володимир, або спогади про батька» , видавництво «Духовна вісь»

Вперше документальний нарис був опублікований у Видавничому центрі «Просвіта» 2000 р. Невеликий наклад та актуальність книги для вивчення історії становлення Православної Церкви України зумовили потребу перевидання з благословення Предстоятеля, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Книгу презентували упорядник – Богдан Яремчишин, голова благодійної організації «Громадський фонд Святої Марії» і видавчиня – директорка видавництва «Духовна вісь» Тетяна Домашенко. Зустріч модерувала доцентка Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського Олена Коломієць.

В обговоренні книги взяв участь директор Наукової бібліотеки Василь Кметь, який поділився спогадами про особисте спілкування з о. Тарасом та розповів про документальні архівні свідчення про його переслідування в радянський час у Львівському університеті.

 • «Зовсім нестрашна розмова: людяність у медицині допомагає дорослішати»

Під час розмови учасниці підняли актуальні етичні питання: людяності у стосунку лікаря і пацієнта, прав кожної людини на повагу честі і гідності у медичних закладах, права пацієнта отримати правдиву інформацію про свій діагноз, шляхи викорінення залишків радянської «каральної медицини», присутності страху медичного персоналу у прояві емпатії до пацієнта і браку знань у комунікації з пацієнтом (особливо смертельно хворим) і його родичами.

На зустрічі відбулась презентація книги Анастасії Леухіної «Зовсім не страшна книга про життя, смерть і все, що поміж ними» у якій авторка зібрала практичні рекомендації що робити і де шукати підтримки, якщо когось із близьких спіткала невиліковна хвороба.

 • Політична кухня і гастрономічні смаки в Речі Посполитій та Гетьманщині

Директорка видавництва «Темпора» Юлія Олійник презентувала результати кількарічної співпраці з письменницею Іриною Даневською та істориком Олексієм Сокирком. Предметом обговорення стали трилогія Ірини Даневської, присвячена литовському князеві Богуславові Радзивілу (1620-1669) та «Кулінарна мандрівка в Гетьманщину» Олексія Сокирка.

Авторка художньої трилогії розповіла про важливість ґрунтовного джерельного дослідження у творенні літератури та про руйнування багатьох усталених стереотипів, зокрема щодо організації побутового життя, харчування, гігієни у магнатських, шляхетських родинах Речі Посполитої XVI-XVIII ст.

 • Презентація книги «Микола Міхновський. Спогади. Свідчення. Документи.»

Презентована книга є ґрунтовним історичним дослідженням життя та творчої спадщини відомого діяча українського націоналізму, ідеолога державної самостійності України, творця українського війська та української преси, автора першої у ХХ ст. Конституції України.

 • «Хто хоче зруйнувати Америку? Американські ліві проти американських цінностей»

Розмова за книгою Бена Шапіро «Як зруйнувати Америку за три прості кроки» відбулася за участі засновника мистецької агенції «Наш формат» Владислава Кириченка, заступника декана з міжнародної співпраці філософсько-богословського факультету УКУ Тараса Тима та історика і політика Володимира В’ятровича.

Учасники розмови підкреслили важливість розрізнення за Шапіро рівності можливостей (коли однаковий старт передбачає конкурентність у процесі) та рівності результату (який не залежить від докладених зусиль), і рекомендували зацікавленим прочитати книгу.

 • Презентація книг художника Левка Скопа

На початку презентації художник подарував свої ікони матерям загиблих учасників російсько-української війни, які були присутні на заході. Під час розмови Левко Скоп поділився спогадами про волонтерські поїздки в зону ООС та розповів кілька історій з цього періоду: про ікону, намальовану в Авдіївці на стіні будинку, та про ікону в Станиці Луганській, у створенні якої брали участь і самі мешканці селища.

19 вересня

 • Презентація серії поліцейських детективів Ксенії Циганчук

Від 2019 р. у видавництві «Фоліо» виходить друком серія «Поліцейський детектив». Її авторка Ксенія Циганчук була лавреаткою конкурсу «Коронація слова» 2016 р. і до початку роботи над серією видала два романи – гостросюжетний детектив «Коли приходить темрява» і жахастик «По той бік пам’яті». Під час роботи над детективними романами авторка консультувалася зі слідчими та патрульними поліцейськими, які поділилися з нею матеріалами справ, які відбувалися в Україні, і перші три книги серії ґрунтуються на реальних подіях, натомість наступні (зараз серія нараховує п’ять книг, шоста, яка планується як заключна, існує в рукописі) – на вигаданих.

 • Презентація історичних детективів Євгенії Кужавської та Олександра Красовицького

Феномен ретро-детективу останніми роками набув в українській літературі неабиякого поширення. У світ вийшла львівська серія Андрія Кокотюхи та одеська – Ірини Лобусової, їм у популярності не поступаються новинки Владислава Івченка та Богдана Коломійчука, а починаючи від 2020 р. у видавництві «Фоліо» виходить серія історичних детективів, дія яких відбувається в декораціях Києва другої половини 1910-х років. Їхніми співавторами є генеральний директор видавництва Олександр Красовицький та письменниця Євгенія Кужавська.

 • «Фемінізм і місто» – презентація нового коміксу

Книга «Фемінізм і місто» видавництва «Видавництво» – це збірка цікавих, кумедних та водночас правдивих історій про життя жінок. Ці графічні історії – про мрії та боротьбу проти несправедливості. У них є запал, іронія та тверезий погляд на сучасне суспільство і права людини. Матеріалом для них послужили колонки журналістки Емми Антонюк для порталу «Гендер в деталях». Зокрема, Емма Антонюк наголосила, що є частина суспільства яка не готова прийняти дійсність, та намагається вказувати жінкам, ким бути і про що мріяти.

 • Галичина початку ХХ століття: історія чотирьох друзів, двох вовків та однієї таємниці у романі Орести Осійчук «Абрикосова книгарня»

Письменниця поділилася особистими переживаннями, що спонукали її до написання роману. «Абрикосову книгарню» – вважає зізнанням у любові до рідного містечка Журавно, де дідусь розповідав про старий палац та показував пожовклі світлини минулих літ. Свою книгу, видавництва «Наш Формат», Ореста Осійчук подарувала і книгозбірні Львівського університету.

 • Презентація книжки «Партитура революції» Володимира Філенка

Окрім самого автора, участь у дискусії довкола книжки взяли також Олександр Красовицький, засновник видавництва «Фоліо», Олександр Зінченко, історик та публіцист, який зробив літературний запис розповідей та упорядкував їх. Модератором розмови був Тарас Стецьків, який є автором передмови до цього видання.  Він зауважив, що за 30 років кар’єри Володимир Філенко ніколи не був ні глядачем, ні спостерігачем української політики, а активним її творцем, і закликав слухачів купувати та читати книжку.

 • Презентація збірки поезій Оксани Лозової «Час не минає»

Під час презентації збірки поезій Оксани Лозової «Час не минає» слухачі мали змогу почути артистичне виконання авторкою власних віршів, а також пісні під гітару на її слова.

 • Презентація збірки поезій «Крилаті риби» Дарини Попіль

Завершальним акордом заходів Наукової бібліотеки у рамках Форуму видавців-2021 став поетичний вечір та презентація нової збірки Дарини Попіль «Крилаті риби». Оздоблена художнім супроводом Софії Філіпчук збірка ознаменувала новий етап в житті поетеси: переосмислення жінки та її тиха й відверта сповідь, усвідомлення себе у світі, своїх меж, хвиль і крил. Книга складається з п’яти тематичних розділів поезій-розмов, у яких читач знайде свою візію Всесвіту, свою мелодію, свій сум.

Більше фото