Природничі та математичні факультети розпочали представляти звіти про наукову діяльність

У Львівському національному університеті імені Івана Франка  тривають підсумкові засідання Науково-технічної ради,  упродовж яких заслуховують річні звіти про наукову роботу факультетів і структурних підрозділів Університету.

Сьогодні, 15 грудня 2021 року, відбулося чергове засідання НТР, під час якого підсумкові наукові звіти презентували представники механіко-математичного факультету, факультету прикладної математики та інформатики, Ботанічного саду, біологічного, геологічного та географічного факультетів.

Першим учасники зустрічі заслухали звіт про наукову роботу механіко-математичного факультету. Звіт охоплював головні теми наукових досліджень факультетської спільноти, ключові досягнення, публікаційну активність та основні пріоритети розвитку. Тематика досліджень вчених механіко-математичного факультету упродовж звітного періоду була присвячена пружності, напруженням, руйнуванню поблизу масивних і тонких деформівних дефектів, теорії дислокацій і точкових дефектів, диференціальним рівнянням, аналітичним функціям, теорії фракталів, теорії топологічних груп та напівгруп, топологічній теорії функцій.

У 2021 році працівники факультету опублікували 10 монографій, 122 наукові статті, з них – 64 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. До того ж, аспіранти та працівники факультету захистили 4 кандидатські (доктора філософії) та 1 докторську дисертацію.

За цей час відбулася Міжнародна конференція до 90-річчя від дня народження професора А.А. Гольдберга.

Упродовж року студенти факультету виголосили 9 доповідей на конференціях й опублікували 1 статтю.

Серед наукових досягнень факультету варто виокремити виконання 2 держбюджетних науково-дослідних робіт та виконання спільно з природничими факультетами теми з розвитку наукового напряму Математичні науки та природничі науки.

Насиченою була наукова робота факультету прикладної математики та інформатики. Так, відповідно до звіту, упродовж 2021 року тематика наукових досліджень вчених факультету охоплювала розробку методик чисельного розв’язування крайових та початково-крайових задач, дослідження схем різномасштабного методу скінченних елементів, дослідження задачі оптимального керування та задачі аналізу чутливості, побудову поелементно-визначених апостеріорних оцінювачів похибок Діріхле та Неймана, одно- та двовимірні крайові задачі.

Колектив факультету прикладної математики та інформатики опублікував 110 статей, з яких – 51 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Водночас представники факультету захистили 3 кандидатські (доктора філософії) та 1 докторську дисертацію.

Упродовж звітного періоду на факультеті організували дві конференції, серед них – Міжнародна наукова конференція  «Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики APAMCS-2021».

Результати студентської наукової роботи також мають позитивну динаміку, адже молоді науковці факультету опублікували 5 статей і підготували 27 доповідей на конференціях. У Міжнародній олімпіаді з програмування ICPC 2022 (півфінал Південно-Східної Європи) команда факультету посіла ІІІ місце.

Серед наукових досягнень варто виокремити ініціативу факультету, завдяки якій Університет став академічним партнером Pharo Consortium.

Цікавою та інтенсивною була наукова діяльність представників Ботанічного саду. Зокрема,  наукові  дослідження працівників Ботанічного саду охоплювали особливості онтогенезу, способи розмноження, культивування та агротехніки вирощування рідкісних трав’яних видів флори України, способи насіннєвого і вегетативного розмноження декоративних видів рослин відкритого та закритого ґрунту, роботи по збережені колекції тропічних і субтропічних рослин.

Працівники Ботанічного саду опублікували монографію та 18 наукових статей, з них – 10 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Значним досягнення колективу стало залучення різних джерел фінансування, у тому числі отримання ґранту Міжнародної ради ботанічних садів з охорони рослин.

Активністю вирізняється й наукова діяльність вчених біологічного факультету, які цьогоріч працювали над дослідженнями, що стосувалися визначення молекулярних механізмів дії екстремальних факторів на організм, генетичного контролю біосинтезу антибіотиків та інших біологічно-активних сполук, функціонування та метаболічного забезпечення секреторних клітин травних залоз у нормі та за дії різноманітних чинників, адаптивних реакцій вищих рослин та протекторних властивостей регуляторів росту, збереження і відтворення фауністичного різноманіття в умовах антропогенних змін довкілля.

У 2021 році представники наукової спільноти біологічного факультету опублікували 10 монографій, 137 статей, з них – 79 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних, отримали 2 патенти України. Більше того, представники факультету захистили 8 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

Традиційно колектив факультету провів 2 конференції, серед них – XVIІ Міжнародна наукова конференція студентів і аспірантів «Молодь і поступ біології».

Окремої уваги заслуговує й активна діяльність студентів та молодих вчених біологічного факультету. Так, молоді науковці опублікували 24 статті, а також підготували 112 доповідей на конференціях.

Серед наукових досягнень факультету варто виокремити виконання значної кількості науково-дослідних робіт на договірних засадах та ґрантової тематики, зокрема в рамках програми «Горизонт 2020».

Наукова діяльність колективу геологічного факультету також була доволі широкоформатною. Дослідження вчених факультету стосувалися історії розвитку мінералогії наприкінці ХХ ст, фізико-хімічних умов формування постмагматичних родовищ рідкісних металів, діагностики рудно-формаційних типів родовищ на ранніх стадіях, методів виявлення особливостей формування фундаменту давніх платформ у ранньому докембрії, металогенічної спеціалізації різновікових структурно-формаційних комплексів щитів.

Активною була й публікаційна діяльність спільноти геологічного факультету. Так, учені-геологи опублікували 4 монографії, 53 статті, з них – 5 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Також упродовж звітного періоду було захищено кандидатську дисертацію.

У 2021 році на базі геологічного факультету відбулася конференція «Проблеми геології фанерозою України». Студенти факультету опублікували одну статтю і виголосили одну доповідь на конференції.

Особливої уваги заслуговує започаткування співпраці геологічного факультету з Леобенським гірничим університетом (Австрія), АТ «Укргазвидобування» та австрійською компанією OMV.

Інтенсивністю вражає також наукова діяльність спільноти географічного факультету. Тематика наукових досліджень учених-географів цьогоріч охоплювала такі важливі теми, як основи ґенези, класифікація та екологія ґрунтів, морфологія, динаміка, генезис рельєфу, процеси рельєфоутворення, економічна, соціальна, демографічна та політична географія і геоекономіка та інші важливі теми.

Відповідно до матеріалів звіту, науковці факультету опублікували 7 монографій, 390 статей, з них – 36 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Безперечним досягненням стало й те, що працівники та випускники аспірантури географічного факультету захистили 3 докторські та 7 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

Упродовж звітного періоду на факультеті провели 7 конференцій. Особливої уваги заслуговує VII Всеукраїнський конгрес молодих географів.

Вагомим свідченням активної наукової роботи географічного факультету стало й те, що дві студентки стали призерками Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Окрім того, молоді вчені опублікували 102 статті, зокрема 31 самостійно, та виголосили 109 доповідей на конференціях.

Серед наукових досягнень факультету варто виокремити й виконання ґрантової тематики  Національного фонду досліджень України та Шведського інституту сільського господарства.

Загалом упродовж засідання заслухали 6 звітів та фахових експертиз, результатом обговорення яких стало формування стратегічних пріоритетів розвитку кожного з підрозділів.

Уже завтра на засіданні Науково-технічної ради учасники заслухають звіти про наукові досягнення Астрономічної обсерваторії, фізичного факультету, факультету електроніки та комп’ютерних технологій та хімічного факультету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото