Startup Jam: студенти Львівського університету презентували стартапи підприємцям з України, США, Німеччини та Швеції

25 листопада 2022 року на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Startup Jam – представлення студентських стартап-проєктів. Організував захід доцент кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Ігор Катерняк. Захід відбувався у дистанційному форматі за допомогою центру для командної роботи Microsoft Teams.

У рамках Startup Jam 20 студентських команд, які успішно пройшли навчальні траєкторії під час курсів «Інновації та підприємництво в ІТ сфері» (викл. Катерняк І.Б.), «Технології створення програмних продуктів» та «Програмування робототехнічних систем» (викл. Кушнір О.О.), представили свої стартап-проєкти, кожен із яких пропонує оригінальні рішення для актуальних сьогодні потреб. Студенти представили свої особливі бізнес-моделі та прототипи інноваційних продуктів і послуг, які вже валідовані потенційними клієнтами. Унікальність події полягала в тому, що студентські команди мали можливість виступити перед інвесторами, підприємцями та експертами зі США, Швеції, Німеччини та України, які поділилися досвідом і дали цінний фідбек на кожен із заявлених проєктів.

Захід відбувався у форматі двох сесій. Після презентації стартапу кожної команди окремий час відводився на питання від журі. Експерти мали змогу запропонувати студентам шляхи для подальшого вдосконалення їхніх проєктів, підкреслити сильні та слабкі сторони кожного стартапу та уточнити деталі, що стосуються практичної реалізації представлених ідей. До складу експертного журі входили фахівці, які вже тривалий час співпрацюють зі студентами та викладачами Львівського університету, зокрема – це професорка міжнародного бізнесу і підприємництва Вісконсінського міжнародного університету (США) Мері Шепард Спейт, керуючий партнер консультаційно-технологічної компанії TageSpot, головний технологічний директор та співзасновник платформи B2B2C компанії InDest (Україна) Маркіян Цимбаліста, генеральний виконавчий директор Sörmlandsfonden AB, Фонд венчурного капіталу з активною мережею бізнес-ангелів у провінції Сeдерманланд (Швеція) Томас Карлссон, Девід Тенсер з 15 річним досвідом технологічного підприємництва в Силіконовій Долині та інші.

Стартапи, презентовані студентами, мали інноваційний та прикладний характер. Представлені ідеї були спрямовані на ефективне вирішення нагальних проблем, покращення сервісів, які вже існують, та створення нових для оптимізації різноманітних сфер життя. Зокрема, чимало стартапів було орієнтовано на потреби суспільства, що виникли з початком війни. Так, студенти розробили спеціальні сервіси для військових, чат-бот з корисною інформацією для вимушених переселенців, онлайн-платформу для пошуку психологічної допомоги тощо. У процесі реалізації своїх ідей команди аналізували діяльність конкурентів, представлених на ринку, оцінювали попит тієї чи іншої послуги серед населення, імпровізували з уже відомими бізнес-моделями або ж створювали власні, описували поставлені ціні та шляхи їхнього досягнення. Що цікаво, прототипи цих стартап-проєктів, створені студентами, вже пройшли попередню перевірку серед цільової аудиторії.

Членам журі було запропонували спеціально розроблені критерії, за якими вони оцінювали кожен стартап. За результатами цього оцінювання обрано двох переможців, які можуть отримати менторську підтримку з боку міжнародних  експертів.  Зокрема переможцем першої сесії став волонтерський проєкт  «PawMate», метою якого є знайти нових власників для домашніх тварин, які втратили свій дім через війну. Команда пропонує вебсервіс для людей чи  організацій,  які хочуть адоптувати тварин і турбуватися про них. Переможцем другої сесії став проєкт  «Green Point» – веб-сервіс, що дає людям можливість посадити вибране дерево в певному місці на інтерактивній карті і в такий спосіб прилучитися до озеленення планети.

Наприкінці заходу члени журі поділилися своїми враженнями від прослуханих презентацій. Мері Шепард-Спейт подякувала організаторам за те, що її запросили стати частиною такої надзвичайної події і наголосила, що студентам добре вдалося презентувати свої ідеї, попри стислий таймінг заходу. «Деякі з запропонованих проєктів були для нас більш знайомі, а інші, навпаки, – складніші, пов’язані з великою кількістю викликів, і я сподіваюся, що в будь-якому разі студенти будуть продовжувати роботу над своїми ідеями і розвиватимуть їх у майбутньому», – додала вона.

Президент і засновник innoVEK, LLC (США) Юджин Кренцель висловив своє захоплення ентузіазмом і наполегливістю українців, які продовжують творити і працювати навіть в умовах війни: «Дякую за те, що ви провели цей захід попри все, що відбувається протягом останніх кількох днів і протягом останніх 10 місяців. Це просто дивовижно, і я вражений вашим ентузіазмом та прагненням до інновацій. Ніщо не може вас спинити». Звертаючись до студентів, він акцентував на тому, наскільки цінним є цей досвід – побувати у ролі підприємців, – адже він залишає відбиток на все життя.

Головний виконавчий директор Gigahertz Ventures GmbH (Німеччина)  Стефан Шандера також високо оцінив ентузіазм та незламність українців. «Цей захід вкотре доводить, що українці дуже творчі, їх неможливо спинити, і саме ці риси властиві підприємцям. Знайте, що світ підтримуватиме вас і в майбутньому, тож ви повинні скористатися цим моментом. Важливо продовжувати творити й удосконалювати ваші ідеї: це неминучий процес на шляху до справжнього успіху», – сказав він.

Команди-учасниці Startup Jam подякували експертам за їхні кваліфіковані поради, за можливість генерувати нові ідеї та обмінюватися досвідом і висловили сподівання на те, що у майбутньому співпраця між студентами, викладачами та підприємцями буде і надалі розширюватися.