Стартувала наукова конференція «Стан і біорізноманіття екосистем Шацького національного природного парку та інших природоохоронних територій»

9 вересня 2021 розпочала роботу наукова конференція «Стан і біорізноманіття екосистем Шацького національного природного парку та інших природоохоронних територій». Традиційне наукове зібрання цьогоріч присвятили 100-річчю від дня народження теріолога, палеонтолога, зоолога-фауніста професора Костя Адріановича Татаринова. Організаторами конференції є Львівський національний університет імені Івана Франка, Шацький національний природний парк, Інститут екології Карпат НАН України та Державний природознавчий музей НАН України.

Учасників наукового форуму привітав декан біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Ігор Хамар. «Мені дуже приємно, що, незважаючи на всі виклики сучасної епідеміологічної ситуації, нам вдається зберігати наші традиції, однією з яких є вже 17-та за рахунком наукова конференція. Я вдячний усім колегам, які долучилися до організації нашого заходу, і приємно вражений тим, що серед учасників – науковці з різних куточків України та з-за кордону. А метою нашого форуму є передовсім конструктивне спілкування задля генерації нових наукових ідей», – підкреслив Ігор Хамар та побажав усім плідної і цікавої роботи.

З вітальним словом виступив директор Інституту екології Карпат НАН України Іван Данилик. Він висловив сподівання, що конференція принесе усім учасникам не лише хороший настрій, добрі знайомства та натхненні думки, але й нові корисні знання. «Ми зробимо усе можливе для того, аби наше зібрання відбувалося у дружній науковій атмосфері», – наголосив Іван Данилик і зазначив, що, на його переконання, «Кость Адріанович Татаринов, якому цьогоріч присвятили конференцію, – справді був непересічною і феноменальною постаттю в історії української науки».

До слова також запросили директора Державного природознавчий музею НАН України Тараса Яницького. «Зважаючи на те, що Кость Адріанович Татаринов колись працював у нашому музеї, нам надзвичайно приємно, що ця конференція присвячена 100-ій річниці з дня його народження. Проте, я переконаний, він був важливою персоною не лише для нашої структури, але й для усієї біологічної науки. А ще я дуже радий, що наша зустріч відбувається наживо, адже саме таке спілкування забезпечує якнайкращий обмін цінною професійною інформацією», – акцентував Тарас Яницький і з приємністю зауважив, що на конференції присутні чимало молодих перспективних дослідників.

До учасників звернувся завідувач кафедри зоології Львівського університету Йосиф Царик. Він пригадав низку цікавих деталей про життя і діяльність професора Татаринова і зазначив, що вчений свого часу здійснив не лише вагомий внесок у науку, але й виховав цілу плеяду молодих дослідників, які продовжили його справу. «Я вважаю, що в кожному поколінні науковців є ті, чиї думки та ідеї згодом вважатимуть надзвичайно цінними, а самих дослідників іменують «гігантами» наукової думки. І мені хочеться вірити, що такі постаті є й зараз серед нас. А ця конференція створена для того, аби ми мали змогу якнайкраще пізнати професіоналізм одне одного», – додав Йосиф Царик.

В рамках пленарного засідання аспірантка кафедри зоології Марія Марців розповіла усім присутнім про життєвий шлях професора Костя Адріановича Татаринова. Вона детально окреслила основні віхи його професійного і творчого зростання, а також акцентувала на основних сферах діяльності й зацікавлень вченого.

Своїми спогадами про Костя Адріановича Татаринова також поділився головний науковий співробітник НАН України професор Юрій Чернобай. Зокрема, він пригадав колег, з якими товаришував та проводив наукову роботу Костянтин Адріанович, розповів про унікальні методики їхньої практичної діяльності і відновив у пам’яті найяскравіші моменти академічного життя. Крім того, Юрій Миколайович виголосив доповідь на тему «Історія та інноваційні аспекти досліджень фітодетритного компонента екосистем».

Надалі наукова конференція змінює свою локацію: дискусії та доповіді продовжаться вже на території Шацького національного природного парку. Там упродовж трьох днів дослідники з різних наукових та науково-академічних структур ділитимуться своїми ідеями, думками та напрацюваннями у сферах біології та географії. Зокрема, передбачаються доповіді стосовно еталонів сучасного збереження біорізноманіття в іноземних парках, досліджень батрахофауни українського Розточчя, сфагнових мохів природного заповідника «Ґорґани», ідей про потребу створення п’ятого розділу екології – інформаційної екосистемології тощо.

Згідно з програмою, традиційна конференція завершиться обговоренням усіх доповідей, прийняттям відповідної резолюції, а також вкрапленням відпочинково-розважальної програми: екскурсією територією Шацького НПП та святковою ватрою.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото