У Львівському університеті розпочалися підсумкові засідання Науково-технічної ради

У Львівському національному університеті імені Івана Франка  розпочалися підсумкові засідання Науково-технічної ради,  під час яких учасники зібрань упродовж тижня заслуховуватимуть та обговорюватимуть річні звіти про наукову роботу факультетів і структурних підрозділів.

Під час першого підсумкового засідання НТР, 13 грудня 2021 року, учасники засідання заслухали звіти про діяльність Наукової бібліотеки Університету, факультету культури і мистецтв, філологічного факультету, історичного факультету, філософського факультету, факультету журналістики, Інституту історичних досліджень, Інституту франкознавства, Інституту археології, Інституту славістики, Інституту екології масової інформації та Інституту літературознавчих студій. Кожен звіт представляли декани відповідних факультетів та керівники підрозділів.

Перед тим як перейти до представлення головних досягнень структурних підрозділів Університету, проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський наголосив, що 2021 рік був успішним для розвитку наукового потенціалу Львівського університету, а яскраві наукові результати демонстрували як досвідчені, так і молоді вчені.

Спершу учасники засідання заслухали звіт про наукову роботу університетської книгозбірні. У представлених матеріалах йшлося про головні теми наукових досліджень колективу бібліотеки, досягнення, публікаційну активність та пріоритети розвитку. Тематика  досліджень Наукової бібліотеки Університету у цьому році була присвячена формуванню єдиного інформаційного середовища, консерваційним, реставраційним заходам, збереженню та розвитку фонду рідкісних книг і стародруків.

Працівники бібліотеки опублікували 10 наукових статей, з них – 2 у фахових виданнях. У найдавнішій книгозбірні України відбулися 3 конференції, серед яких варто виокремити XІІ Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека ‒ вимір незалежності».

Безумовним досягнення колективу бібліотеки є 4 бібліографічні покажчики (електронні видання), видані у 2021 році.

Інтенсивною була наукова робота  на факультеті культури і мистецтв. Згідно зі звітом, упродовж року діяльність вчених факультету охоплювала дослідження, присвячені взаєминам українського та європейського мистецького простору, інформаційній, бібліотечній справі й книгознавству, менеджменту соціокультурної діяльності.

Представники факультету культури і мистецтв опублікували 10 монографій та 160 статей, з них – 54 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. А працівники та аспіранти факультету захистили 6 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

Упродовж року на факультеті відбулися 15 конференцій, серед них – Міжнародна наукова конференція «Восьмі Колессівські читання» (до 150-річчя від дня народження Філарета Колесси).

Вкрай активною була і студентська наукова робота. Так, молоді дослідники факультету опублікували 86 статей, з них 76 самостійно. Крім того, студенти виголосили 168 доповідей на конференціях.

Особливістю року, що минає, у житті факультету культури і мистецтв була участь у ґранті Українського культурного фонду. На факультеті також виконувався спільний українсько-ізраїльський проєкт «Нігун хасидів на Правобережній Україні та Східній Галичині: між питомими та напливовими звуковими ландшафтами».

Діяльність вчених філологічного факультету упродовж року традиційно охоплювала широкий спектр різнопланових досліджень. Так, вчені-філологи Львівського університету поширювали тематику своїх досліджень на актуальні проблемам слов’янського літературознавства і мовознавства, перекладознавства, франкознавства та інші важливі для української гуманітарної сфери проблеми.

Колектив філологічного факультету опублікував 8 монографій, 265 статей, з них – 34 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Працівники та аспіранти факультету захистили 3 докторські дисертації та 10 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

На базі філологічного факультету відбулися 8 конференцій, серед яких однією із найбільш масштабних була  XXXV Щорічна наукова франківська конференція «Жанрова парадигма наукової, публіцистичної та художньої спадщини Івана Франка».

Знаково, що 4 студенти філологічного факультету стали призерами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Загалом студенти факультету самостійно опублікували 2 статті і виголосили 28 доповідей на конференціях.

Важливим досягненням філологічного факультету є участь у реалізації міжнародних дослідницьких проєктів з установами Болгарії, Німеччини та Польщі.

Колектив історичного факультету у 2021 році найактивніше працював над науковими дослідженнями, присвяченими вивченню особливостей розвитку українського народу та української державності на загальноєвропейському та світовому тлі, матеріальної, духовної та соціонормативної культури українців, військової історії регіону, суспільно-політичних процесів середньовічних Європи та Русі.

Вчені факультету опублікували 18 монографій, 126 статей, з них – 20 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Працівники та аспіранти історичного факультету захистили 4 докторські дисертації та 5 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

На базі історичного факультету відбулися 4 конференції, серед них масштабністю вирізняється XXIX Міжнародний славістичний колоквіум.

Високі досягнення продемонстрували студенти-історики. Зокрема, троє молодих дослідників історії стали призерами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Загалом студенти факультету самостійно опублікували 7 статей і виголосили 10 доповідей на конференціях.

Одним із важливих досягнень факультету є реалізація ґранту Національного фонду досліджень України «Просторові межі українського світу: комплекс уявлень та їхня реалізація в ранньомодерній Україні (XVI- XVIII ст)».

Представники філософського факультету, згідно із представленим звітом, активно працювали над науковими дослідженнями, присвяченими філософсько-психологічним аспектам духовності, теоретико-методологічним основам політології в Україні, сучасній теорії політики, способам пізнання політичних процесів та явищ тощо.

Загалом вчені факультету опублікували 8 монографій, 141 статтю, з них – 68 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних. Працівники та аспіранти філософського факультету захистили 6 кандидатських дисертацій (доктора філософії).

Упродовж 2021 року на факультеті відбулися 11 конференцій, серед них –  VI Міжнародна науково-практична конференція «Філософсько-психологічні аспекти духовності в науці та освіті».

Троє студентів філософського факультету стали призерами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Загалом факультетська молодь опублікувала 11 статей, з них 1 – самостійно. Також молоді дослідники виголосили 54 доповіді на конференціях.

Важливим результатом діяльності філософського факультету у 2021 році є створення 4 спеціалізованих рад для разових захистів дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії.

Тематика наукових досліджень вчених факультету журналістики у 2021 році була присвячена електронним засобам масової інформації у контексті гібридної війни Російської Федерації проти України, сучасним мультимедійним текстам, концепціїї кросмедійності та впливу комунікаційних технологій, концепції української преси ХХ ст.

Науковці факультету опублікували 6 монографій, 136 статей, з них – 27 у виданнях, що індексуються у наукометричних базах даних, а працівники та аспіранти захистили 3 кандидатські дисертації (доктора філософії).

На факультеті відбулися дві знакові конференції, одну з яких присвятили пам’яті письменника, журналіста, доцента факультету журналістики, дисидента і борця за незалежність України Михайла Осадчого.

Один студент-журналіст став призером Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Загалом студенти факультету самостійно опублікували 3 статті і виголосили 69 доповідей на конференціях.

Перспективним досягненням факультету журналістики у 2021 році було заснування лабораторії «Контент і технології» та отримання ґранту на створення студентського онлайн-радіо.

Надалі звіти про наукову роботу представили очільники Інституту історичних досліджень, Інституту франкознавства, Інституту археології, Інституту славістики, Інституту екології масової інформації та Інституту літературознавчих студій.

Варто відзначити, що кожен звіт, а також його фахова експертиза викликали жваву дискусію у членів Науково-технічної ради, а результатом обговорень було напрацювання пріоритетних напрямів розвитку наукових досліджень на конкретному факультеті та у структурному підрозділі.

Загалом звіти про наукову роботу керівники факультетів та підрозділів представлятимуть до 16 грудня 2021 року. А уже 22 грудня відбудеться завершальне у цьому році засідання Науково-технічної ради, під час якого члени НТР приймуть ухвалу щодо підсумків наукового життя Університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото